קדושת האדם
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

קדושת האדם 

מאת    [ 21/02/2008 ]
מילים במאמר: 433   [ נצפה 3043 פעמים ]

 
 

ישנם מושגים מוכרים: קדושת אלוהים, קדושת האדם, קדושת השבת.

קדושת האדם עשויה לייצג את הדבר החשוב והיקר ביותר שבנו. משהו כזה יכול להיות רק הערך העצמי הגבוה שלנו, ערך מאוד מיוחד, שלא ניתן להעריכו בכסף, שניתן להשוותו רק לערך האלוהי או לקדושתו, עקב הצהרתו שנבראנו בצלמו.

הקדושה באדם היא התוכן הרוחני המאפיין את מהות היצירה שנבראה בצלם אלוהים. אם אנו יכולים לבטא את ערכנו העצמי הגבוה, נוכל לבטא את הקדושה שבנו, נוכל להבליט את החלק האלוהי שבנו, וכך לתת ביטוי מעשי לרעיון בריאת האדם בצלם אלוהים. לכן, לקדש את הזולת משמעותו להעלות את ערכו העצמי או להעניק לזולת תוכן זה. נובע מכך שמשמעות ההתקדשות היא להתמלא באותו התוכן.

לחלל את הקודש משמעו לפגוע בקודש זה, לפגוע בערך המיוחד מאוד היוצר את הקשר ההדוק בין האדם לאלוהיו, ולכן בעקיפין גם לפגוע בקודשו של אלוהים. כל ביטוי של שנאה, אי-הכרה, זלזול כלפי הזולת, עשוי לפגוע בערכו, בקדושתו, וכך לפגוע בקדושת אלוהים. אמנם, נכון הוא שלפעמים האדם עצמו גורם לכך שיפגעו בו עקב פעולותיו, תגובותיו ועמדותיו, ובעשותו זאת הוא פוגע הן בקדושת עצמו והן בקדושת אלוהיו.
מחויבותו העיקרית של האדם היא לבטא את ערכו העצמי הגבוה, לא על מנת לקבל ציון לשבח, אלא משום, שבגישה זאת הוא מבטא את העיקר השתול בו על-ידי בוראו.
ברצוני להציג שתי הצהרות אלוהיות, המספקות מניע חזק ביותר לביטוי הקדושה שבאדם, כלומר, לביטוי ערכו העצמי המיוחד:

"קדושים תהיו כי קדוש אני ה' אלוהיכם" – (ויקרא, פרק יט'). כלומר: היו בעלי ערך עצמי מיוחד, מכיוון שאני כזה (בעל ערך עצמי גבוה מוחלט). להיות בעל ערך כזה משמעו לנהוג ולפעול כבעל ערך כזה. הדברים הנאמרים בפרק "קדושים" אחרי הצהרה זו, מלמדים כיצד על האדם לנהוג ולפעול כדי שיהיה בעל ערך עצמי מיוחד. להלן כמה מהצהרות אלה:


"לא תקלל חירש ולפני עיוור לא תיתן מכשול; לפני שיבה תקום והדרת פני זקן; לא תיקום ולא תיטור את בני עמך; ואהבת לרעך כמוך; כי יגור אתך גר בארצכם לא תונו אותו, כאזרח מכם יהיה לכם. ואהבת לו כמוך, כי גרים הייתם בארץ מצרים."

בכך אלוהים מרמז כי אם תיישמו את דבריי בפרק זה, תהיו קדושים בעיניו, כלומר, בעלי ערך מיוחד, ואז בוודאי תהיו כאלה גם בעיני עצמכם. זהו עידוד נפלא נוסף לאדם להעלות את ערכו העצמי, דבר המצביע פעם נוספת על חשיבות הערך העצמי הגבוה שבאדם בעיני אלוהים.

"ושמרתם מצוותי ועשיתם אותם אני ה'. ולא תחללו את שם קדשי, ונקדשתי בתוך בני ישראל אני ה' מקדשכם" (ויקרא פרק כב' 32-31).

כלומר: אם תשמרו ותקיימו את מצוותיי, תהיו ברמת ערך עצמי כזאת, שלא תבצעו מעשים שיפגעו בזולת, ולכן גם לא תפגעו בערכי, בקודשי. כך תהיו קדושים ברמה כזאת שאוכל - אני, שקידשתי אתכם - להתקדש בתוככם. והנה לכם הצהרה נוספת לזכות האדם, שאין נפלאה ממנו.

המחבר אברהם אדר הינו ניצול שואה, מהנדס מכונות במקצועו, בעל ידע רחב בפילוסופיה ופסיכולוגיה ומתגורר דרך קבע בישראל מ-1948

בספרו ובאתר זה המחבר מציג לזולת חינוך ערכי-נפשי ושיפור-עצמי ייחודי, הוא גם חוקר ומפענח את החוכמה הנסתרת ביותר מהתורה שבכתב ומגיש לאדם את התפקוד הערכי-נפשי האידיאלי


www.adar-publishing.com
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב