עושק מיעוט
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עושק מיעוט 

מאת    [ 21/02/2008 ]
מילים במאמר: 396   [ נצפה 4838 פעמים ]

 
 
1. חברות רבות בארץ הן חברות משפחתיות. בחברות אלו למרבה הצער מתגלים סכסוכים רבים בין בעלי רוב המניות בחברה לבין בעלי מיעוט המניות בחברה - סכסוכים אלה גורמים לשיתוק ואף להרס החברה.

2. סעיף 191 לחוק החברות נועד להגן על מיעוט בעלי המניות בחברה. סעיף 191 (א) לחוק החברות קובע כי:
"א) התנהל ענין מעניניה של חברה בדרך שיש בה משום קיפוח של בעלי המניות שלה, כולם או
חלקם, או שיש חשש מהותי שיתנהל בדרך זו, רשאי בית המשפט, לפי בקשת בעל מניה, לתת הוראות הנראות לו לשם הסרתו של הקיפוח או מניעתו, ובהן הוראות שלפיהן יתנהלו ענייני החברה בעתיד, או הוראות לבעלי המניות בחברה, לפיהן ירכשו הם או החברה כפוף להוראות סעיף 301, מניות ממניותיה. "

בת"א (יר') 7438/05 - בתיה אחזקת נכסים בע"מ נ' קרן טוקטלי ואח' נקבע:
"המונח 'קיפוח' לא הוגדר די צרכו בחוק. הפסיקה, עוד בטרם חקיקת החוק החדש, קבעה כי עילת הקיפוח רחבה היא, והיא עשויה להתאים למקרים שונים שבהם תחושת ההוגנות מורה כי יש לתת סעד לצד הנפגע ממעשיהם של בעלי כח בחברה. יש בה בעילת הקיפוח משום "קביעת נורמה כללית וגמישה להתערבות בית המשפט לשם קביעת נורמה של הוגנות גם בתחום המסחרי של ניהול חברה".

3. כיום יש הקלה באמות המידה הנבחנות לצורך קבלת הסעד שמעניק סעיף 191 לחוק. הדגש מוסט לעבר הקפדה על נורמות התנהגות ראויות והגינות כלפי בעלי מניות המיעוט.

4. בחברה משפחתית, שהיא מעין שותפות, הרצון של בית משפט לעזור למיעוט הוא רב יותר. בחברות כאלו השימוש בכח של הרוב כלפי המיעוט הוא רב יותר ובעל השפעה עמוקה יותר. ת.א. (ת"א) 2466/99 ליאורה חלפון נ' בובלי אהרון.

5. יש לשים לב כי במקרים בהם התביעה מגיעה לבית המשפט גם על הנתבעים מוטל נטל הוכחה. במקרים של תביעות לפי סעיף 191 על התובע להוכיח באופן לכאורי קיום של קיפוח כדי להעביר את הנטל לכתפי הנתבעים שהם בעלי השליטה ואז עליהם להראות שהם פעלו כראוי ושאין בפעולותיהם משום קיפוח. רע"א 3298/00 המחדש משאבות בע"מ נ' לוי עשת.

6. בתי המשפט בארץ דנו לאחרונה בתביעות רבות שהוגשו לפי סעיף 191 לחוק ופסקי הדין שניתנו מנומקים וממצים ביותר.
7. יש לציין כי הקיפוח עצמו גורם לנזק לבעל מניות המיעוט שכן גם אם ימכור את מניותיו יקבל תשלום נמוך מהשווי האמיתי של המניות עקב הקיפוח.

8. עילת קיפוח קמה גם כאשר בעלי המניות מסוכסכים ושונאים איש את רעהו כך שלא מתאפשרת פעילות תקינה של החברה.
9. אין באמור משום ייעוץ ו/או חוות דעת. כל מקרה צריך להיבחן לפי עובדותיו הוא.

הכותב, שמואל ברטלר, עו"ד LLM, הינו שותף במשרד יעקב ברטלר, עורכי דין, המתמחה, בין היתר, בדיני חברות. http://www.brettler-law.co.il
טל: 03:5619640 פקס: 03:5619639
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב