הסדרת התחום של חקירות פרטיות בישראל על ידי משרד המשפטים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הסדרת התחום של חקירות פרטיות בישראל על ידי משרד המשפטים 

מאת    [ 09/07/2013 ]
מילים במאמר: 497   [ נצפה 2612 פעמים ]

 
 

המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה היא הגורם האחראי על הסדרת חקירות פרטיות בישראל. מחלקה זו הוקמה במקביל לחקיקת "חוק חוקרים פרטיים ושירותי שמירה, התשל"ב – 1972". זו מחלקה המטפלת בבקשות להענקת וחידוש רישיונות לחוקר פרטי, תוך כדי ניהול רישיונות משרד עבור חקירות פרטיות, תאגיד חוקרים פרטיים וכלל שירותי השמירה. חברי הוועדה ממונים על ידי שר המשפטים, כאשר יושב הראש חייב להיות אדם הכשיר להתמנות לשופט של בית משפט מחוזי. מלבדו חברים בועדה גם מומלץ מטעם ראש הממשלה, מומלץ מטעם שר הביטחון, מומלץ מטעם המשטרה ולפחות שלושה אנשים שאינם עובדי מדינה.

הקוד האתי של המחלקה

בכל הנוגע אל חקירות פרטיות, המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה עוסקת באופן שוטף במספר נושאים חשובים. הנושא הראשון הוא קיום קוד אתי אשר הוכן על ידי המרכז לאתיקה בירושלים, ולשכת החוקרים הפרטיים בישראל. זהו קוד שנכתב על ידי עורך דין וצוות חוקרים פרטיים מטעם לשכת החוקרים הפרטיים, כאשר על ניסוחו עמלו בין היתר פרופסורים בעלי שם. הקוד האתי כפי שמפורסם באתר משרד המשפטים הוא הגרסה הסופית, אשר אליה נוספו הערות מהמחלקה לייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים עצמו. הוועדה הפועלת במסגרת המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה רואה חשיבות באימוץ כללי הקוד האתי, מקפידה עליהם ומצפה מאנשי המקצוע בתחום של חקירות פרטיות להיעזר בהם.

עזרה לנבחנים

עוד נושא בו עוסקת המחלקה הוא פרסום מידע לנבחנים בדיני ישראל ואתיקה מקצועית. בחינה זו היא תנאי לקבלת רישיון של חוקר פרטי, והחומר לבחינה כולל את חוק החוקרים הפרטיים ושירותי השמירה, ואת החוקים והתקנות המפורטים בתקנה 5 לתקנות חוקרים פרטיים ושירותי שמירה. את העיון בחומר לבחינה אפשר לבצע באמצעות הספריות המשפטיות, התוכנות המשפטיות הייעודיות ואתרי האינטרנט המאפשרים זאת. באתר משרד המשפטים ניתן לצפות בבחינות משנים קודמות ולקרוא את התנאים בהם צריך לעמוד על מנת לגשת לבחינה. בין היתר, על אדם המעוניין להיבחן להגיש טופס בקשה לקבלן רישיון חוקר פרטי, לעבור בדיקת רישום פלילי, לעבור תקופת אימון ולקבל זימון מטעם המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה.

מידע על חוקרים בעלי רישיון

שירות חשוב אחר אותו מספק משרד המשפטים באמצעות המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים הוא פרסום חוקרים בעלי רישיון תקף. פרסום זה עוזר לכל לקוח המעוניין לבצע חקירות פרטיות, להשוות בין חוקרים או לקבל מידע על בעלי רישיון העומדים בתקנות. מלבד הפרסום של בעלי רישיון תקף מתחייב משרד המשפטים לפרסם בעתיד גם רשימה של חוקרים פרטיים, רשימה של משרדים העוסקים בתחום של חקירות פרטיות ורשימה של תאגידים.

החלטות עקרוניות

כל ההחלטות העקרוניות של ועדת הרישוי, אשר אחראית כאמור על מתן רישיון חוקר פרטי, מפורסמות באתר משרד המשפטים. אחת ההחלטות האחרונות נוגעת לשאלת הטמנת GPS במכונית של אדם, אך קיימת גם התייחסות אל החלטות עקרוניות יותר כגון התניית שכר טרחה בתוצאות החקירה, פרסום שירותי חקירות פרטיות והיתר להמשך התאמנות לאחר סיומה של התקופה הקבועה בחוק. החלטות אלו עוזרות לכל מי שעוסק בתחום החקירות להבין את המדיניות של משרד המשפטים, לעקוב אחר שינויים ולהימנע ממעבר על כללי המשמעת והאתיקה. לסיכום, המחלקה לרישוי חוקרים פרטיים ושירותי שמירה במשרד המשפטים מציעה שלל כלים ופריטי מידע. ניתן להיעזר בשירותי המחלקה לעיתים קרובות ללא צורך בתשלום או בהתחייבות, ואף להעביר דרישות או קובלנות על פעילותם של חוקרים בעלי רישיון.

אלעד שניר, משפטן, כותב בכיר בצוות אתר הפורומים המשפטיים. לייעוץ משפטי ניתן לפנות במייל info@lawforums.co.il ; כותב גם בצוות אתר http://www.lowforums.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב