מדעי המחשב והנדסת תוכנה - מה ההבדל?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדעי המחשב והנדסת תוכנה - מה ההבדל? 

מאת    [ 27/06/2013 ]
מילים במאמר: 394   [ נצפה 1952 פעמים ]

 
 

שני תחומי לימוד דומים במהותם הינם שני התחומים הנקראים "מדעי המחשב" ו"הנדסת תוכנה". תחומי הלימוד בשני המסלולים הללו דומים, וגם המשרות הפתוחות בפני בוגרי תחומים אלו דומות אם לא זהות, אז מהם ההבדלים בין שני המקצועות הללו?

ארכיטקט מול אלגוריתמאי

שני תחומים הקיימים בצוות פיתוח תוכנה הוא תחום הארכיטקטורה של מערכת המחשב אל מול פיתוח האלגוריתם שעומד בבסיס התוכנה. ככלל, לימודי מדעי המחשב מקדמים את הלומדים בהם בעיקר לכיוון מפתח אלגוריתמים. מפתח אלגוריתם עוסק בניתוח העולם, זיהוי דפוסים והגדרת תהליכים יעילים לביצוע פעולות שונות.

בניגוד אליו, ארכיטקט המערכת קרוב יותר אל ה"ברזלים" מצד אחד ואל התהליכים הכרוכים בפיתוח התוכנה מאידך. תפקידו של ארכיטקט המערכת הוא להגדיר כיצד המערכת כולה מורכבת, באילו שפות ודרכים ידברו חלקי המערכת השונים זה עם זה. בניגוד לאלגוריתמאים המתמקדים בפעולת האדם או רכיב התוכנה הבודד, הארכיטקט מתמודד גם עם הקשרים בין המערכות השונות בתוכנה המפותחת כולה.

ראיית פרטים מול ראיית מערכת

אחת התכונות הנדרשות בלימוד מדעי המחשב הוא תשומת לב קפדנית לפרטים הקטנים בשילוב עם חשיבה אנאליטית חזקה. נוסף על תכונות אלו הנדרשות גם עבור מהנדס תוכנה, מהנדס תוכנה זקוק ליכולת לראיה כוללת של המערכת כיוון שהנדסת תוכנה עוסקת לא רק בתכנות  אלא גם בתהליכים נוספים הקשורים לפיתוח תוכנה דוגמת אבטחת איכות, קשרים בין תפקידים שונים בצוות ותהליכי עבודה וניהול.

הבדל זה בא לידי ביטוי לא רק בעבודה המעשית, אלא גם בקורסים הנלמדים בעת הלימודים עצמם.

תואר מהנדס או תואר אקדמי אחר?

משך הלימודים במסלול לימודי "הנדסת תוכנה" הוא מסלול הנמשך כארבע שנים. בסיום המסלול, התלמידים מסיימים עם ביצוע פרויקט סיום מעשי ועם תואר "מהנדס". תואר מהנדס שקול מצד אחד לתואר אקדמי לכל דבר ועניין, ומצד שני מהווה מאפשר רישום כמהנדס בפנקס המהנדסים.

בוגרי תואר ראשון בלימודי מדעי המחשב, מסיימים עם תואר ראשון – B.SC ובמקרים מסוימים B.A.. הם אינם מהנדסים, ואינם רשאים להרשם בפנקס המהנדסים. משך הלימודים לקראת תואר ראשון בלימודי מדעי המחשב הוא כשלוש שנים. במסלולים מסוימים התואר עשוי להמשך זמן רב יותר.

האם יש השפעה לסוג המסלול על הסיכוי לקבלה לעבודה?

כיוון שגם בוגרי מסלולי מדעי המחשב וגם בוגרי מסלולי הנדסת התוכנה פונים לאותן משרות, הרי שנשאלת השאלה האם יש יתרון לבוגרי מסלול כזה או אחר? לאחר שנה-שנתיים ניסיון, אין הבדל בין בוגרי שני המסלולים, אולם לבוגרים טריים ישנו יתרון קל לבוגרי מסלול הנדסת תוכנה. בוגרים חסרי ניסיון עסקי הפונים להתקבל לעבודה יכולים להציג את פרויקט הסיום כניסיון חלקי, שעשוי לסייע בקבלה לעבודה הראשונית.

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב