מהם התנאים לקבלת הסמכת נוטריון ומיהו הגוף המפקח על תהליך ההסמכה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהם התנאים לקבלת הסמכת נוטריון ומיהו הגוף המפקח על תהליך ההסמכה? 

מאת    [ 17/06/2013 ]
מילים במאמר: 505   [ נצפה 1741 פעמים ]

 
 

ישנם ארבעה תנאים לקבלת רישיון נוטריון. התנאי הראשון הוא אזרחות ישראלית: רק מועמד בעל אזרחות כזו יכול להיות נוטריון ולעבור את תהליך ההסמכה כפי שהוא קבוע בחוק. התנאי השני לקבלת הסמכת נוטריון הוא חברות בלשכת עורכי הדין בישראל. הלשכה הוקמה בשנת 1961 כגוף אוטונומי וכיום יש בה מספר מוסדות הנבחרים בבחירות דמוקרטיות. מטרת לשכת עורכי הדין בישראל היא לאגד את כל עורכי הדין ולשקוד על רמתו וטהרתו של המקצוע. בנוסף, הלשכה רשאית על פי החוק לרשום, לפקח ולבחון מתמחים, לתת סעד משפטי למעוטי אמצעים, לנהל מרשם של עורכי דין זרים המספקים שירותים משפטיים בישראל ועוד. החברות בלשכה היא תנאי לקבלת הסמכת נוטריון משום שהיא מעידה על הכשרתו של המועמד ועל מחויבותו לתחום המשפטי.

ניסיון מעשי וגיליון הרשעות נקי מעבירות שיש עמן קלון

התנאי השלישי לקבלת הסמכת נוטריון הוא ניסיון מעשי של 10 שנים לפחות בעריכת דין בתור עיסוק מרכזי. חשוב להדגיש את הבחנה זו של התנאי, משום שעל פיה אדם בעל רישיון עריכת דין שאינו עוסק במקצוע בתור תחום עיקרי לא יכול להיות מועמד לקבלת רישיון נוטריון. התנאי הרביעי לקבלת הסמכת נוטריון הוא גיליון הרשעות נקי מעבירות שיש עמן קלון או כל עבירות המופיעות במסגרת הדין המשמעתי של לשכת עורכי הדין. בתי המשפט מעניקים סמכויות רבות לנוטריון ולכן הוא מחויב להציג יושרה ואמינות. עורך דין שאינו עומד באחד מהתנאים הללו לא יכול להתמנות לנוטריון ולבקש את הסמכתו למקצוע.

הכשרה מיוחדת

מלבד ארבעת התנאים שהוזכרו, קבלת רישיון נוטריון מותנית בהכשרה מיוחדת אותה עוברים עורכי הדין. במהלך ההכשרה ישנן הרצאות וסדנאות על תפקידו של הנוטריון לאורך ההיסטוריה, הקשר בין נוטריון לגופים אחרים וסעיפי פסיקה התקפים לגבי פעולתו השגרתית של הנוטריון. מטרת ההדרכה היא להבטיח כי כל עורכי הדין המועמדים להיות נוטריונים מבינים היטב את האחריות המונחת לפתחם. באמצעות הדרכה זו ניתן לבצע הסמכה מרכזית תוך זמן קצר ולהבטיח את פעולתם התקינה של הנוטריונים מול האזרחים. הצלחה בהכשרה המיוחדת היא התנאי האחרון לקבלת הסמכת נוטריון, אך כדאי להכיר גם את הגוף המפקח על התהליך.

הועדה למינוי נוטריונים

ועדה מיוחדת במשרד המשפטים היא זו שמתכנסת אחת לחצי שנה על מנת להסמיך נוטריונים. במהלך שאר הזמן משמשת הועדה בתור גוף המפקח ומדריך נוטריונים ברחבי הארץ. תפקידה העיקרי של הועדה להסמכת נוטריונים הוא לבחון את ניסיונו ועברו המקצועי של עורך הדין טרם מתן הרישיון. למעשה, כל עורך דין אשר מגיש מועמדות להתמנות לנוטריון צריך לצרף לבקשתו פרטים אודות עיסוקו ועברו. פרטים אלו משמשים את הועדה למינוי נוטריונים ויכולים להכריע בנושא ההסמכה. שיקול דעתה של הועדה להסמכת נוטריונים הוא בלעדי, וגם עורכי דין שעומדים בתנאים המקדימים ומצליחים בהכשרה המיוחדת לא תמיד מקבל את הרישיון הנכסף.

תהליך ארוך וחיוני

לסיכום, תהליך מינוי הנוטריונים נראה סבוך אך הוא מאפשר פיקוח, בקרה ומעקב אחר צירוף עורכי דין חדשים אל מוסד הנוטריון. רק באמצעות הליך מן הסוג הזה ניתן להבטיח שירות יעיל לאזרחים ושמירה על האתיקה המקצועית של הנוטריוןן. במילים אחרות, ההליך הכולל תנאים מוקפדים לקבלת רישיון, הכשרה וקבלת חוות דעת מוצלחת מטעם הועדה להסמכת נוטריונים הוא חלק בלתי נפרד מההתנהלות של מדינה דמוקרטית. לקוח הפונה אל נוטריון צריך לדעת כי מדובר על עורך דין מקצועי, בעל ניסיון וראוי לאמון.

 

מה העונש אליו חשוף נוטריון שפעל באופן שיש בו פגם אתי?

 

גוגל+ אלעד שניר

אלעד שניר, משפטן, כותב בכיר בצוות אתר הפורומים המשפטיים. לייעוץ משפטי ניתן לפנות במייל info@lawforums.co.il ; כותב גם בצוות אתר http://www.lowforums.co.il/

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב