מאיזה חומר עושים טלית
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

מאיזה חומר עושים טלית 

מאת    [ 04/06/2013 ]
מילים במאמר: 307   [ נצפה 2499 פעמים ]

 
 

ניתן למצוא בשוק טליתות שעושוית מחומרים שונים: טלית צמר, אקרילן ומשי. טלית קטן עשויה לפעמים גם מבד כותנה או בד אחר. האם יש הבדל בין הבגדים הללו מבחינת החיוב להטיל בהם ציצית?

כל הבגדים שמוזכרים בתורה הם בגדים העשויים מצמר או מפשתים (לשמשל בויקרא יג סביב דיני טומאת צרעת). בעקבות עובדה זו חשבו חלק מהראשונים שרק בגדים שעשויים מצמר או מפשתים חייבים בציצית מן התורה (זוהי דעת הרי"ף והרמב"ם). 

לעומתם ראשונים אחרים חשבו שכיוון שהתורה לא הזכירה סביב מצוות ציצית את סוג הבד שממנו הבגד עשוי, הרי שכל בגד יהיה טוב בשביל לקיים מצוות ציצית, ויש חיוב מהתורה להטיל ציצית בכל בגד שהוא (תוס' ורא"ש).

כל המחלוקת היא רק לגבי חיוב מצוות ציצית מן התורה. כל הדיעות מסכימות שמדברי חכמים חייבים להטיל ציצית בכל בגד של ארבע כנפות מכל סוג שהוא. המחלוקת אם כן היא רק לגבי החיוב מן התורה, האם החיוב הזה מצומצם לבגד מצמר ופשתים או שהוא מתרחב לכל הבדים.

השולחן ערוך פסק להלכה שרק בגד שהוא עשוי מצמר או מפשתים חייב בציצית מן התורה, ובגד שעשוי מבדים אחרים חייב רק מדרבנן. לעומתו, הרמ"א פסק שכל בגד חייב בציצית מן התורה.

לכאורה, הרמ"א הוא זה שהחמיר במחלוקת הזו כי לדעתו כל הבדים חייבים מהתורה בציצית, אולם למעשה ההיפך הוא הנכון. מי שהולך בשיטת הרמ"א ורוצה לקיים מצוות ציצית מן התורה יכול לקחת טלית או טלית קטן מכל סוג שהוא. לעומת זאת הנוהגים כשולחן ערוך המעוניינים לקיין מצוות ציצית מן התורה חייבים ללבוש בגד מצמר או מפשתים. אם הם ילבשו בגד של ארבע כנפות מבד אחר גם הם יתחייבו בסופו של דבר בציצית.

לכן, מן הראוי שספרדים ישתדלו מאוד ללכת עם טלית קטן שעשוי מצמר כפי שפסק לנו מרן. אמנם לאשכנזים יותר פשוט ללכת עם ציצת העשויה מכותנה, אולם לדעת הרבה מגדולי האחרונים האשכנזים, גם להם עדיף ללכת עם טלית קטן מצמר כדי לצאת ידי חובת מצוות ציצית לכל הדיעות.

בברכה.
ברוך מצוות אבנט תשמשי קדושה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב