הוסטינג קרנות נאמנות - מהו?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הוסטינג קרנות נאמנות - מהו? 

מאת    [ 27/05/2013 ]
מילים במאמר: 402   [ נצפה 3957 פעמים ]

 
 

הרעיון העומד מאחורי קרן נאמנות הוא פשוט יחסית: לקחת משקיעים רבים, לאחד את כספי ההשקעה שלהם לתיק השקעות משותף ובכך ליצור הון גדול מספיק כדי להצדיק תשלום דמי ניהול למנהל השקעות מקצועי, אשר עיקר עיסוקו יהיה לשמור על ההשקעה המשותפת של המשקיעים בהתאם למדיניות השקעה שפורסמה מראש ובכלל זה ניהול השקעה "כראות עיניו". למרות פשטות הרעיון, קיימת בעייתיות מובנית והיא קביעת הרמה המקצועית של מנהל הקרן.

הרגולציה של הרשות לניירות ערך

בניסיון להגן על המשקיעים בקרנות נאמנות, הרגולציה של הרשות לניירות ערך התהדקה בשנים האחרונות בכל הנוגע לניהול קרנות נאמנות. כיום, במידה ומנהל השקעות מוכשר רוצה לפתוח קרן נאמנות עליו לדאוג להיבטים שונים הנוגעים לקרן מלבד היבט ההשקעה וניהול כספי ההשקעה: יצירת גוף ביקורת, מנגנון תפעולי וקיום דירקטוריון. בכדי ליצור מערך זה יש צורך בהון לא קטן של כמה מאות מיליוני שקלים.

בפועל, הרגולציה אינה מאפשרת לגופי ניהול קטנים ליצור תחרות אמיתית לבתי ההשקעות הגדולים ואף לא להציע את כישורי ניהול הקרנות שלהם לצרכנים. השוק הישראלי לקרנות נאמנות נמצא במגמת קונסולידציה בה גופים קטנים מתמזגים ונעלמים. ומספר בתי ההשקעות הפועלים בתחום ניהול קרנות נאמנות הולך ומצטמצם.

פתרון עוקף בעיה – הוסטינג

הוסטינג מהווה פתרון לעיקוף בעיית הרגולציה המתהדקת. בדרך זו, במקום ליצור את כל הגופים הנדרשים בעצמם, פונים מנהלי השקעות אל בתי השקעות גדולים וחותמים על הסכמי שיתוף פעולה. בהסכמים הללו, המנהלים החיצוניים ממשיכים לנהל את קרנות הנאמנות מבחינת ניהול ההשקעה אבל הנושאים התפעוליים ונושאי הבקרה עוברים להיות באחריות בתי ההשקעות הגדולים. בתמורה לשירותי התפעול והבקרה, משלמים מנהלי ההשקעה  אחוז מסוים מרווחיהם לבתי ההשקעות.

פתרון של הוסטינג לקרנות נאמנות מאפשר הצעת מגוון רחב יותר של אפשרויות השקעה בקרנות נאמנות, אך מאידך מייקר לעתים את דמי הניהול המשולמים. בית ההשקעות עדיין נשאר האחראי הבלעדי על הקרן אל מול הלקוח, אך בפועל ניהול הקרן הוא בידי אחרים.  הרשות לניירות ערך אינה רואה מהלך כזה בעין יפה, אך מדובר במהלך חוקי. גם בתי ההשקעות לעתים נזהרים במתן אישורי הוסטינג. כיוון שהאחראים לקרן הנאמנות הם בתי ההשקעות הנותנים שירותי תפעול, למעשה נוצר מצב כי במידה ומנהל קרן הנאמנות אינו עומד בתנאי התשקיף או משיג תשואות גרועות, העברות וההפסדים מיוחסים לבית ההשקעות ולא למנהל הקרן.

אילו סוגי קרנות הן קרנות חיצוניות מנוהלות בשיטת הוסטינג?

אין סוג מסוים של קרנות המאפיין קרנות חיצוניות. בין הקרנות החיצוניות ניתן למצוא קרנות שהגיעו לאחוזי השקעה גבוהים מכלל השקעות בית ההשקעות (לדוגמה ילין-לפידות שנוהלה על ידי כלל פיננסים) וגם קרנות גידור מרובות סיכון דוגמת קרנות הנאמנות של תטא השקעות המנוהלות על ידי בועז אילון.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב