רמבם פרנקל מעלותיו ויתרונותיו
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

רמבם פרנקל מעלותיו ויתרונותיו 

מאת    [ 07/05/2013 ]
מילים במאמר: 321   [ נצפה 1939 פעמים ]

 
 

סדרת כרכי הרמב"ם המכונה 'רמב"ם פרנקל' היא מהמפעלים היותר חשובים שעולם התורה התברך בהם בעשרות השנים האחרונות. הסדרה, שקרויה על שם יוזמה ר' שבתי פרנקל והסתיימה רק בשנים האחרונות, מביאה ללומד את ספרו החשוב והמקיף של הרמב"ם 'משנה תורה' על על י"ד חלקיו, בצורה מדויקת ומאירת עיניים. בסדרה קיים גם ספר המצוות של הרמב"ם, ויחד עמו עולה הסדרה לט"ו כרכים. נציין כאן כמה ממעלותיה של הסדרה. 

האחד, הוא הנוסח המדויק ומוגה ע"פ כתבי יד ודפוסים ראשונים. בשולי כל עמוד ישנו מדור שנוי נוסחאות, שבו מובאים שינויים חשובים. בסופו של כל כרך מצוי מדור שנויי נוסחאות מורחב, בו מופיעים כל שינויי הנוסח ע"פ כתבי-יד ודפוסים שונים. בנוסף מצוינת בנקודתיים, חלוקת ההלכות המקורית של הרמב"ם (שאכן מקבילה בד"כ אך לא תמיד לחלוקת ההלכות המקובלת).

השני, הוא נוסחם המדויק של המפרשים הרבים של משנה תורה. דבריהם של המגיד-משנה, הרדב"ז, ההגהות-מימוניות, הכסף-משנה, הלחם-משנה והמשנה-למלך מובאים בנוסח מדויק ובלוויית מראי מקומות. צמד מדורים ייחודי הוא לקט מחידושי רעק"א על הש"ס, ולקט מביאורי הגר"א לשולחן-ערוך השייכים לעניין. נוסף עליהם קיים מדור מקורות וציונים, שבו יכול למצוא המעיין מקורות רבים וחשובים, הנוגעים להלכה המדוברת.

היתרון השלישי והחשוב ביותר במהדורת רמב"ם פרנקל, הוא ספר המפתח שנלווה לכל כרך בסופו. חלק זה הוא פרי עמל של צוות עצום של תלמידי-חכמים שעברו על מאות ספרי ראשונים ואחרונים ודלו מהם כל התייחסות לדעת הרמב"ם. תחת כל הלכה מופיעות כותרות משנה רבות המציגות את הנושא או השאלה בדעת הרמב"ם. מתחת לכותרת זו מופיעים עשרות ציוני מראי-מקומות מדויקים ממאות ספרי ראשונים, אחרונים ואחרוני אחרונים – ביניהם כאלו נדירים ביותר -  שהתייחסו לשאלה זו. כל שאלה שעולה בדברי הרמב"ם תוכל למצוא את פתרונה במדור זה.

הסדרה יצאה לאור בשני פורמטים: קטן (26 ס"מ) ובינוני (31 ס"מ). בשנים האחרונות, יצאה מהדורה מצומצמת ומוזלת בשם 'רמב"ם יד שבתאי'. מהדורה זו אינה כוללת את ספר המפתח ומדור שנויי נוסחאות והיא מיועדת ל"שימוש ביתי".

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב