ההיגיון שמאחורי המספרים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ההיגיון שמאחורי המספרים 

מאת    [ 27/03/2013 ]
מילים במאמר: 536   [ נצפה 1041 פעמים ]

 
 

ההיגיון שמאחורי המספרים

 

"אמריקה במספרים" – שם של תוכנית שרצה בימים אלו בערוץ המדע. בתוכנית מופיע זוג תאומים וכפי שהם מציגים את עצמם במספרים ביצית אחת שני ילדים...! הם מנתחים את אמריקה במונחים סטטיסטיים של מספרים. לדוגמה: כמה ק"ג בשר אוכלים באיזו מדינה? מה ממוצע המשכורות במדינה מסוימת בהשוואה לאחרת? כמות המשקעים במדינה זו לעומת מדינה אחרת ועוד.

 

אנו נתקלים במספרים בחיי היומיום כל הזמן ובכל מקום. עולמנו הוא עולם מתמטי ובו שולטות עשר ספרות: מאפס ועד תשע. ההוויה שלנו בכל תחום קשורה למספרים: על איזה מספר אוטובוס לעלות, באיזו שעה אני צריך להגיע, כתובת, מספר טלפון, מה המחיר? כמה הנחה? ועד כהנה וכהנה ללא סוף.

ילדים מתחילים לגלות את המספרים כבר בגיל צעיר גיל עשרה חודשים...! ההתנסויות המתמטיות הראשוניות קשורות בתפיסה מרחבית של כמות:  הרבה / מעט ושל יחסיות יותר מ.../ פחות מ.../ שווה ל.... נמצא כי ילדים מגיל צעיר מאוד מסוגלים להתייחס לעולם מספרית וכמותית הם מסוגלים למנות קבוצות של 5 פריטים ואף מסוגלים לערוך השוואה בין קבוצות.

 

תפיסה כמותית – הינה אחת התפיסות הראשוניות של ילדים צעירים בהתייחסותם לסביבתם הפיסית. את התפיסה הזו רצוי, ניתן וכדאי לפתח. אם נחשוף את הילדים לכלי מדידה שונים הם ילמדו "להרגיש את המספרים". לדוגמה: שימוש בכלי מידה במשחקי מים או חול. ("סט כלי מידה" כלים שקופים ומכוילים בהם ניתן למדוד חול, או נוזל.) כדאי למדוד עם הילדים ולציין את הכמות אליה הגענו. דוגמה נוספת שימוש ב - "מד גובה", "מד מטר מתקפל", "גלגלת למדידת מרחק" וכד' בכדי למדוד גובה, מרחק. נשאל את הילד מה המרחק לדעתך? נניח לו לתאר מה הוא רואה מה הגובה של X - אחרי שהילד יביע "הערכה" נציע לו לבצע מדידה, וכך נראה לילד שניתן לכמת את המציאות ולא רק להעריך אותה. כדאי לחזק "באותה הזדמנות" הן את המנייה והן את ההתאמה החד חד ערכית בעזרת קבוצות שונות של אביזרים: קוביות, לבני דיג'י, פאונים, דיסקיות מנייה, מכוניות וכד' ולתת לילדים למנות בקול רם, בהעברה מצד לצד או בעזרת ייצוג האביזרים עם לבני דיג'י. לדוגמה: מנייה של מכוניות נניח על כל אחת מהמכוניות לבנה אחת של דיג'י תוך כדי מנייה לאחר מכן נמנה את הלבנים בנפרד את המכוניות בנפרד וכך מנינו שלוש פעמים ( בהנאה ותוך כדי משחק). מומלץ להתחיל ממנייה של עד 5, (בעזרת לבני דיגי' ניתן ואפשרי למנות עד 10 למלא מיכלים וכבר מגיל צעיר להבין ולייצג את המבנה העשורי). תפיסת הכמות יכולה לבוא לידי ביטוי בדרך נוספת במדידה של נוזלים או חול נשתמש ב"כלי ליטר" או "כלי מידה" בעזרתם נוכל למדוד עם הילדים כמויות מדויקות.

 

תפיסת יחסיות – השוואה – אף היא תפיסה ראשונית ואינטואיטיבית של ילדים צעירים. תפיסה זו ניתן להרחיב ולחזק לדוגמא: לאחר שמדדנו גובה בעזרת " מד גובה" נוכל לערוך השוואה מי יותר גבוה? נוכל לערוך את ההשוואה גם בלי "מד גובה" אבל, כדאי לחזק את ההנחה בעזרת מספרים. אותו הדבר תקף גם לגבי מדידת מרחק נשאל את הילדים מה יותר רחוק הכסא? או השולחן? ולאחר מכן נמדוד את המרחקים בעזרת "גלגלת למדידת מרחק". לפיתוח תפיסת ההשוואה עזר הלמידה הטוב ביותר הינם "מאזני כפות" (מאזני צדק) , ניתן להניח חפצים על כל אחת מהכפות ולהשוות. במקביל ניתן גם לשקול את החפצים באמצעות תוספת של  "סט משקולות" ובכך להגיע גם להשוואה ברמת החפץ וגם ברמה המספרים.

 

 

                                                                                                 

אנחנו בתילתן נשמח לתת מענה לכל שאלה בטלפון: 03-9721555או דרך צור קשר באתר הבית שלנו: http://www.tiltan.comw http://www.idig-block.com עזר הלמידה לבני הדיג'י מאושר ע"י משרד החינוך נמצא בארץ בחלק ניכר מגני הילדים ובתי הספר. עזר זה אינו כפוף לתוכנית לימודים מסוימת או חוברות מסוימות הוא מתאים לכל תוכניות הלימוד באשר הן. עזר זה מתאים ללמידה בכיתה שלמה, קבוצה או באופן אישי יחידני. בשנים האחרונות ישנה עלייה הדרגתית אך משמעותית ברכישת הערכה לשימוש אישי.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב