אופציות לעובדים - מה זה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אופציות לעובדים - מה זה? 

מאת    [ 26/02/2013 ]
מילים במאמר: 387   [ נצפה 1700 פעמים ]

 
 

הענקת אופציות לעובדים על ידי החברה המעסיקה אותם הפכה לשכיחה מאוד בעשורים האחרונים, בעיקר בחברות ההייטק הרווחיות. אופציות, הן האפשרות לעובד החברה לרכוש מניות שלה בתנאים נוחים במיוחד, תוך כוונה להרוויח מהן משמעותית ולאורך זמן עם עליית המניה. לאופציות יתרונות רבים מזוית העובד, בין היתר בכל הנוגע למיסוי ולפוטנציאל הרווח, אך הן כוללות גם את הסיכון לאי- רווח ואפילו להפסדים.

יתרונות של תוכנית אופציות לעובדים

תקנות המס בישראל מעודדות את החברות למסד תוכנית אופציות לעובדים, מבחינת מיסוי ותזמון תשלום המס. המס הנגבה בגין מכירת אופציות עובד הוא בשיעור של 25 אחוז- הרבה פחות מתקרת המס להכנסה שכירה, שאצל עובד הייטק שמרוויח היטב מגיעה ל – 48 אחוזים. בנוסף, המס נגבה רק בעת מכירת האופציות, מה שמאפשר כניסה לתוכנית ללא תשלומי מס גדולים. ישנם מספר מסלולי ניהול לאופציות עובד, כשהכדאית ביותר מבחינת העובד היא באמצעות נאמן במסלול הוני. נאמן היא חברת השקעות המורשית לעיסוק באופציות, המנהלת את כספי המניות הניתנות לעובד עד למכירתן.

יתרונות למעביד

שיטת האופציות נכנסה לשימוש מתוך צורך של מעסיקים לתגמל את עובדיהם המצטיינים באופן שיגדיל את הנאמנות שלהם לחברה וישמר אותם כעובדיה לאורך זמן. כיוון שהאופציה ניתנת למימוש רק בתום 'תקופת הבשלה', לעובד יש אינטרס להשאר בחברה לאורך זמן, כדי שתהיה לו האפשרות לממש רווחים. גם ברמה המנטלית, הפיכת עובד למחזיק במניות, מגדילה את המעורבות והרצון שלו בהצלחת החברה. על סמך שלושה עשורים שבהם השיטה מקובלת בארה"ב, אפשר לומר ללא ספק שבמקרים רבים התועלת של המעסיק ממתן אופציות לעובדים מובחרים, בהחלט באה לידי ביטוי. יחד עם זאת, יש גם ביקורת ומגבלות לתוכנית אופציות לעובדים, בעיקר כשמניית החברה לא עולה או צונחת בבורסה, מה שבדרך כלל מלווה במשבר כללי בחברה. במקרים הללו, לעובד אין תועלת באחזקת תוכנית האופציות שלו ולכן גם כח שימורו בחברה נחלש.

סיכונים בהחזקת אופציות עובד

הסיכון הגדול עבור עובדים המחזיקים באופציות של החברה שבה הם מועסקים, הוא כאמור, במקרים שבהם המניה לא ממריאה ואחזקת תוכנית האופציות הופכת ללא כדאית. האופציות מוגנות מפני ירידת ערך של המניה, כיוון שהכסף שמוחזק בהן הוא לא של העובד עד שלא מימש אותו. יחד עם זאת, מימוש אופציות של מניה שצנחה, בניקוי עמלות נאמן יכולה אפילו להביא להפסד קטן. התפוצצות בועת ההייטק בראשית שנות האלפיים גרמה לרבים לחוות על בשרם את הסיכון : עובדים רבים שחשבו שהם מחזיקים סכומים משמעותיים מאוד באופציות, מצאו את מניית החברה שלהם ברגע האמת, בערך נמוך מאוד ונאלצו לצאת מתוכנית האופציות בידיים ריקות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב