תדמית בזמן בחירות- נבחרי הציבור שלנו ומה הם משדרים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תדמית בזמן בחירות- נבחרי הציבור שלנו ומה הם משדרים 

מאת    [ 26/01/2013 ]
מילים במאמר: 1928   [ נצפה 2344 פעמים ]

 
 

 אתחיל בהצהרה חשובה-אין בכוונת הפוסט הנל להביע עמדה פוליטית, מכל סוג שהיא. ויסלחו לי כל נבחרי הציבור שנפקדים מהרשומה הבאה בשל קוצר הזמן שלי.

בתור מרצה במכללות ואקדמיות לעיצוב, שמלמדת את תורת הצבע, בעלת תודעה אסטטית מפותחת,וקניינית אופנה בהתהוות כמו כל אשה ,שמתבוננת  בכל תפר, חוט וכפתור שלא במקומם, אני נהנית בכל מערכת בחירות לבחון ולתהות על התדמית האסטטית הציבורית של נבחרי הציבור שלנו ואיך היא תואמת או לא את מה שמתלווה לכל המהלך הנל .

אצל כל אחד מהמועמדים אבדוק את הסגנון שבו הוא בחר להופיע בציבור, בקמפיין העיקרי,ואת מערכת הגוונים שליוותה אותו בתור מסגרת תומכת לניראות הכללית שלו .

אצל הגברים נבדוק את גוון החליפה והדוגמא העיקרית שלה, גוון ודגם העניבה,אלמנט חשוב שנעדר אצל כולם בצורה גורפת למעט אחד, הוא העדר סיכת עניבה מכל סוג שהיא בשל העובדה שהיא משדרת סוג של  יוהרה ,אקסלוסיביות והידור שאף אחד מהמועמדים רצה להזדהות איתו למרות שסיכה כזו היא אחד האביזרים המקובלים שיש בעולם אצל גברים.

אצל הנשים- סגנון הלבוש, הגוונים העיקריים, תכשיטים / ללא תכשיטים ואצל שני המינים ולא פחות חשוב- חיוך או סוג המבט למצלמה. מה הם מנסים לשדר לנו ואיך השפיעו על כל ציבור הבוחרים.

 

אתחיל מראש הממשלה המכהן ולעתיד מר ביבי נתניהו. במודעות הפרסומות שהכריזו על ראש ממשלה חזק בחרו לצלם את ביבי בחליפה שחורה, חולצה לבנה ועניבה כחולה חלקה בגוון מדוייק של כחול דגל ישראל שהופיע ממש מאחוריו. כל אלה הופיעו על רקע של שילוב גווני הכחול- לבן של לוגו המפלגה ורקע רלוונטי.

 

 

שמתי לב בבחינה של כל הצילומים וההופעות שלו בתקשורת ובמדיה שההחלטות הסגנוניות היו אחידות ומוקפדות. הוא הקפיד להופיע  עם ג'קט שחור פשוט עם דשים נקיים, מט ללא ברק נראה לעין ועם עניבות כחולות למינהן, חלקות, פסים אלכסוניים דקים, בשילובי גוונים ניטרליים וקלאסים, אפור, וכחול נייבי. חולצה לבנה נתנה רקע נקי להדגשת הכחול. וכן, היה חיוך קטן. מנומס. אלגנטי וייצוגי. כפי שנראה בהמשך יש משמעות לצילום עם  חיוך קטן כמו שלו.

 

יש אמירה חזקה מאוד בבחירה של ג'קט חליפה מחוייטת שחורה בעלת דשים נקיים ופשוטים. גוון שחור מופיע בחליפות רשמיות רבות אך הדוגמא העיקרית ליצירת תקיפות ויראה הוא בשימוש בחליפות/ ביגוד שחור עבור שוטרים ואנשי חוק ספציפים. במדינת ניו יורק לפני מספר שנים שינו את כל הביגוד מגווני הכחול- נייבי הקלאסים והשמרנים לשחור מובהק על מנת לייצר רתיעה  וייראה משלטון החוק. הסקרים לאחר ההחלפה התבררו שהגוון  הכהה, השחור, לגמרי עשה את זה. הציבור "נתן כבוד" הרבה יותר. מהבחינה הזו ססמת הבחירות וההתאמה שלה לגוון הג'קט היא נכונה ומוצלחת.

לגבי הבחירה בגוון העניבה יש בהחלט משקל חשוב ברמיזה ובקישור אל עבר דגל ישראל , הסמל החשוב של המדינה. וכמובן שברקע הופיעו אבני הכותל החוזרות ומדגישות את החיבור אל המסורת.

 

 

לסיכום- מעצב התדמית של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהחלט עשה עבודה נכונה ומדוייקת.

אמשיך במר אביגדור ליברמן שר החוץ ממפלגת ישראל בתנו.

 מר ליברמן צולם לאותו הקמפיין עם אותו סגנון של מר ראש הממשלה. ג'קט שחור נקי , מט, עם דשים קלאסיים ועניבה כחולה נקייה בדיוק באותו הגוון שלי ביבי. בחירת העניבה היתה תואמת בין שניהם ליצירת אותה התכווננות ספציפית לאותו קהל בוחרים. לפני כמה ימים ראיתי מודעת פרסומת של קמפיין ליכוד ביתנו עם ליברמן בעניבה אחרת. כאן הוא צולם עם עניבה שחורה עם ריבועים בגוון אדום. סגנון העניבה הוא אומנם קלאסי ונקי, אך יש כאן בהחלט אמירה צעירה ושונות, התבלטות קטנה, שהופכת את ההופעה למיוחדת יותר.

 

 

אומר רק שמר ליברמן, ונבחרי ציבור נוספים צולמו לא מעט בהופעות לתקשורת עם עניבה אדומה, או בעלת גוונים אדומים.

אדום בהיותו גוון שמלהיט את החושים שלנו, מדגיש ומחמם, מכניס משמעות אחרת  לעניבה ויוצר תדמית צעירה , עדכנית ותוססת יותר,מושכת אש- אך גם מוסיפה לבולטות של נבחר הציבור.

 ליברמן הוא היחיד שצולם לא מעט עם סיכת עניבה.

 

 

 ברור שסיכת עניבה היא אביזר נוח, ואולי פריט חיוני כאשר אין רוצים שהעניבה תתחיל " לטייל" על הבטן, אך המשמעות והניראות החוצה, לבוחרים משדרת סגנון שאינו עממי בכלל, וזאת בהחלט נקודה חשובה שיש לתת עליה את הדעת .בנוסף בחרו לצלם את מר ליברמן עם חיוך קטן . אני מניחה שתפקידו של החיוך להופכו לידידותי יותר עבור קהל הבוחרים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מר שאול מופז ממפלגת קדימה בחר ליישר קו עם אותה חליפה שחורה וחולצה לבנה אך עם עניבה כחולה עם דוגמה עדינה וחיוך ידידותי. החיוך הוא נקודה למחשבה בהיותו נבחר ציבור עם רקורד מרשים בבטחון בתור רמטכל לשעבר. הייתי ממליצה לו לשלב צילומים מהסוג הנל עם מעיל רוח חום בגזרה צבאית על מנת להדגיש את העבר שלו .

נבחרת מפלגת שס בחרה להשתמש באותו סגנון מנצח כמו של שני הנבחרים הקודמים אך עם הבדלים דקים וחשובים.

מר אריה דרעי צולם לא מעט פעמים עם עניבות בעלות אמירה שונה במעט מהעניבה הקלאסית, הכחולה , הארץ ישראלית והממלכתית. עניבות בגוון טורקיז ובגוון כסף. שני גוונים אלה בהחלט אינם ממלכתית, אלא מדגישה בולטות מסוג אחר.   שונות ( אני לא כמוכם),יוקרה וכסף.

לגבי  מר אלי ישי ומר אריאל אטיאס שניהם בחרו להשתמש בחליפות עם מעט ברק בתוכן,( ברק מוסיף עניין לחליפה ומדגיש עלות חליפה יקרה יחסית) החלטה שאינה משרתת את הכוונות העיקריות של המפלגה- עזרה לחלשים וכיוב' , גווני העניבות תכלת, פסים בוהקים בשילוב עם זהב, או סגול, שונות מבריקות, יקרות מדי, ואינן ממלכתיות מספיק.

 כל נבחרי שס למעט דרעי בחרו להצטלם לקמפיין ללא חיוך.

אני בטוחה , שהברק, הבולטות וחוסר הממלכתיות המספקת  לא היתה הכוונה  המקורית שלהם . בכל מקרה כך הדבר נראה לצופה מבחוץ. הייתי ממליצה להם בחום להצמד לגוונים שקטים כמו אפור בהיר או כחול כהה ולהמנע מגוונים חזקים או דוגמאות  מפוספסות מרצדות.

 ציפי לבני בקמפיין בשנת 2009 בחרה להסתכל קדימה, למעלה עם מבט שמשדר -המתנה לעתיד טוב, לתקווה. הכותרת אמרה " ראש ממשלה אחרת", והיא צולמה עם דשי חולצה לבנה קלאסית וג'קט בגוון נייבי כהה.

בקמפיין השנה 2013 היא צולמה עם מבט חודר אל הצופה, תקיף.

אם המבט היה נוקשה -סיגנון הביגוד שלה שידר משהוא אחר, חולצה פשוטה עם צווארון סירה ,לבנה , וג'קט עם דשים בגוון כחול נייבי, עגילים צמודים לאוזן וללא שרשרת או תכשיט נוסף.

השער שלה גזור היטב ועם גוונים עדינים.

 חולצה ללא דשים משדרת משהוא פשוט ולא אלגנטי, נקי ,עממי וממש לא יוקרתי, בהחלט גישה של מפלגת מרכז. להערכתי המבט  הספציפי ללא החיוך, אמור למלא את התחושה של הצופה הישראלי שיש  לה אמירה נחושה ובטוחה. בייחוד כאשר מדובר באשה ולא גבר עם עבר מפואר בסיירות.

בהופעות אחרות בתקשורת ציפי מופיעה עם סגנון נשי יותר ורך ובאחת הפעמים אף הגדילה לעשות והחליפה את המכנסיים בשמלה ממש, מן הסתם גזורה טוב,מוקפדת , שחורה וקטנה.

שלי יחימוביץ עשתה בהחלט מהפך כאשר החליפה מחלפות מתולתלות בשיער חלק ומוקפד.

גם המבט שלה אל הצופה ישיר ידידותי,עם חיוך רחב שחושף שיניים ובהחלט מאוד חם אימהי ומחבק.

 הבחירה שלה בסגנון ביגוד לעיתים מוצלחת ולעיתים דורשת תיקון ועידכון.

לקמפיין היא צולמה עם חולצה לבנה עם דשים, שעליה כבר דיברנו רבות ( קלאסית, נקייה, ממלכתית), וג'קט שחור עם דשים פשוטים.  להבדיל מלבני  היא צולמה ללא תכשיטים בכלל ועם שיער מוחלק עם גל חיצוני עדין. גוון השיער חום  אחיד ומוקפד.

 בימים אחרים היא צולמה עם ג'קט שחור בגזרה שאינה מחמיאה לנשים עם אגן רחב והדגשה של כפתורים באזור המותן, הדגשה שבמקרה הספציפי הזה אינה נכונה ומדגישה את האגן.

אציין גם שחולצה פחות  רחבה   וללא  כיסים או דיגום עליון, וללא ג'קט, תחמיא יותר לשלי.

אחד הדברים החשובים אצל שלי הוא קו השיער הבינוני מתחת לקו הכתפיים

והגל החיצוני שמשדר שובבות ורכות נשית שמאוד מתאימה ומאזנת את הגישה הפוליטית שלה. 

בכתבה מאוד מחמיאה במוסף סגנון של "מעריב" היא צולמה מחייכת חיוך רחב לבושה בחולצה לבנה קלאסית ופשוטה, שתמיד מנצחת.

בכתבה אחרת היא צולמה לבושה נכון, נינוחה ויחפה, אך יושבת על גבי ספה מאוד יוקרתית עם בד ריפוד מבריק עם תיפורים מקוריים, ספה שאינה מדוייקת, לא עממית,  ולא ממש משדרת את הערכים שעליהם שלי מדברת.

ביום הבחירות  חברת הכנסת שלי צולמה מטיילת ברחוב עם הכלב לבושה בג'ינס , וג'קט קגו'אל בגוון חאקי.

  במקרה של שלי היא אכן משדרת נחמדות ועממיות הייתי ממליצה לה בחום להצמד לחולצות לבנות  בעלות גיזרה רחבה יחסית וללא ג'קט בכלל שמוסיף לה המון שנים וכבדות.

נפתלי בנט- בקמפיין שלו  וברוב ההופעות בתקשורת הוא מצולם ללא ג'קט כלל, עם חולצה לבנה, סגולה, וורודה,או תכלת

איילת שקד מצולמת עם חולצה כחולה ללא דשים  שהולמת את גוון העניים שלה.

  עם איפור עדין ושיער גולש  היא נראית כמו  יפיפיה יוצאת הודו או קיבוצניקית. רחוק מאוד מחברת כנסת .

 הניראות יוצאת דופן הזו של נפתלי בנט וגם של איילת שקד מגדישה את ההבדל ביניהם לבין שאר הנבחרים שבחרו בג'קט עניבה וממלכתיות. שימו לב שבנט מחייך חיוך רחב, ידידותי  וחושף שיניים צחורות וחביבות.

 גווני החולצות של בנט שאינן שיגרתיות עבור הפוליטיקאים הממלכתיים שלנו מבליטות את ה" גבר החדש", שאינו חושש ללבוש וורוד או סגול, מתחבר לצד הנשי שלו ,חברמן, וקורא לכולם " אחי".

 גם הססמה שנבחרה לקמפיין עוקבת אחרי הניראות-" משהוא חדש מתחיל". הכוונה- אנו לא פוליטיקאים,לא מעונבים, ללא חליפות, אנחנו משהוא אחר, שונה, חדש.

 ואסיים ביאיר לפיד- בשנותי כמגיש תוכנית קלילה בערב הוא הקפיד על מדים ממש והופיע איתם לכל תוכנית- חולצת טריקו הדוקה שחורה וג'קט שחור פשוט  מט מעליה עם שיער משוח בהמון ג'ל מבריק.

כאשר  עבר להיות מגיש חדשות, הממלכתיות הכריחה אותו ללבוש חולצות  מחוייטות עם דשים, ועניבה. גם אז הבחירות היו מוקפדות ומדויקות כיאה למהדורה מרכזית בערוץ 2.

 בבחירות 2013 יאיר לפיד בחר להצטלם ולהופיע בשתי הגרסות הסגנוניות הנל- הישנה והטובה והעובדת וגם הממלכתית בשתיהן השיער שכבר האפיר עם השנים  והג'ל שנזנח רק הוסיף לו אפיל של בעל נסיון.

בכך הוא שידר גם ממלכתיות וגם נאמנות לעצמו. הוא צולם בקמפיין ללא חיוך בכלל , דבר שעלה בקנה אחד עם המסר התקיף וסימני הקריאה שהתווספו לתמונות שלו.

לסיכום כמה עצות לנבחרי הציבור החדשים והישנים-

 כאשר אתם רוצים לשדר ממלכתיות זהירות מהבלטת כרס או עודף משקל, חוץ מזה שהדבר אינו אסטטי , זה גם מדגיש נהנתנות וניתוק . מועמד רזה לא רק משדר בריאות ונמרצות אלא גם מראה שהוא לא הסתאב והפך להיות חלק  שמנמן מהמנגנון.

 גווני חולצה- בהעדר אמירה נחרצת ורצון להתבלט מכל השאר אנא לבשו חולצה לבנה נקייה ופשוטה,

ג'קט שחור או כחול נייבי תמיד עובד ,רצוי עם דשים פשוטים ורכיסה רגילה שאינה כפולה באזור מתחת למותן.

 עניבות- זהב, צהוב על גווניו השונים וכסף לעולם ידברו בשפה של כסף. בעולם שבו חלק מנבחרי הציבור שלנו עברו /עוברים חקירות במשטרת ישראל לא כדאי להבליט או להדגיש את הנושא הנל..

רצוי להשתמש בעניבות ללא משי כלל על מנת לא לקבל ברק שאינו רצוי. משמעות הברק  בחליפות ובעניבה - " יש לי כסף" זהו אחד הנושאים שרצוי להתרחק מהם בעידן של מחאות חברתיות אבטלה וגרעון צומח.

כדאי להשתמש בעניבה אדומה בגוון וורמרליון רק אם רוצים לקרוץ לקהל צעיר , ולהדגיש נמרצות וחדשנות.( אהוד ברק  ראש הממשלה העשירי של מדינת ישראל השתמש בעניבה אדומה בקמפיין שלו בתוספת לססמה " לא סחבק. מנהיג" הנקודות האדומות בשילוט הדגישו בולטות וחשיבה רעננה.)

 דוגמא בעניבה לעולם תראה דינאמית יותר מעניבה חלקה ותתאים לתמונות סטילס בלבד, מצד שני היא תפריע להתבונן בפנים של נבחר הציבור ותייצר ריצוד, ממליצה להופעה במדיה טלויזיונית להשתמש בעניבות חלקות בלבד .

 עניבות בגוון וורוד או סגול עדין( מט בלבד ללא משי) ייראו חשיבה שונה ומקוריות( זהירות- לא אצל רמטכלים לשעבר, לאנשי בטחון הגוונים הנל לא יתאימו ויראו מגוחכים). עניבה ממלכתית לעולם תשאר תכלת  וכחול הדגל חלקה.

 

וכמה מילים לנשים שבצמרת, הייתי שמחה מאוד לראות אתכן מופיעות יותר עם גרבי משי , חצאיות מוקפדות ונעלי עקב, וכן קצת שרשרת וטיפה צמיד לא יזיק.

 אני מביטה בהנאה בתעוזה בגווני  החליפות  של נבחרות הציבור הארופאיות והאמריקאיות- פוקסיה, כחול, אפור מנוקד, תכלת ירוק  ועד אדום של מזכירת המדינה האמריקאית הילארי קלינטון,

 

 

 

 וחליפות החצאית בחלמון צהוב, סגול, ירוק, תכלת וורוד  של הקנצלרית  אנג'לה מרקל. שתיהן מוסיפות צבעים, שרשראות וסממנים נשיים ללא פחד.

אך הצער הוא שאשה בצמרת מפלגה במדינת ישראל היא חזיון נדיר.

 ( גולדה אינה חלק מהמשוואה שכן סממנים נשיים היו ממנה והלאה ומטבע הלשון "נעלי גולדה" מסביר זאת בצורה הכי מהירה ) ,בייחוד במדינה שמדגישה ומזכירה לנו עד כמה אנו צריכים " מר ביטחון" בצמרת שידע מה לעשות.

 צר לי, אך ביום שבמדינת ישראל  אשה תצטלם לקמפיין בחירות עם חליפה וורודה, ושרשרת פנינים אולי אלה יהיו באמת ימות המשיח.

 

 

 

 

 

גלית אבינועם אדריכלות ועיצוב פנים
גלית אבינועם  בוגרת תואר ראשון  לעיצוב ב- HIT  חולון . (BDESIGN)  עוסקת בענף כ-13 שנים, ובעלת משרד  העוסק במגוון פרויקטים . הסיגנון העיצובי מושתת על עיצוב  וסיגנון בעל גמישות  והתאמה ללקוח, בשילוב עם תפיסה נקייה, וגיאומטריה קלאסית ונקייה, המשלבת אסטטיקה ופיתרונות פרקטים ופונקציונאלים כאחד. בין הפרויקטים הרבים שעיצבה בתים ודירות יוקרה , מסעדות, בתי קפה,ברים ומועדונים, חנויות קונספט, חנויות לרשתות מובילות, ואולמות ארועים, כאשר חלקם הגדול זכה לפרסום בספרי עיצוב ומגזינים. התיכנון והעיצוב של גלית מלווה מהשלבים הראשונים של חלוקת הבית,ואף כולל ייעוץ לפני קנית השטח /הדירה, עד לפרטים הקטנים בשלב האיבזור והסטיילינג, כאשר יש אפשרות לנסיעה משותפת לחול,( מילאנו/ לונדון) לבחירת קולקציה אישית. הקו המנחה מבוסס על קנייה נכונה ואיכותית והכנסת אופי הדיירים לבית, ולא יצירת "סט"מתוך אולם תצוגה.מרצה לאדריכלות פנים וסטיילינג  באוניברסיטה הפתוחה, באקדמיה לעיצוב בנין ודיור,HIT , במכללות פרטיות נוספות.     גלית הופיעה בתוכניות טלויזיה רבות כמו "המסיבה" עם יובל כספין בערוץ 10, "עבודת בית" בערוץ 2,    "סיגליות" עם סיגל שחמון בערוץ 2  ו"אודטה" בערוץ 10" המדריך" עם ד"ר קרסו בערוץ 1 " ועוד. 


www.galitavinoam.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב