ביטוח לאומי ומס בריאות - כמה, למה, איך?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביטוח לאומי ומס בריאות - כמה, למה, איך? 

מאת    [ 19/12/2012 ]
מילים במאמר: 957   [ נצפה 5279 פעמים ]

 
 

מי מאיתנו לא התלונן על ביטוח לאומי, בשביל מה צריך אותו? למה משלמים כל כך הרבה? ובכן, לצערי מטרת המאמר שלפניכם לא תהיה להצדיק את קיומו של המוסד הוותיק הזה, אלא להכיר לכם קצת איך עובד החישוב של דמי הביטוח שאנו משלמים בכל חודש וכיצד יתכן ומגיעים לנו דמי ביטוח לאומי בחזרה.

נפתח ונאמר כי למרות שהמעביד מנכה לנו מהמשכורת את מס ההכנסה וגם את דמי הביטוח הלאומי, הרי שמדובר במיסים שונים בתכליתם וזאת מכמה סיבות:

נושא   להשוואה

מס   הכנסה

ביטוח   לאומי ומס בריאות

אחוז מסך המשכורת

אחוז מסך המשכורת   השנתית.

אחוז מסך המשכורת החודשית.

האם משלמים כשלא   עובדים?

עובד שאין לו הכנסה לא   משלם מס הכנסה.

כל תושב, גם אם הוא   מובטל חייב בתשלום דמי ביטוח לאומי (מובטל ישלם 160 ש"ח בחודש).

האם ישנו סכום מינמלי   של משכורת עד עליו לא משלמים מס הכנסה?

לאור נקודות הזיכוי   הניתנות לכל תושב ישראל, עד לתקרת הכנסה שנתית של כ- 58,000 ש"ח לגבר וכ-   70,000 ש"ח לאישה אין תשלום מס הכנסה.

ביטוח לאומי יש לשלם   החל מהשקל הראשון לפי חישוב שיוסבר בהמשך. כפי שצויין במשבצת שלמעלה יש לשלם   ביטוח לאומי גם בעת אבטלה.

האם מגיע לי החזר מס אם   עבדתי חלק מהשנה?

כיוון שחישוב המס הוא   על בסיס שנתי, בהחלט יתכן שאבטלה בחלק מהשנה או ירידה בשיעור ההשתכרות מהווה   עילה להחזר מס הכנסה.

כיוון שחישוב המס הינו   חודשי, אין משמעות להפסקת עבודה לצורך חישוב רטרואקטיבי של החודשים בהם הייתה   הכנסה ממשכורת.

האם יש הבדל בשיעור המס   שיש לשלם בין עצמאי (עוסק מורשה) לשכיר?

עצמאי ושכיר משלמים מס   הכנסה לפי הכנסתם השנתית בהתבסס על שיעור המס השולי.

שיעורי ביטוח לאומי   לעצמאי גבוהים משמעותית משיעורי ביטוח לאומי של שכיר.

אז איך בעצם מחשבים לציבור השכירים את הביטוח הלאומי ומס הבריאות? החישוב כמו שאמרנו הינו חודשי ולכן בניגוד למס הכנסה נחשב ביטוח לאומי בכל חודש בהתבסס על המשכורת החודשית, כאשר את חישוב הביטוח מחלקים לחלק השכר שמתחת ל 5,171 ש"ח (60% מהשכר הממוצע במשק נכון ל 1.1.2012) ולחלק השכר שמעליו לפי הטבלה הבאה:

 

מחלק השכר שעד 5,171   ש"ח לחודש

מחלק השכר שמעל 5,171   ש"ח ועד ההכנסה המרבית החייבת בדמי ביטוח - 41,850 ש"ח

דמי ביטוח לאומי

0.40%

7.00%

דמי ביטוח בריאות

3.10%

5.00%

סך   הכול

3.50%

12.00%

 

נניח ומר פלוני הרוויח בחודש ינואר 2012 משכרות של 10,000 ש"ח, כמה מס בריאות וביטוח לאומי עליו לשלם? לאור הטבלה הנ"ל חישוב ינואר 2012 יתבצע כדלקמן:

5,171X3.5%+(10,000-5,171)X12% סה"כ 760 ש"ח.

נניח ומר פלוני הרוויח בחודש פברואר 2012 משכרות משני מקומות עבודה בסך 7,500 ש"ח: ממקום העבודה המרכזי שלו הרוויח 4,500 ש"ח וממקום עבודה המשני שלו הרוויח 3,000 ש"ח. כמה מס בריאות וביטוח לאומי עליו לשלם? לאור הטבלה הנ"ל חישוב פברואר 2012 יתבצע כדלקמן:

5,171X3.5%+(7,500-5,171)X12% סה"כ 460 ש"ח.

עם כך מה הבעיה אתם שואלים? רוב השכירים המועסקים בשני מקומות עבודה שונים, לא מבצעים תיאום דמי ביטוח לאומי. המשמעות היא שהמעביד המשני, במידה והוא לא מקבל אישור תיאום דמי ביטוח לאומי מידי העובד (אישור המונפק על ידי המוסד לביטוח לאומי), יפחית לעובד ביטוח לאומי לפי שיעור המס הגבוה (12%) ולא יבצע את החלוקה המתבקשת על פי החוק. במקרה שכזה העובד ישלם את דמי הביטוח הבאים:

ממקום העבודה הראשי שלו: 4,500X3.5% = 158 ש"ח

ממקום העבודה המשני שלו: 3,000X12% = 360 ש"ח

סה"כ משני מקומות העבודה: 518 ש"ח

שימו לב שבמקרה הנ"ל העובד שילם 58 ש"ח יותר ממה שהיה עליו לשלם על פי החוק. כאשר נכפיל זאת ב- 12 חודשים נגיע לסכום לא מבוטל של 696 ש"ח.

שכיר שעובד במס' עבודות במהלך החודש, כאשר באחת העבודות המשכורת החודשית שלו הינה נמוכה מ- 5,171 ש"ח, מסתכן בכך שדמי הביטוח הלאומי ששילם הינם גבוהים מהמתבקש על פי החוק ומכאן שמגיע לו לקבל החזר מביטוח לאומי.

ביטוח לאומי בא לכאורה לקראת ציבור השכירים ומעניק אפשרות לבצע בדיקה של החזרי ביטוח לאומי ישירות מאתר המוסד לביטוח לאומי, אך זהירות!!! לא בטוח שתרצו להשתמש בסימולטור באתר של המוסד לביטוח לאומי. להלן ההסבר:

לאחר מילוי כל הפרטים ולחיצה על כפתור "ביצוע" למעשה הענקתם לביטוח לאומי גישה למקורות ההכנסה שלכם וביטוח לאומי יבדוק את חישוב הביטוח הלאומי לשנת המס אותה ביקשתם (בדוגמא שלנו 2011). שימו לב שלא מדובר בבדיקה בלבד, ברגע שלחצתם על כפתור "ביצוע" שלחתם לביטוח לאומי בקשה ומרגע זה אתם נתונים לחסדי החישוב של המוסד לביטוח לאומי ללא דרך לתקן לאחור.

בהרבה מהמקרים, אתם חושבים שמגיע לכם החזר ביטוח לאומי מכמה סיבות (למשל: לא עבדתי חצי שנה), אך העובדה המצערת היא שביטוח לאומי מחייב אתכם ברמה חודשית ואף מחייב אתכם גם שאתם לא עובדים (160 ש"ח בחודש). ביצוע החזר המס דרך אתר האינטרנט של ביטוח לאומי עלול לגרום למצב הפוך בו תקבלו הודעה לביתכם שאתם חייבים בתשלום ביטוח לאומי במקום קבלת החזר ביטוח לאומי ואז המצב מאוחר מידי. לכן אנו ממליצים לא לעשות את ביצוע החזר דמי הביטוח ללא בדיקה עם איש מקצוע האם מגיע לכם החזר.

חושבים שלא כך הדבר? שכיר שעבד ב- 7 מקומות עבודה במהלך השנה, פנה מיזמתו למוסד לביטוח לאומי שכן חשב שמגיע לו החזר דמי ביטוח בגין שנת 2010. השכיר החליט לבצע את ההחזר באינטרנט ללא ייעוץ של איש מקצוע. תוצאות החישוב הצביעו להפתעתו הרבה על חוב של 662 ש"ח במקום החזר! לצפיה בטופס שהתקבל מביטוח לאומי עם דרישת תשלום, כנסו ללינק הבא: http://www.tsedef.co.il/#!-/cei4

זאת היא דוגמא קלאסית למקרים בהם חסכון של איש מקצוע עלול לעלות ביוקר. אני ממליץ לפנות לאיש מקצוע אשר מיומן ברזי חישובי ביטוח לאומי, לפני שפונים באופן עצמאי למוסד לביטוח לאומי. "צדפ ? ייעוץ פיננסי" ישמחו לעמוד לרשותכם ולבצע את בדיקת ההתאמה לסיכויי קבלת החזרי ביטוח לאומי ובכך ימנעו מכם לשלם ביטוח לאומי שלא לצורך.

בברכה,
רו"ח דניאל יעקובזון, MBA


משרד "דניאל יעקובזון - חשבונאות והחזרי מס" מתמחה בהחזרי מס וביטוח לאומי לשכירים, דוחות מס לשכירים, עצמאיים וחברות בע"מ.


מייל: djakovson@gmail.com
נייד: 050-5395126

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב