הפרלמנט האירופי מחליט על מערכת פטנטים משותפת לכל המדינות החברות באיחוד האירופי
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הפרלמנט האירופי מחליט על מערכת פטנטים משותפת לכל המדינות החברות באיחוד האירופי 

מאת    [ 18/12/2012 ]
מילים במאמר: 367   [ נצפה 2588 פעמים ]

 
 

במסגרת השינויים בתחום הפטנטים בעולם בכלל ובאירופה בפרט, ועל מנת ליעל ולחזק את התחום (קהילת הממציאים, המשקיעים והמנוע הכלכלי שעומד מאחורי חדשנות וטכנולוגיה) ב-11.12.2012 הצביעו חברי הפרלמנט האירופי בעד יצירת מערכת פטנטים משותפת לכל מדינות  האיחוד האירופי, החלטה שאמורה להיכנס לתוקף החל מ-2014.

עד היום, בכדי להגן על עצמו ביבשת אירופה, כל ממציא היה נידרש להגיש בקשת פטנט בכל אחת מהמדינות בנפרד, דבר שהיה כרוך פעמים רבות בתרגומים יקרים לשפה המקורית, אגרות נוספות וצורך בעמידה בתקנות מקומיות. הקושי והבירוקרטיה עבדו בניגוד לאינטרסים של המדינות והעמיסו על הממציאים אשר רצו להגן על המצאתם.

לפי ההחלטה שהתקבלה, מעתה יכול כל ממציא להגיש בקשה באנגלית, גרמנית או צרפתית, לרשות תקינה משותפת, שאם תתקבל תהיה תקפה בכל מדינות האיחוד ובכך להוזיל ולפשט את התהליך ולתת לממציא את היכולת והרצון לקדם את המצאתו במינימום בירוקרטיה. בנוסף למערכת הפטנטים המשותפת, תוקם גם מערכת שיפוטית מאוחדת לתחום הפטנטים שתפקח ותשפוט עבור כל מדינות האיחוד, כך כל מקרה יטופל במהירות יחסית והחלטות שיתקבלו יהיו כבילות בכל מדינות האיחוד.

ספרד ואיטליה, מתנגדות למהלך בטענה הדבר יפלה לטובה עסקים במדינות דובורת אנגלית צרפתית וגרמנית. הן אף פנו לערכאות משפטיות, האמורות לדון בנושא בקרוב (למרות שאל פי כל חוות הדעת המשפטיות, נראה כי בקשתן הולכת להידחות). באופן עקרוני ספרד ואיטליה כן בעד המהלך אך מטרתם העיקרית היא להכניס את שפת האם של תושביהן כשפה המקובלת להגשת בקשות פטנטים.

גורמים מסחריים רבים, הביאו תמיכה במהלך שלדבריהם יקל על התהליך הבירוקרטי היקר והמסורבל, יחסוך זמן וכסף רב לתעשייה ובכך יעודד  בסופו של דבר פיתוח מדעי וטכנולוגי (שמביא עימו השקעות, תעסוקה, חדשנות ומנוע כלכלי למשקים השונים).

גורמים מסחריים אחרים הביעו התנגדות להחלטה, אולם מזווית אחרת. לטענתם החוק החדש מעניק עוצמה רבה למשרד הפטנטים האירופי (EPO). הדבר מדאיג אותם שכן לאחרונה (לפי טענתם) העניק גוף זה אלפי פטנטים בתחום התוכנה (בניגוד לחוק הפטנטים הנהוג באירופה שלא להעניק פטנטים בתחום זה). ריכוז הכוח תחת מנגנון אחד עלול גם לייצר עומס וגם להיות מקור לטעויות מקצועיות ואינטרסים.

לטענתם של גורמים אלה, צירוף הנסיבות הללו (הכוח הרב שיוענק למשרד הפטנטים, והעובדה שהוא העניק ומעניק פטנטים בתחום התוכנה), עלול להביא לאין ספור תביעות משפטיות במסגרת "מלחמות פטנטים" כפי שנראו לאחרונה בארה"ב – דבר שיפגע בפעילות התקינה של תעשיית המחשבים והתקשורת וימנע התקדמות וחדשנות.

ישראל טויטו, מנכ"ל משרד ניוטון חיפוש פטנטים. המספקים שירותי חיפוש פטנט בשיטה חדשנית: לא מצאנו - לא שילמת. אם יש לך המצאה ואת/ה זקוק/ה לשירותי חיפוש פטנטים בשיטה הייחודית שלנו, פנה אלינו עוד היום טלפון: 1-700-500-110.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב