דחיית מועד התשלום למס הכנסה כאשר הוא חל ביום המנוחה ובתקופת חגים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

דחיית מועד התשלום למס הכנסה כאשר הוא חל ביום המנוחה ובתקופת חגים 

מאת    [ 15/12/2012 ]
מילים במאמר: 382   [ נצפה 2550 פעמים ]

 
 

על פי הוראות פקודת מס הכנסה, על הדו"חות התקופתיים להשתלם בחמישה עשר לחודש.

הפקודה לא קובעת מה קורה כאשר ה-15 בחודש הוא יום המנוחה השבועי של החייב בדיווח והתשלום.

על מנת להקל על בני הדתות השונות, החליטה רשות המיסים, בשנים האחרונות, כי אם יום ה-15 בחודש, שבו חלה חובת התשלום, חל ביום המנוחה השבועי של החייב בדיווח, לפי דתו, אזי הדיווח והתשלום יידחה ליום העסקים שבא לאחר אותו יום מנוחה שבועי.

יישום הוראה זו בעייתי במקצת מאחר ולא תמיד ניתן לזהות בן איזו דת הנישום, כמו לדוגמא כשמדובר בחברות שבשליטת לא יהודים. 

נזכיר כי בסעיף 10(ג) לחוק הפרשנות  נקבע כי במניין ימי תקופה יבואו גם ימי מנוחה, פגרה או שבתון שעל פי חיקוק, זולת אם הם הימים האחרונים שבתקופה.

כמו כן נזכיר כי עפ"י סעיף 172ב לפקודת מס הכנסה, המועד האחרון להגשת דין וחשבון ניכויים  יידחה אם בחמשת הימים שקדמו למועד על פי חוק  היו לפחות שלושה ימי מנוחה, והוא יהיה ביום החול הרביעי שמתום ימי המנוחה הבאים ברצף;.  לעניין זה, "ימי מנוחה" - ימי המנוחה הקבועים במדינת ישראל כמשמעותם בסעיף 18א(א) לפקודת סדרי השלטון והמשפט, התש"ח?1948, וכן חול המועד. הוראה דומה חלה גם לגבי מקדמות עפ"י סעיף 175(ו) לפקודה.

על פי סעיף 18א(א) לפקודת סדרי השלטון והמשפט, שבת ומועדי ישראל ? שני ימי ראש השנה, יום הכיפורים, ראשון ושמיני עצרת של סוכות, ראשון ושביעי של פסח וחג השבועות הם ימי-המנוחה הקבועים במדינת ישראל.לשאינם-יהודים הזכות לקיים ימי-מנוחה בשבתם וחגיהם. חגים אלה ייקבעו לגבי כל עדה על פי החלטת הממשלה שתפורסם ברשומות. עפ"י הודעה שפרסמה, הממשלה החליטה לקבוע את החגים המפורטים להלן כימי מנוחה לשאינם יהודים:

חגי הנוצרים: חג המולד (שני ימים),ראש השנה,התגלות,יום ששי לפני פסחא,יום שני לפסחא,עליה שמימה,יום שני לשבועות

חגי המוסלמים: הראשון במוחרם (ראש השנה),חג מולד הנביא,חג אל-פיטר,חג אל-אדחה

חגי הדרוזים: חג אל-אדחה,חג הנביא שועיב (יתרו),חג אלח'ידר (אליהו הנביא)

בעבר הוגשה הצעת חוק  ע"י ח"כ גפני על פיה הוצע כי בסעיף 173ב, במקום "בחמשת הימים" יבוא "בשבעת הימים" ובמקום "שלושה ימי מנוחה, והוא יהיה ביום החול הרביעי שמתום ימי המנוחה הבאים ברצף;" יבוא "שני ימי מנוחה ברצף; מנין ימי הדחייה יהיה כמניין ימי המנוחה. אולם עד היום החוק טרם שונה.

באופן דומה נקבעה הוראה דומה להוראה בסעיף 172ב גם לגבי מקדמות בשל הוצאות עודפות בתקנות מס הכנסה (תשלום מקדמה בשל הוצאות עודפות), התשל"ב 1972, בסעיף 67(ב1) לחוק מע"מ לגבי דו"ח תקופתי למע"מ ובסעיף 353(ב) לחוק הביטוח הלאומי. 

גיא בר-און, עו"ד ורואה חשבון, ממשרד זיו שרון ושות' עו"ד. לשעבר רכז ביחידה הארצית לשומה ברשות המיסים. תחומי עיסוק: דיני מיסים. מס הכנסה,חוקי עידוד, ייצוג בפני הרשות, ליווי עסקאות, מיסוי שוק ההון

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב