קיזוז הפסדים במסגרת הליך גילוי מרצון
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

קיזוז הפסדים במסגרת הליך גילוי מרצון 

מאת    [ 07/12/2012 ]
מילים במאמר: 561   [ נצפה 1844 פעמים ]

 
 

ביום 15.11.2011  פרסמה רשות המיסים נוהל על פיו ניתן יהיה לבצע הליך של גילוי מרצון, במסגרתו ניתן לפנות לרשות המיסים ובנוהל מסוים לגלות לרשות על קיומן של הכנסות מחו"ל שאינן מוצהרות, להגיע להסדר בדבר תשלום מס בגינן וזאת ללא סנקציות פליליות על אי הדיווח. תוקף הנוהל פג ביום 27.9.2012.

המהלך הטיפול בפניות לרשות לביצוע אותו גילוי מרצון, התעוררה השאלה, מה דינם של הפסדים שהיו לנישום בחו"ל  והוא מבקש לדווח אליהם במסגרת הליך הגילוי מרצון. כלומר, האם רשאי הנישום לקזז אותם כנגד רווחים שהיו לו או שיהיו לו בעתיד.

נזכיר כי לגבי הפסדים שוטפים שנוצרו מפעילות בחו"ל, סעיף 29(5) מאפשר קיזוז שלהם רק אם הוגש דו"ח לשנה שבה נוצר ההפסד. כך גם סעיף 92(ב) מאפשר קיזוז ההפסד רק במידה והוגש דו"ח.

רשות המיסים פרסמה לאחרונה הבהרה לגבי הטיפול בנושא. על פי ההבהרה, יתאפשר קיזוז הפסדים מחו"ל הנובעים מהגילוי מרצון רק  כנגד רווחי הון או הכנסות, לפי העניין, הנובעים גם הם מהגילוי מרצון ולא כנגד הכנסות אחרות של הנישום.

לא יתאפשר קיזוז הפסד שנוצר במסגרת הגילוי מרצון כנגד שנים מאוחרות יותר.

כמו כן נאסר קיזוז הפסד מוצהר של הנישום שלא מהליך הגילוי מרצון כנגד הכנסות שהוצהרו במסגרת ההליך.

לדברי הרשות הדבר נעשה בכדי לעודד את הליך הגילוי מרצון.

אני סבור כי בהוראת הרשות שמוצגת כהטבה לנישומים ישנו במקרים רבים אי צדק מסוים.

מדוע שלא לאפשר קיזוז הפסד כלכלי שהיה לנישום במידה ופקיד השומה בדק אותו ואכן מצא שנגרם?. דומני, שבמרבים המקרים אין הצדקה לכך.

 לגבי הפסדים שדווחו ע"י הנישום אין כל הצדקה חוקית למניעת קיזוזם כנגד ההכנסות שדווחו במסגרת הליך הגילוי מרצון. הפסדים אלו גלויים וידועים לפקיד השומה, כך שיכלו להיבדק על ידו וקיזוזם מתחייב על פי דין. אי התרת הקיזוז פירושו הטלת מס עודף שאיננו קבוע בחוק.

לגבי הפסדים שנוצרו במסגרת הליך הגילוי מרצון, הרי ניתן פעמים רבות להגיש דוח מתקן לגביהם, כך שאין סיבה שלא להתיר קיזוז שלהם. אין כל הצדקה לאי קליטת דו"ח שכזה שנמסר טרם הליך ביקורת בנושא.

הבעיה מתעוררת, אם בכלל, רק לגבי דוחות שהתיישנו ודווחו ללא ההפסד, אולם גם במקרה זה אין להפלות את הנישומים לעומת אילו שלא הגישו דו"חות כלל.

נציין כי גם המקרים שהטיפול בהם מתחיל כפניה אנונימית מסתיים בסופו של יום בגילוי שמו של הנישום לרשות.

למעשה רשות המיסים משתמשת בעובדה שמדובר בהליך גילוי מרצון בכדי להגביל זכות חוקית של הנישום, דבר שאיננו חוקי ונראה שלא יעמוד במבחן בתי המשפט. למעשהמוטל כתוצאה מההוראה מס אפקטיבי הגבוה מהקבוע בהוראות החוק.

נציין, כי גם בעובדה שההבהרה מתפרסמת רק עתה בדיעבד ולקראת סיום הפעלת הנוהל הנוכחי,  יש טעם לפגם מאחר ונישומים רבים פנו כבר להליך של גילוי מרצון מבלי שהיו מוצעים להוראות המחמירות. לגביהם, אין זה ראוי להחיל את ההוראה.

כמו כן נזכיר כי בתיקון מספר 132 נקבע כי הוראות סעיף 92(א)(3) לפקודה, המחייבות קיזוז הפסד הון בחו"ל כנגד רווח הון בחו"ל יחולו רק על הפסד הון שנוצר לאחר יום התחילה (1.1.2003), כלומר רק הפסדי הון שנוצרו משנת המס 2003 ואילך יוחל עליהם הכלל האמור. לעומת זאת, הפסדי הון בחו"ל שנוצרו לפני שנת המס 2003 יקוזזו כנגד רווח הון או שבח בישראל או רווח הון בחו"ל בהתאם לבחירתו של הנישום.

לבסוף נציין כי גם לאחר שפג תוקף הנוהל הזמני עדיין ניתן לפנות בהליך של גילוי מרצון מכוח הנוהל "הרגיל" בנושא. ההבהרה מתייחסת רק לנוהל הזמני שתוקפו פג כאמור לאחרונה ויש לקוות כי הרשות לא תאמץ את הנאמר בה לגבי נוהל הגילוי מרצון ה"רגיל" שממשיך לחול גם לאחר ביטול הנוהל הזמני.

גיא בר-און, עו"ד ורואה חשבון, ממשרד זיו שרון ושות' עו"ד. לשעבר רכז ביחידה הארצית לשומה ברשות המיסים. תחומי עיסוק: דיני מיסים. מס הכנסה,חוקי עידוד, ייצוג בפני הרשות, ליווי עסקאות, מיסוי שוק ההון guy@zivtax.co.il 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב