מכשיר חכם לכל כיס? על הרפורמה בייבוא מכשירים סלולריים לישראל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מכשיר חכם לכל כיס? על הרפורמה בייבוא מכשירים סלולריים לישראל 

מאת    [ 29/11/2012 ]
מילים במאמר: 454   [ נצפה 1410 פעמים ]

 
 

לאחרונה, בתאריך 2.8.12, נפל דבר בענף הסלולר בישראל. וועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את הרפורמה בדבר יבוא מכשירים סלולריים לישראל, שתכליתה היא לפשט עד כמה שניתן את הליך יבוא טלפונים סלולריים לישראל, על מנת לפתוח את שוק המכשירים (בנוסף לשוק השיחות) לתחרות, מהלך, אשר אמור, בסופו של יום, להוזיל עד מאוד את עלות המכשירים בעבור הצרכן הסופי.

 

עד למועד כניסתה של הרפורמה לתוקף, נאלץ הצרכן הישראלי לרכוש את המכשיר הסלולרי מאחת מארבעת חברות הסלולר אשר פעלו בארץ, ומהן נאלץ לרכוש ממילא גם את הקו, ולהן שילם בעבור השיחות.

 

עובדה זאת יצרה בישראל שוק סלולר בלתי תחרותי בעליל, הן בגזרת עלויות השיחות והן בגזרת עלויות המכשירים עצמם. בקשר לעלויות המכשירים, הרי שערב כניסתה של הרפורמה לתוקף, נמכרו בישראל מכשירים סלולריים מתקדמים, כדוגמת סמארטפונים, במחיר כפול מהמחיר בו נמכרו מכשירים זהים בחו"ל.

 

זה המקום לציין, כי גם על פי המצב החוקי אשר שרר בארץ טרם כניסתה של הרפורמה לתוקף יכולים היו, באופן תאורטי, גם יבואנים קטנים לפעול ולייבא מכשירי סלולר לישראל במקביל לחברות הסלולר הגדולות. אולם, תהליך ייבוא של מכשירים סלולריים לישראל טרם כניסתה של הרפורמה לתוקף חייב את היבואנים לנווט את דרכם במסגרתו של סבך בירוקרטי סבוך ועבות ולקבל אישורים ורישיונות שונים ממשרד התקשורת לטובת העניין.

 

טרם כניסתה של הרפורמה לתוקף, נאלץ יבואן אשר ביקש לייבא מכשירי סלולר לישראל, לפנות למשרד התקשורת ולקבל שני רישיונות שונים, האחד-רישיון סחר, אשר התיר ליבואן, באופן כללי, לייבא מכשירי טלפון סלולריים לישראל, והוצאת רישיון כזה חייבה את היבואן להחזיק מערך שלם ויקר כדוגמת מעבדת שירות לתיקון טלפונים סלולריים והתחייבות לשריין במלאי 7% מן הציוד החדש אותו הוא מתעתד למכור וזאת על מנת שיוכל להחליף ציוד פגום על חשבונו, במידת הצורך.

 

לאחר הנפקתו של רישיון הסחר, נדרש היבואן לקבל אישור סוג, המיועד כאישור לטובת יבואם של אותם דגמים ספציפיים של טלפונים סלולריים  אותם היבואן מעוניין לייבא. בקשר לאישור סוג, הרי שטרם כניסתה של הרפורמה לתוקף, היה היבואן מחוייב בהוצאתו של אישור זה לצורך יבואם של טלפונים סלולריים לישראל, בלי קשר לעובדה האם מכשיר הסלולר מותר לשיווק בחו"ל, האם לאו.

 

במסגרת הרפורמה אשר נכנסה זה עתה לתוקף, יהיו היבואנים פטורים הן מהנפקתו של רישיון סחר והן מהנפקתו של אישור סוג, במקרים מסויימים. פטור זה מותנה בכך שהדגמים של המכשירים אותם מתכוונים לייבא, כבר אושרו לשיווק בארה"ב או באיחוד האירופי, שהמכשירים פועלים בטכנולוגיית GSM או UMTS ושבמידה ומותקנת במכשיר סוללת ליתיום, עומדת הסוללה בתקן UL-1642.

 

היות והרפורמה מקלה מאוד על יבואם של מכשירים סלולריים לישראל, אנו מעריכים כי בקרוב ייכנסו שחקנים חדשים רבים לשוק יבואני הסלולר בישראל, עובדה אשר עתידה לגרום לירידת מחירים דרסטית בענף.

 

[צו התקשורת (בזק ושידורים)(פטור מאישור סוג ופטור מרישיון סחר), התשע"ב-2012, אושר בוועדת הכלכלה של הכנסת במסגרת דיון בתאריך 2.8.12, ונכנס לתוקפו לאחרונה].

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי.
מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב