אין חדש תחת השמש הוירטואלית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אין חדש תחת השמש הוירטואלית 

מאת    [ 28/01/2008 ]
מילים במאמר: 991   [ נצפה 2686 פעמים ]

 
 
אחד הקשיים איתם אנו מתמודדים בבואנו לעשות שימוש באינטרנט ככלי שיווקי ופרסומי הוא חוסר הביטחון הבסיסי אותו חשים רבים מאיתנו לנוכח המדיה הזו בהשוואה לנוחות היחסית אותה אנו חשים בהתמודדות שלנו עם ערוצי מדיה אחרים.

 

חוסר הביטחון הזה הוא טבעי ושותפים לו מרבית מאזרחי העולם, שכן למרות כל הרעש המהומה סביב האינטרנט המציאות היא שרק כשישית מאוכלוסיית העולם גולשת באינטרנט. יתר העולם מסתדר יפה מאוד בלי...

למה אנו חסרי ביטחון בכל הנוגע לאינטרנט?

אני מאמין שכדי להתמודד באופן יעיל עם חוסר הביטחון שלנו כדאי שנבין מהיכן הוא נובע ולטעמי המניע המרכזי לחוסר הביטחון הוא חסך בידע וניסיון עם המדיה האינטרנטית. הסיבות לחסך הזה, ממנו רבים מאיתנו סובלים, מקורן בגורמים הבאים:


  • האינטרנט צעיר!
  האינטרנט כפי שהוא מוכר לנו החל להתפתח רק באמצע 1993, עת החלו להופיע אתרי האינטרנט הראשונים. אנו נוטים לשכוח שמדובר בצורת מדיה אשר טרם חגגה את יום הולדתה ה-15 משום התפוצה העצומה לה זכה האינטרנט בתקופה קצרה זו, אך בבואנו לבחון מדוע קיים היעדר ניסיון וידע אין ספק כי גורם זה הוא בעל חשיבות מכרעת.


  • האינטרנט כערוץ מדיה מתפתח בקצב חסר תקדים
  לא די בזה שהאינטרנט קיים בקושי עשור וחצי, הוא מתפתח ומשתנה ללא הרף ולכן אפילו אם רכשנו לנו מעט ידע וניסיון אתמול, הרי שהיום ידע זה כבר פחות רלוונטי. אם נשווה את ההיסטוריה של פיתוח הטלביזיה או הרדיו לזו של האינטרנט, נגלה שבעוד הטלביזיה והרדיו פותחו בראשית דרכם על ידי קומץ מדענים וממציאים מצומצם הרי שהאינטרנט, כבר מחיתוליו, קודם על ידי מאות תאגידים בעלי עוצמה כלכלית ופוליטית שהיקפה קשה לשיעור. הסיבות לעניין זה רבות וקשורות לכך שעלויות הפיתוח של סטארט-אפים בתחום האינטרנט הן נמוכות ביחס לעלויות הפיתוח של סטארט-אפים במגזרים אחרים, וכן לכך שקיימת תפיסה המבוססת על סיפורי הצלחה דוגמת Google, Facebook, Amazon, E-bay ודומיהם, שקיים פוטנציאל טוב להתעשרות מהירה באינטרנט.


  • מרבית המידע הנחוץ לרכישת "השכלת אינטרנט" מצוי ב.....אינטרנט
  בבואנו להרחיב את אופקנו בכל הקשור באינטרנט אנו נאלצים להתמודד עם מלכוד קלאסי - החומר הדרוש לנו כדי להפיג את חששנו מפורסם באמצעי המדיה ממנו אנו חוששים. אמנם קיימים היום מקורות מידע על האינטרנט המפורסמים בצורות מדיה קונבנציונאליות, דוגמת טורים המוקדשים לאינטרנט בעיתונות ובטלביזיה, אך החלק הארי של החומר הדרוש לנו להרחבת אופקנו נמצא באופן טבעי ברשת.

כיצד ניתן להתמודד עם חוסר ביטחון בשימוש באינטרנט

אני מאמין כי כולנו יכולים להתמודד עם "פוביית האינטרנט" שלנו. כל מה שנחוץ לנו זו מוכנות להשקיע את הזמן והמאמץ הדרושים להרחיב את אופקנו והשכלתנו באמצעות לימוד ועיון במקורות המידע הרבים הקיימים לרשותנו, הן ברשת והן באמצעי המדיה המוכרים לנו יותר. גישה לחברים וקרובי משפחה (גם, ואולי בייחוד, צעירים...) אשר ניתן להיעזר ולהיוועץ בהם הופכים את מלאכת הלימוד לקלה, זריזה ונעימה הרבה יותר.

 

מלבד האמור לעיל עניין נוסף אשר אני מאמין מאוד מקל ומזרז את תהליך הלימוד והפגת החששות הוא הפנמת העיקרון הבא:

אין חדש תחת השמש

למרות שהאינטרנט זו צורת מדיה חדשה הנסמכת על טכנולוגיה מתקדמת הרי שאנו, בני האדם המשתמשים באינטרנט, איננו שונים באופן משמעותי מהדורות שקדמו לנו... מרבית השימושים שאנו עושים באינטרנט הם רק המרות למרחב האינטרנטי של פעילויות המוכרות לנו מאז ומעולם. הנה מספר דוגמאות לפעילויות שמציעים אתרי אינטרנט מצליחים, והמקבילות של פעילויות אלה המוכרות לכולנו מחיי היומיום:


  • חיפוש בGoogle - גוגל הוא אתר החיפוש המוביל בעולם, והוא נשען על טכנולוגיה שהושקעו בה מיליארדי דולרים, אך פעולתו הבסיסית של גוגל, חיפוש ואיתור מידע, היא בסה"כ המרה למרחב האינטרנטי של החוויה המוכרת של ביקור בספריה או ארכיון לצורך מציאת מידע מסוים.


  • רכישה ומכירה ב Ebay - איביי, עם שווי שוק המוערך בלמעלה מ-46 מיליארד דולר הוא המלך הבלתי מעורער של הסחר האלקטרוני. בחינה מדוקדקת של האתר מלמדת כי הוא איננו יותר מאשר שכפול למרחב האינטרנט של הבאזר הססגוני המוכר לכולנו.


  • אינטראקציה חברתית בפייסבוק - יותר מ-290,000 ישראלים ויותר מ-50,000,000 מתושבי העולם נמנים על פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה ביותר אי-פעם. מה עושים שם? בעיקר את מה שכולנו עשינו על הברזלים מחוץ לביה"ס, במפגש הבריד'ג השבועי, או בפאב אחרי העבודה - מקשקשים, מפטפטים, מחליפים דעות ומדברים...

 

אסתכן ואומר שסוד הצלחתם של האתרים המובילים את רשת האינטרנט כיום הוא בדיוק האופן בו השכילו להמיר חוויות וצרכים יומיומיים לפעילות מקוונת המבוצעת ברשת. הפנמת העיקרון כי ברשת אין למעשה חדש מסייעת בהפגת החששות הנובעים ממפגש עם הבלתי מוכר ואף מעניקה פרספקטיבה לחוויית הגלישה האינטרנטית שלנו.

כיצד ההבנה שאין חדש מסייעת לנו במאמצי השיווק שלנו?

מרגע שהפנמנו כי האינטרנט אינו אלא מרחב ביטוי חדש לכל אותם מאוויים, צרכים, חוויות, מעשים ומחשבות המגדירים את המצב האנושי הרי שלמעשה הבנו את כל התורה. כדי שנצליח במאמצינו השיווקיים באינטרנט כל שנדרש מאיתנו זה ליישם את האסטרטגיות אשר הובילו אותנו להצלחות בעולם הפיזי גם בעולם האינטרנטי. הנה מספר דוגמאות להמחשת העיקרון הזה:


  • אם בעולם הפיזי גילינו שפרסום במדור מסוים בעיתון תמיד הוביל לעלייה במכירות ניתן לצפות כי פרסום באנר במדור דומה באחד מאתרי החדשות יוביל לתוצאה דומה.


  • אם בעולם הפיזי אנו נוהגים לאפשר ללקוחות פוטנציאליים להגיע לפגישת ייעוץ או פגישת היכרות הרי שברשת אנו יכולים להעניק את אותו ייעוץ במסגרת פורום ציבורי או צ'אט פרטי.


  • אם בעולם הפיזי אנו נוהגים ללכת למפגשי רישות ותערוכות עסקיות הרי שבאינטרנט נוכל לקיים את אותה הפעילות באמצעות אינטראקציות ברשתות חברתיות ואתרי קהילה.

 

היקף ההצלחה של מאמץ השיווק שלנו באינטרנט תלוי בראש ובראשונה ביכולתנו להמיר את האסטרטגיות המובילות אותנו להצלחה בעולם הפיזי לפעולות באינטרנט. לרוב נגלה כי העלות בכסף, זמן וטרחה של פעולה שיווקית אינטרנטית היא קטנה בהרבה מהמקבילה שלה בעולם הפיזי. זו הסיבה המרכזית בגללה אני מעדיף כיום את השיווק באינטרנט על פני צורות שיווק אחרות המוכרות לי.

 

 

 

מעוניינים לדעת עוד על שיווק באינטרנט, ופרסום באימייל?

ב- 7.3.07 תערוך חברת ReaderImpact בשיתוף מט"י ירושלים סדנה בת 4 שעות בנושאים אלה במשרדי הקרן החדשה בירושלים (רח' יד חרוצים 9). לפרטים והרשמה ניתן להתקשר למט"י ירושלים בטלפון: 6794242 - 02

 

אני מייק דרנל,
מעצב מתמחה בתקשורת חזותית עסקית ושיווק באינטרנט וממשק משתמש
ReaderImpact.com

אמן:
Digital Art Print Gallery
Your place to browse, review, and purchase original Pop and Abstract Art digital prints with biblical, erotic, Jewish, mythical, political, and technological themes
---
אני מנהל הקראייטיב ב-Oleh.com, מרצה ב-HIT
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב