תפילה לשנה החדשה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תפילה לשנה החדשה 

מאת    [ 10/11/2012 ]
מילים במאמר: 579   [ נצפה 2876 פעמים ]

 
 

השנה החדשה כבר התחילה, אך לא מאוחר לבטא את תפילתי ובקשתי לשנה החדשה. בשנה שחלפה חווינו מדיניות אכזרית של תאגידי הביטוח בישראל. פגשנו מבטחים המוכרים פוליסות ביטוח חסרות תוכן, פגשנו חוקרי ביטוח שלא בוחלים באמצעים כדי לפטור את המבטחים מתשלום, פגשנו שופטים אטומי לב ועוד ועוד.

 

אז איך הגענו לידי כך? התשובה שלי היא פשוטה.

כפי שלומדים בקורס יסודות הביטוח, תאגידי הביטוח יודעים כי אנו לקוחות שבויים שלהם וכי אין לנו כל אפשרות אחרת פרט לרכישת ביטוחים אצל אותם תאגידים. בנוסף, ענף הביטוח הוא מאוד ריכוזי וכך אין בו תחרות אמיתית.

מדוע אנו חייבים לרכוש ביטוחים פרטיים? התשובה היא, כי אם ייפול על מישהו מאיתנו אסון, הוא יגלה מהר כי מדינת ישראל צמצמה עד מאוד את המחויבות שלה כלפי אזרחיה. המשטרה הקטינה את תפקידה בהגנת האזרח ויש מקומות בהם האזרחים משלמים עבור "משטרה פרטית". משרד הבריאות קיצץ את סל הבריאות וגם מה שניתן מסופק ברמה נמוכה. הביטוח הלאומי קיצץ בקצבאות הנמוכות בלאו הכי ועוד ידו נטויה בכיוון זה.

אז אין מנוס אלא לרכוש במיטב כספנו ביטוח פרטי. נוסף לכך, המדינה מחייבת אותנו לרכוש ביטוחים פרטיים בתחומים רבים, כגון; ביטוח רכב, ביטוח תאונות דרכים, ביטוח פנסיוני, ביטוח תאונות ספורט, ביטוח משכנתא ועוד. לא זו אף זו, המדינה בצעד תמוה ביותר הפקידה בידי תאגידי הביטוח את כספי הפנסיה וקופות הגמל שלנו! כספים אלה מצאו את דרכם להימורים בצורה של אג"ח קונצרניות של הטייקונים אשר מבקשים מאיתנו עכשיו לבצע "תספורות" משונות על הכספים שלנו!

 

הגישה המקובלת בעולם המערבי היא, כי כדי לרסן את כוחם של תאגידי הביטוח יש לפתח ולקיים מנגנוני רגולציה חזקים ומדיניות משפטית נוקשה. כפי שאנחנו לומדים בהרחבה בקורס ביטוח פנסיוני, בארץ קיימים מנגנוני בקרה, אך הם אינם משתמשים בשיניים שהחוק נתן להם. תאגידי הביטוח למדו לנצל מצב זה לטובתם. כאשר אנו רוכשים ביטוח, הדבר היחידי שבטוח הוא כי אנו נשלם את הפרמיה. חברת הביטוח בתמורה נותנת לנו הבטחה הרשומה על פיסת נייר. האם ההבטחה הזו שווה משהו? את זאת נגלה רק שייפול עלינו אסון. אז יתברר כי פיסת הנייר, הנקראת פוליסת ביטוח, אין מאחוריה כלום!

 

כדי להתגבר על הבעיה ניתן לצפות כי המפקח על הביטוח, הממונה על-פי החוק לדאוג לטובת המבוטחים, ייתן בידי המבוטחים כלים לבחור את חברת הביטוח על-פי האיכות שלה, על פי האמינות שלה ועל פי טיב השירות בתביעות. כך הייתה נוצרת תחרות בריאה. לצערי, המפקח לא נוהג כך ולא עושה דבר בכיוון זה. מה יכול המפקח על הביטוח לעשות? להלן כמה הצעות קלות לביצוע:


    • לפרסם נתונים של תאגידי ביטוח המרבים להתיש את המבטחים שלהם בבתי המשפט.
    • לחייב את תאגידי הביטוח לפרסם, איזה חלק מתוך הפרמיות שלנו מושקע לטובת זכויות המבוטחים.
    • לחייב את תאגידי הביטוח לערוך משוב של מבוטחים שהגישו תביעות ולפרסם את התוצאות באינטרנט. לחילופין, המפקח יכול לערוך משוב כזה בעצמו.
    • המפקח יכול לפרסם על תאגידי הביטוח אשר בתי המשפט נזפו בהם על התנהגות חסרת תום לב מתוך רצון לנשל את המבוטח מזכויותיו.

 

תאמרו כי קיים היום במשרד המפקח על הביטוח מנגנון של תלונות הציבור. לא צריך לימודי ביטוח פנסיוני בשביל לדעת שהעובדה נכונה על-פי החוק היבש, אך בפועל הגישה של המפקח אינה אוהדת את המבוטחים. אי לכך, ממעטים המבוטחים ליזום פניה למחלקת תלונות הציבור במשרד המפקח על הביטוח ומעדיפים להתדיין בבתי המשפט. בבתי המשפט הדרך ארוכה, קשה, מתישה וגם שם המבוטחים אינם "מלקקים דבש".

 

על רקע הנאמר, תפילתי היא: מי ייתן ונזכה בפיקוח יעיל ואגרסיבי שייתן לנו כלים לבחור בתאגיד הביטוח האמין ביותר, ומי ייתן שנזכה לשופטים אמיצים יותר שתאגידי הביטוח יחששו מפניהם וכך הם ייאלצו לספק לנו מוצרי ביטוח עם תוכן ממשי. הלוואי.

ישראל קידרון הוא מרצה מומחה במכללת MIBI, המכללה הישראלית ללימודי ביטוח פנסיוני, פיננסים, בורסה ושוק ההון באונליין, מהמחשב האישי בבית !
ישראל מרצה בקורס יסודות הביטוח ובקורס גמר פנסיוני כהכנה לבחינות של משרד האוצר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב