בעלי ADHD (לקות קשב וריכוז) - בעבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

בעלי ADHD (לקות קשב וריכוז) - בעבודה 

מאת    [ 08/11/2012 ]
מילים במאמר: 535   [ נצפה 1454 פעמים ]

 
 

                                        מבוגרים בעלי  ADHD בעבודה

                                              מעט : נעמי גינת

                                              

בשנים האחרונות חלה התפתחות מחקרית משמעותית בתחום לקות הקשב והריכוז (ADHD), ועמה התבררה גם מורכבותה של התסמונת.

התחוור בברור, כי ה- ADHD אינו תופעת-ילדות, החולפת עם השנים; מעריכים כי כ-6% מהמבוגרים – לוקים בתסמונת ,וכי יש לה מקור גנטי ומופע נוירולוגי מובהקים. בקרב מבוגרים – קיים תת-אבחון של התסמונת , ומרבית הבוגרים המצויים כיום בשוק העבודה הישראלי- לא זכו לאבחון ולטיפול מקצועיים מתאימים, בתהליך התבגרותם.

העלייה המספרית בשיעור בעלי ה- ADHD- מיוחסת לא רק למודעות הגוברת ולשכלול יכולת האיתור .סבורים כי אורח החיים המודרני, על קצבו המהיר, שלל הגירויים שמספק , המזון המעובד והחשיפה לחומרים כימיים מזיקים - תורם לעלייה בשכיחות התסמונת באוכלוסייה.(עפ"י דר' ד.גודמן, ביה"ס לרפואה ע"ש הופקינס , ואחרים).

תסמונת ה- ADHD מתבטאת במיוחד בתפקודים האקדמיים, החברתיים, התעסוקתיים  והניהוליים, ואין מבחן אחד שיכול להקיף את כולם.

בעולם העבודה מדגימה התסמונת  התנהגויות אנושיות,  שהמוכרות בהן : פיזור נפש, אי-שקט מוטורי, חוסר ארגון וסדר, טווח סיפוק קצר ונטייה להשתעמם , קושי להתחיל ולסיים משימות ,תגובות אימפולסיביות, חוסר תכנון, דחיינות, , מצבי-רוח קיצוניים שמתחלפים תדיר, קושי במשמעת ועימותים עם גורמי-סמכות  ועוד

במקרים רבים -נוספים לסימפטומים שצוינו – גם קשיים אקדמיים, הנובעים מלקויות-למידה נלוות. (קשיים בקריאה, כתיבה, זיכרון, רכישת שפה זרה, חשבון ועוד).

בנוסף- רוב הלוקים ב- ADHD  לוקים בתסמונת  נוספת, שהשכיחות שבהן : דפרסיה, חרדה, נרקולפסיה (=התקפי שינה בלתי נשלטים).

כאמור, השיפור ביכולת האיתור, וההכרה העכשווית בתסמונת - 'פסחו' על אותם  מבוגרים ,הנושאים אותה משחר ילדותם. חלקם  נשר מביה"ס או שאינו מסוגל לעמוד בתנאי-הסף של המוסדות האקדמיים.

התוצאה : רבים פתחו דימוי-עצמי נמוך, חוסר-אונים נרכש, בעיות הסתגלות, קשיים בפיתוח ושימור מערכות יחסים, התנהלות יום-יומית בעייתית  ואי-מימוש הפוטנציאל התקין שלהם.

השינויים במקצועות ובטיב המשרות בשוק התעסוקה של ימנו - דורשים יותר ישיבה והתמקדות, בסביבת עבודה 'משרדית'  ,ופחות תנועה ודינמיות.

המציאות התעסוקתית הזאת- מאתגרת ומכבידה במיוחד על בעלי ADHD ,שכן היא מנוגדת לטבעם , ומקשה עליהם לבטא את כישוריהם הייחודיים בצורה מיטבית.

מחקרים שעקבו אחר השתלבותם בעבודה של בעלי לקויות למידה ,והפרעות קשב בכללן- מראים כי  הם עובדים עפי'ר במשרות בעלות סטטוס ורמת-השתכרות נמוכים-יחסית,  עוסקים בעבודה שאינה תואמת את כישוריהם,  מתקדמים פחות מעמיתיהם,   מפוטרים יותר פעמים,  ואף מצויים בתקופות אבטלה רבות וממושכות יותר מעמיתיהם. (צדוק-לוויתן  2004)

עפ"י נתונים סטטיסטיים- בוגרים המזוהים עם התסמונת- עוברים ממקום עבודה אחד למשנהו, כ- 5.4 פעמים במהלך 10 שנים. לעומתם- בוגרים שאינם מזוהים אתה- מחליפים רק 3.4 מישרות, במהלך אותה תקופה.

כמו-כן נמצא כי רק 52% מכלל הבוגרים בעלי ADHD – מועסקים, לעומת 72% מועסקים בקרב אלה שאינם סובלים מהלקות.

השימוש בתרופות להתמודדות עם תסמיני ה- ADHD – מתרחב, בשנים האחרונות, גם בקרב המבוגרים. אולם  השפעתה המיטיבה של תרופה- אינה שוללת את הצורך בליווי  פסיכולוגי/אימוני, תוך הקניית ידע ושכלול המיומנויות  האישיות.

ליקויי קשב וריכוז - שאינם גלויים לעין ואינם מוחשיים וחד-משמעיים . בקרב מבוגרים- הם גם אינם נכללים בקריטריונים הרשמיים של "נכויות", המוכרות לצורך קבלת תגמולים מהרשויות הממלכתיות . גם הסובלנות כלפיהם בחברה- עדיין מאד מוגבלת, וההתחשבות מצד המעסיקים- מצומצמת.

סיוע במציאת כיוון תעסוקתי מתאים - ימנע מהם עוד מפחי-נפש , בשל השתלבות לא טובה בעבודה ; וישפר את יכולתם להשתכר כראוי לממש את יכולותיהם.

ו

 

נעמי גינת מאמנת תעסוקתית מוסמכת ומנוסה


מאמנת עסקית של יזמים (מטעם משרד התמ"ת)


מומחית לאימון יזמים בעל ADHD/ADD


http://www.naomiginat.com

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב