הגדרת נאמנות ונאמן בתיקון 147: הגדרה רחבה, לא ברורה וסיבובית
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

הגדרת נאמנות ונאמן בתיקון 147: הגדרה רחבה, לא ברורה וסיבובית 

מאת    [ 10/11/2005 ]
מילים במאמר: 573   [ נצפה 9806 פעמים ]

 
 
רשימה זו עוסקת בפרק רביעי 2 לפקודת מ"ה (להלן: חוק הנאמנויות).במסגרתו נבקש לעמוד בקצרה על הבעייתיות הקיימת בהגדרת נאמנות כפי שמצאה את ביטויה במסגרת חקיקת חוק הנאמנויות.
נאמנות הוגדרה על ידי המחוקק בסעיף 75ג לפקודה כדלקמן:
"נאמנות" - הסדר שעל פיו מחזיק נאמן בנכסי נאמן לטובת נהנה, שנעשה בישראל או מחוץ לישראל, בין אם הוא מוגדר על פי הדין החל עליו כנאמנות ובין אם הוא מוגדר אחרת"
אלא שעל מנת לעמוד על מלוא משמעות הגדרה זו עלינו לבחון גם את הגדרת נאמן והגדרת "נכסי הנאמן". שני ביטויים אלו הוגדרו על ידי המחוקק כדלקמן :
""נאמן" - אדם שהוקנו לו נכסים או הכנסות מנכסים, או שהוא מחזיק בנכסים בנאמנות; בכל מקום בפרק זה שבו מדובר בנאמן, משמעו הנאמן בתפקידו זה, בנאמנות שבה מדובר; לעניין זה יראו הקניה לחברה להחזקת נכסי נאמנות כהקניה לנאמן ויראו תאגיד כמפורט בתוספת ראשונה א' כנאמן; שר האוצר רשאי להוסיף בצו תאגידים לתוספת הראשונה א'"
""נכסי הנאמן" - נכסים שהוקנו לנאמן או שנרכשו או התקבלו על ידו, לרבות כשהם מוחזקים בעבורו בידי חברה להחזקת נכסי נאמנות, אף אם הם רשומים על שמה"
ניתן להבחין בשתי מכשלות מרכזיות בהגדרת נאמנות כפי שנקבעה בפקודה. ראשית המדובר בהגדרה סיבובית היוצרת מעגל שוטה, בין הגדרת הנאמנות להגדרת הנאמן וחוזר חלילה . נאמנות הוגדרה כ: "... הסדר שעל פיו מחזיק נאמן בנכסי הנאמן... ". מנגד נאמן הוגדר על ידי המחוקק כ: " אדם שהוקנו לו נכסים או הכנסות מנכסים, או שהוא מחזיק בנכסים בנאמנות... ".
בנוסף ניתן להבחין על נקלה כי בהגדרת נאמנות שנקבעה בפקודה חרג המחוקק מהגדרת נאמנות כפי שנקבעה בסעיף 1 לחוק הנאמנות. וכך הוגדרה הנאמנות בסעיף 1 לחוק הנאמנות שכותרתו הינה: "מהות הנאמנות":
"נאמנות היא זיקה לנכס שעל פיה חייב נאמן להחזיק או לפעול בו לטובת נהנה או למטרה אחרת"
בשונה מהגדרה זו הרי שההגדרה שנקבעה בפקודה אינה דנה ב"חובה" המוטלת על הנאמן לפעול לטובת הנהנה. בפקודה הפעולה לטובת הנהנה הינה תיאור ההסדר (לכאורה גם אם המדובר בהסדר וולונטרי עליו מצהיר הנאמן?). אין ספק כי כוונת המחוקק בהגדרה זו הייתה להרחיב את תחולת הסדר המיסוי לא רק על נאמנויות המוכרות לנו ככאלו מכוח חוק הנאמנות, אלא גם על יחסים והסדרים משפטיים שאינם עולים בקנה אחד עם חוק הנאמנות בישראל ואף כאלו שאינם עולים בקנה אחד עם הגדרת נאמנות בחוקי נאמנות אחרים בעולם.
כוונה זו ניכרת בעיקר מסיפת ההגדרה שם קבע המחוקק:
"... בין אם הוא מוגדר על פי הדין החל עליו כנאמנות ובין אם הוא מוגדר אחרת".
בכך דומה ההגדרה שנקבעה בפקודה להגדרה שנקבעה בסעיף 2 לאמנת האג בנושא הנאמנויות ( Convention On The Law Applicable To Trusts And On Their Recognition) (להלן: "אמנת האג"), גם שם ביקשו מנסחי אמנה להחיל את הגדרת נאמנות לא רק על מוסדות המוכרים כנאמנויות (במדינות המשפט המקובל) אלא גם על מוסדות מקבילים הקיימים במדינות הקונטיננט דוגמת פאונדיישן, אנשטאלט ועוד. אלא שיש להבחין כי בעוד בנוסח סעיף 2 לאמנת האג דובר ביחסים משפטיים ובחוק הנאמנות דובר בזיקה לנכס הרי שכאן אין הגדרה לטיב היחס המשפטי וקיימת קביעה "תיאורית" בלבד ביחס לקיומו של "הסדר". מהו "הסדר"? לא ברור. האם גם יחסי שליחות. האם גם עו"ד המחזיק כספים עבורו לקוחו בנאמנות ייכלל בגדר ההסדר בפקודה? האם גם חשבון בנק בחו"ל יחשב כנאמנות?
יתירה מכך סעיף 82(א) לפקודה אשר הגדיר עובר לתיקון 147 הסבה ככוללת גם נאמנות, תוקן במסגרת תיקון 147 ועתה אין הוא כולל את המונח נאמנות. יחד עם זאת הדיבור "הסדר" עדיין כלול בגדר מונח זה והוא לא נמחק מלשון סעיף 82(א). יוצא איפוא כי ייתכן שסעיפים 82-84 ו-86 עדיין עשויים לחול על נאמנות? וודאי לא זו הייתה כוונת המחוקק (דין מאוחר וספציפי גובר על דין מוקדם וכללי).

עוסק במיסוי: בינלאומי, מ"ה, מקרקעין, מע"מ, אופציות ויהלומנים, ירושות, צוואות, נאמנויות,relocation , קרנות גידור והון סיכון, הלבנת הון. מחבר הספרים: אמנות מס - 111 טבלאות; אנציקלופדית אמנות מס כרך ב'; נאמנויות ומיסוי נאמנויות; חוק מס הבולים; סדרת ספרי מע"מ; מ"מ יו"ר ועדות מסים ונאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.il


מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב