אזהרה: רווחי נאמנות עובר ל-1.1.2006 צפויים להתחייב במס, כדאי לחשוב פעם נוספת בטרם מפרקים נאמנויות ותיקות
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

אזהרה: רווחי נאמנות עובר ל-1.1.2006 צפויים להתחייב במס, כדאי לחשוב פעם נוספת בטרם מפרקים נאמנויות ותיקות 

מאת    [ 10/11/2005 ]
מילים במאמר: 389   [ נצפה 2799 פעמים ]

 
 

במאמר זה נבקש לעמוד בקצרה על הבעייתיות הקיימת בנושא הנאמנויות הוותיקות, אשר הוקמו עובר ל-1.1.2006. בעקבות חקיקת פרק רביעי 2 לפקודה (להלן: חוק הנאמנויות).
לאחרונה נשמעת מפי רואי חשבון, עורכי דין ויועצי מס רבים עצה לפיה הפתרון הקלאסי להתמודדות עם חקיקת חוק הנאמנויות החדש הינו פירוק הנאמנויות אותן מחזיקים הנישומים. לאור דברים ששמענו מפי ראשי רשות המסים נראה כי עצה זו לא רק שלא תועיל לאותם נישומים אלא אף ככל הנראה תזיק.
לפי עמדת בכירים ברשות המסים אשר הובעה בעבר במספר ימי עיון בנושא הנאמנות הרי שרשות המסים סבורה כי החל מן ה-1.1.2003 מועד כניסת תיקון 132 לפקודה לתוקף והפיכת שיטת המס בישראל מטריטוריאלית לפרסונלית זכאית רשות המסים למסות הכנסות שהופקו על ידי נאמנויות זרות. זאת על אף לשונו הברורה של סעיף 80(ד)(1) לחוק המתקן (תיקון 147) אשר קבע כדלקמן:
"(ד) (1) הוראות פרק רביעי 2 לפקודה כנוסחו בסעיף 17 לחוק זה יחולו גם על נאמנויות שהוקמו לפני יום התחילה, לגבי הכנסות הנאמן שהופקו או שנצמחו ביום התחילה ואילך;
אלא שבעוד שמיסוי הכנסות נאמנויות כאמור עשוי להיות כפוף למחלוקת עזה, הרי מי שיביא לפירוק הנאמנות שהקים בתקופת ביניים זו עשוי לייתן בידי רשות המסים "נשק" חזק יותר. מעשה הפירוק יכול שילמד על היות הנאמנות הנדונה "נאמנות הדירה". נאמנות כאמור ניתן יהיה למסות מכוח בסעיף 84 לפקודה אף מבלי להצטרך להסדרים החדשים.
עוד שתי נקודות חשובות ביותר בנוגע לנאמנויות וותיקות אליהן כדאי לשים לב הן:
1. חובת יוצר תושב ישראל בנאמנות "ישנה" להגיש דו"ח לשנת 2006 - בסעיף 80(ד)(2) בחוק המתקן קבע המחוקק כי :
"תושב ישראל שיצר נאמנות לפני יום התחילה, ועד ליום התחילה היא טרם הסתיימה, יגיש דו"ח לשנת 2006..."
חובת הדיווח תחול על היוצר החל משנת 2006 בדומה להוראות החוק הרגילות, וכן יפורטו בדו"ח אותו הוא מגיש כל הפרטים הנדרשים בהתאם להוראות סעיף 131 לפקודה, אף אם המדובר בנתונים ובמעשים שנתבצעו עובר ל-1.1.2006 (כגון מועד יצירת הנאמנות, מועד הקנית הנכסים וכו').
2. הגשת תצהירים/טפסים/הודעות שיש להגיש על פי ההסדר החדש במועד יצירת הנאמנות: הגשה בתוך 90 יום ממועד פרסום החוק/מועד קביעת הטופס - בסעיף 80(ד)(א)(3) לחוק המתקן (תיקון 147) קבע המחוקק כי הודעות, בקשות או הצהרות שהיה צריך להגישן במועד יצירת הנאמנות או במועד אחר שקדם ליום התחילה של החוק (1.1.2006) יוגשו בתוך 90 ימים מיום פרסומו של החוק המתקן (תיקון 147) (10.8.05) או לחילופין בתוך 90 יום מיום פרסומו של טופס שנקבע, והכל לפי המאוחר. מכאן שכדאי להיות קשובים ולוודא כי טופס כאמור לא פורסם.

עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב