שרי אריסון לא תשלם מס בעקבות החקיקה למיסוי הנאמנויות: מלכודת לשכבות הביניים
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

שרי אריסון לא תשלם מס בעקבות החקיקה למיסוי הנאמנויות: מלכודת לשכבות הביניים 

מאת    [ 10/11/2005 ]
מילים במאמר: 406   [ נצפה 3129 פעמים ]

 
 
עובר לחקיקת תיקון 147 לפקודת מס הכנסה במסגרתו נחקק הפרק הדן במיסוי נאמנויות חזרו ראשי רשות המסים חדשות לבקרים על כך שהמדובר בכלי שנועד לתפוס ברשת המס את האלפיון העליון. תוך שלמעשה מדובר ב"חגיגה", לשכבות החלשות ושכבות הביניים אשר מעתה יישאו בנטל מס מופחת. כפי שנראה להלן, תוצאת המס עשויה להיות הפוכה. ברשימה שלהלן נראה איך דווקא שכבות הביניים עשויות לשאת בעיקר נטל המס בעקבות ההסדר החדש למיסוי נאמנויות.
על פי הוראות החוק החדשות, הרי שהנישום לצורכי מס, משמע מי שהוא בעל דינם של רשויות המס הוא הנאמן (הגורם האחראי על ניהול הנכסים)!! לא הנהנה (מי שזכאי לקבלת ההטבות אותן צפויה להעניק הנאמנות) ולא ה"יוצר" (מי שהקים את הנאמנות). מה יעשו רשויות המס אם הנאמן יושב בחו"ל, לדוגמא באי ג'רזי ולא מוכן לשלם מס ואף אינו מדווח למס הכנסה? כיצד ניתן יהיה לאכוף את חובת התשלום על מי שכלל אינו תושב ישראל ואף אינו מגיע לישראל לביקורים? המחוקק בהמלצת רשות המסים חשב והחליט כי ניתן יהיה לגבות את חוב המס הסופי מן ה"נהנה" (האדם שמטרת הנאמנות היא להיטיב עימו) במידה והוא קיבל "חלוקה" (הטבה כלשהי) מן הנאמנות, כאשר סכום הגבייה מאותו "נהנה" יהא עד לסכום חוב המס או עד לסכום החלוקה (לדוגמא: החוב עומד על 200 - והנהנה קיבל רק 100 ?; ניתן יהיה לגבות ממנו רק עד 100 - בלבד). היה ומדובר בנאמנות המסווגת כנאמנות תשובי ישראל, ניתן יהיה לגבות את חוב המס גם מן היוצר (מי שהעביר נכס לחזקת הנאמנות). מה יעשו אנשי האלפיון העליון? הללו אינם נצרכים באופן שוטף לכספי הנאמנות הנצברים בה; מסיבה זו יכול הנאמן בנאמנויות אלו (שהינו תושב זר) להמשיך לא לדווח ולא לשלם מס, כאשר עובר לביצוע חלוקה (מתן הטבות) מן הנאמנות לנהנים ישנו הנהנים את תושבותם, יעברו למדינה זרה, וכך לא ניתן יהיה למסותם בפועל. מה יהא הדין כאשר המדובר בנאמנות המסווגת כנאמנות תושבי ישראל? במקרה כאמור יהא על היוצרים גם כן לשנות את מקום מושבם (אולי לעבור לגור על יאכטה - ראו מקרה מוריס קהאן) קודם להפיכת חוב המס לסופי.
מנגד, אנשי שכבות הביניים להם קיימת נאמנות זרה בחו"ל, אינם יכולים בדרך כלל להימנע מביצוע חלוקות של כספי הנאמנות. הללו נצרכים לכספי הנאמנות בפעילות חייהם השוטפת. כמו כן אין הם יכולים להרשות לעצמם בדרך כלל לשנות את מקום מושבם רק לצורך קבלת כספי הנאמנות. יתירה מכך במקרה בו קיימים בנאמנות גם נהנים תושבי חו"ל וגם נהנים תושבי ישראל, יישא הנהנה תושב ישראל בחוב המס של הנאמנות כולה, עד לגובה ה"חלוקה" (ההטבה) אותה קיבל, בעוד חבריו הנהנים היושבים בחו"ל כלל לא ימוסו. האם לתוצאות אלו כיוון המחוקק??
עורך דין אריה ליבוביץ - אודות כותב המאמר:
עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות - לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד.
מחבר הספרים: "אמנות מס - 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות" ; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה ב: לשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א.
ליצירת קשר - טל: 077-7051717; E- mail: aryetax@gmail.com; סלולרי: 599600 - 0544, מקור המאמר באתר המשרד - http://www.atax.co.ilמאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב