ביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביטול צו עיכוב יציאה מן הארץ 

מאת    [ 09/10/2012 ]
מילים במאמר: 571   [ נצפה 4569 פעמים ]

 
 

צו עיכוב יציאה מן הארץ ניתן בחמישה מקרים:

א.  צו שמוטל על ידי הנושים, כחלק מהאיסורים שנותן החוק בידיהם, כדי למנוע מהחייב לצאת מן הארץ כדרך להימנע מתשלום חובותיו.

ב.  צו שמוטל על חייב מוגבל באמצעים, או הנמצא בהליך של איחוד תיקים.

ג.   צו שמוטל על החייב בעת הליך הכרזתו כפושט רגל.

ד.   צו שמוטל במסגרת הליך גירושין.

ה.   צו שמוטל נגד נאשם בפלילים.

דרכי התמודדות

חשוב לדעת, שצו עיכוב יציאה מן הארץ פוגע בחוק יסוד של כבוד האדם וחירותו, אשר חוקק בישראל בשנת 1992. בסעיף 6 של החוק הנ"ל נקבע: ,כל אדם חופשי לצאת מישראל". צו עיכוב יציאה מן הארץ מנוגד לקביעה זו, שהיא קביעה בחוק יסוד.

צו עיכוב יציאה מן הארץ מהווה מכה קשה לחייב, או לאדם הנתון בהליכי גירושין. כדאי לזכור, שאף כי נדמה, לעיתים, שצו זה סוגר כל פתח לערער עליו, או להסירו, אין זה כך. בחמשת המקרים שנמנו לעיל, רק במקרה האחרון, במקרה של נאשם בפלילים, הסרת הצו היא בעייתית במיוחד, ולא תיעשה, בדרך כלל, אלא לאחר שההליכים הפליליים יסתיימו בזיכויו של הנאשם מכל חשד.

בשני המקרים הראשונים שדלעיל, צו עיכוב יציאה מן הארץ ניתן על ידי ההוצאה לפועל, ותוקפו פג לאחר 12 חודשים באופן אוטומטי. כך גם במקרה של הליך גירושין.

במקרה השלישי ? הליך פשיטת רגל, פג תוקפו של הצו עם מתן הפטר החובות, או ביטול צו כינוס הנכסים, או ההכרזה על פשיטת רגל.

למרות הנסיבות בהן ניתן צו עיכוב יציאה מהארץ, עומדת תמיד בפני החייב, או בן הזוג הנמצא בהליכי גירושין האפשרות לבקש הסרה זמנית או כללית של הצו בתנאים הבאים:

א.  היציאה מן הארץ הכרחית, ומתבצעת למטרה מוצדקת. על החייב להגיש בכתב פנייה אל ראש ההוצאה לפועל, המפרטת את נסיבות בקשתו להסרת הצו. מטרת הבקשה היא לשכנע את ראש ההוצאה לפועל, שהיציאה מן הארץ אינה למטרות בריחה מתשלום חובות, או דמי מזונות, או מעשה פלילי אחר הקשור בהליכי הגירושין. ההחלטה על ביטול הצו במקרה זה נתונה בידיו של ראש ההוצאה לפועל.

ב.  במקרים מסוימים יכול ראש ההוצאה לפועל לאשר את ביטול צו עיכוב היציאה מן הארץ כנגד עירבון. במקרה זה, על החייב להביא שני ערבים, שיפקידו סכומי כסף, שיבטיחו את שובו לארץ. שני הערבים יקבלו צווי עיכוב יציאה מן הארץ עד שובו של המעוכב. מוטל על הערבים להתייצב בלשכת ההוצאה לפועל ולהציג תעודה מזהה בפני הפקיד. כאשר החייב המעוכב חוזר לארץ, עליו להתייצב בלשכת ההוצאה לפועל כדי לשחרר את הערבים מהתחייבותם כלפיו.

ג.  במקרה של צו שמוצא במסגרת הליך גירושין, יכול הצד המעוכב להגיש בקשה לבית המשפט הדן בענייניו כדי להסירו. גם במקרה זה יכול בית המשפט לאשר יציאה מן הארץ בנסיבות מיוחדות, ויכול אף ללוות את הסרת הצו בדרישה של הפקדת ערבות.

מי שנמצא במעמד של חייב, במעמד של הכרזתו כחייב מוגבל באמצעים או בהליך של איחוד תיקים, בהכרזה של פשיטת רגל או בהליכי גירושין, כדאי שיברר האם קיים נגדו צו עיכוב יציאה מן הארץ קרוב ככל האפשר למועד יציאתו המתוכנן. זאת כדי להימנע מתקריות לא נעימות העלולות להיווצר כאשר המעוכב מגלה, שמשטרת הגבולות אוסרת את יציאתו.

לרשות האזרחים עומד מענה טלפוני של משטרת הגבולות, שבאמצעותו אפשר לברר האם קיים צו שכזה.
יש לשלוח צילום של תעודת זהו לפקס שמספרו 02-5898819, ולאחר זמן מה להתקשר לטלפון שמספרו 02-5659464, כדי לקבל תשובה ממשטרת הגבולות.

במסגרת השיחה עם השוטר, במקרה שאכן הוצא צו עיכוב יציאה מן הארץ, יש לבדוק האם קיים יותר מצו עיכוב יציאה אחד, וכן לברר באיזו לשכה של ההוצאה לפועל הוצא הצו.

עו"ד קובי רום עוסק בתחום ההוצאה לפועל באופן בלעדי. הנכם מוזמנים להעמיק ולקרוא עוד על צו עיכוב היציאה מן הארץ באתר הכותב:

קישור למאמר נוסף בתחום ביטול עיכוב יציאה מהארץ (כללי)
או
מאמר ספציפי בתחום ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ לתושב חוץ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב