משתמטים משירות ביטחון - מה שצריך לדעת
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משתמטים משירות ביטחון - מה שצריך לדעת 

מאת    [ 27/09/2012 ]
מילים במאמר: 398   [ נצפה 3684 פעמים ]

 
 

                         משתמטים משירות ביטחון – בעקבות הפירסומים האחרונים בעיתונים ובשאר אמצעי התקשורת

הקדמה

מדי שנה מאות מיועדים לשירות ביטחון, בני 18 ומעלה, נמנעים מלהגיע ולהתחיל את שירותם הצבאי, במועד שנקבע להם בצו הגיוס. אוכלוסיה זו, מכונה משתמטים מגיוס והם מבצעים עבירה לפי חוק השיפוט הצבאי, חרף העובדה שלא עברו חיול בפועל. מאמר זה יעסוק בזהות אותם המשתמטים וכן בדין החל עליהם.

 

משתמטים– מי הם?

לא ניתן להצביע על זרם מסוים של האוכלוסייה, שממנו מגיעים עיקר המשתמטים, ולפיכך, הסיבות שבגינן אותם צעירים בוחרים להשתמט מגיוס מגוונות. ישנם כאלה שבוחרים להשתמט עקב סיבות כלכליות, אחרים עושים זאת, מחוסר עניין לשרת בצבא וישנם אף כאלה שהוריהם אוסרים עליהם לשרת בצבא. בכל מקרה, מדובר באוכלוסיה גדולה יחסית, שמבחינה ציבורית יש אינטרס לפעול למצות עמה את הדין.

 

משתמטים – מדוע יש לנקוט כנגדם צעדים משפטיים

חוק שירות ביטחון, התשמ"ו 1986, מטיל חובת שירות על אזרחי ישראל או תושבי קבע שהגיעו לגיל 18.היינו, שמאותו הגיל קמה החובה לשרת בצבא. החוק מגדיר מקרים ספציפים שבהם עשוי להינתן פטור מחובה זאת, אך כל עוד פטור כזה לא ניתן, חלה כאמור החובה לתרום באופן שווה לביטחון המדינה. בבסיס הגישה של נקיטה בצעדים משפטיים כנגד משתמטים, מצוי רעיון של שוויון בנטל. היינו, אחרים כמו האדם ששוקל להשתמט תורמים, אחרים ששירתו לפניו תרמו והגנו עליו, וכעת הגיע תורו לתרום את תרומתו. באם צה"ל לא ילחם כנגד תופעת ההשתמטות, הרי שמעבר לפגיעה בכוח האדם, תהיה בכך פגיעה בערך של שוויון בנטל. מהסיבה הזו, הגישה כלפי תופעת ההשתמטות הינה מחמירה.

 

משתמטים – מה צפוי להם

בדומה לעריקים, משתמטים מבצעים עבירה לפי סעיף 94 לחוק השירות הצבאי, שעניינה היעדר מהשירות שלא ברשות. משתמט אשר הורשע בעבירה זו בפני בית הדין הצבאי, צפוי לעונש מאסר ממושך, עונש מאסר על תנאי וכן רישום פלילי במחשבי משטרת ישראל. כמובן שעוד בטרם למשפטו, צפוי המשתמט להיעצר, לשם סיום ההליכים המשפטיים כנגדו. 

 

משתמטים – חשיבות ייעוץ משפטי מוקדם

נוכח הסאנקציות החמורות שעשויות להיות מוטלות על המשתמט, ובמיוחד נוכח השפעתו של הרישום הפלילי על עתידו, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי מעורך דין צבאי בהקדם! וזאת במטרה לצמצם את ההשלכות של ההשתמטות. טיפול נכון במקרה, עשוי להוביל להקלה משמעותית בעונש ובמקרים המתאימים להעברת הטיפול בתיק למישור משמעתי. 

 

באם ברצונכם לקבל ייעוץ משפטי בנוגע לזכויותיכם המשפטיות, אתם מוזמנים לפנות:

 www.court-marial.co.il

   

הכותב עו"ד שובל רם, הינו בעל תואר ראשון ושני במשפטים מאוניברסיטת תל אביב. שובל סיים את שירותו בפרקליטות הצבאית בדרגת סרן ובעבר כיהן כמדריך משפטן וכתובע צבאי. בתפקידו האחרון, כיהן כסגן פרקליט עריקים ומשתמטים(במיל'), ולאחרונה קיבל תעודת הצטיינות מהפרקליט הצבאי הראשי בעבור תרומתו. כיום, בין יתר עיסוקיו, שובל אחראי על ניהול פורום משפט צבאי באתר וואלה שכתובתו http://forums.walla.co.il/viewforum.php?f=3311

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב