השתלבות של מנהל חשבונות בעסק
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

השתלבות של מנהל חשבונות בעסק 

מאת    [ 24/09/2012 ]
מילים במאמר: 426   [ נצפה 900 פעמים ]

 
 

צעירים רבים שומעים כיום על תחום הנהלת חשבונות ומבקשים להשתלב בו. מדובר במקצוע מעניין ומאתגר, אך לפני שמחליטים, חשוב שתדעו מה בעצם עושה מנהל חשבונות בשטח וממה מורכבת עבודתו.

השתלבות של מנהל חשבונות בעסק היא מרכיב חשוב מאוד בהנעתו של העסק ובתפעולו. הנהלת חשבונות היא אחת המחלקות החשובות ביותר בניהולו ובתיפקודו של העסק, ועל מנהל החשבונות מוטלת אחריות רבה. הנהלת חשבונות עוסקת בתיעוד כל הפעילות הפיננסית בעסק, בארגון, בחברה או בעמותה, באמצעות רישום תנועות כספיות ולא-כספיות של הארגון או העסק.

הנהלת חשבונות מתנהלת באמצעות מנהל חשבונות, והוא זה שמבצע את עבודת הנהלת החשבונות בפועל. ראשית לכל, מנהל החשבונות מכין את כל המסמכים והדוחות הנוגעים להוצאות ולהכנסות של העסק: הכנת דוחות מאזן, הכנת דוחות רווח והפסד, הכנת הצהרת הון ועוד.

נוסף על כך, עבודתו של מנהל חשבונות כוללת גם חישוב והכנת משכורות, התנהלות כלכלית מול ספקים, מול לקוחות ומול עובדי החברה, הנפקת חשבוניות ורישומן, גביית חובות, רישומי מלאי, התאמות של הבנקים, התנהלות מול מס הכנסה ומול רשויות אחרות, וכן ביצוע מטלות נוספות הקשורות באופיו הייחודי של העסק או הארגון.

רישומיו ועבודתו של מנהל החשבונות חייבים להיות כפופים לכללים המקובלים, ולהתבצע באמצעות שיטת החשבונאות הכפולה (בדרך כלל בעסק מורשה גדול או בינוני) או בשיטת ההנהלה החד-צידית.

מנהל החשבונות מכין בכל חודש (לעיתים בכל חודשיים) דיווחים תקופתיים לרשויות המס, ובתום שנת המס (לעיתים בתום רבעון) מבקר רואה חשבון את רישומיו של מנהל החשבונות. רואה חשבון, המוכר על ידי הרשויות כמי שמוסמך לאשר את הרישומים, לתקנם או לפסול אותם, עורך את הביקורת שלו על ההתנהלות הפיננסית של החברה בהתאם לרישומיו של מנהל החשבונות, ועל פי ביקורת זו פועל מנהל החשבונות.

חשוב לדעת כי כל עסק, ארגון, חברה או עמותה זקוקים למנהל חשבונות. כאשר מדובר בעסק קטן, בדרך כלל בעלי העסק לא יעסיקו מנהל חשבונות כשכיר בעסק עצמו, אלא יפנו למשרד הנהלת חשבונות, ולידיו ימסרו את הניירת שלהם פעם בחודש. אולם,  כאשר העסק גדל ומתפתח לא ניתן עוד להסתפק במנהל חשבונות חיצוני, ויש צורך להעסיק מנהל חשבונות פנימי במשרה מלאה.

ככל שהעסק הופך גדול יותר והיקפי העבודה גדלים, יש צורך להוסיף מנהלי חשבונות נוספים בתוך העסק עצמו, ואלה מבצעים תפקידי הנהלת חשבונות במחלקות השונות (למשל מנהל חשבונות למחלקת גיוס, מנהל חשבונות למחלקת גבייה, מנהל חשבונות למחלקת שיווק ופרסום וכדומה).  על כולם מפקחת מחלקת הנהלת חשבונות, שבראשה עומד מנהל החשבונות הראשי.

בהנהלת חשבונות עוסקים אנשים אשר בעלי חוש למספרים, אשר אוהבים להיות בראש ההתנהלות הפיננסית של העסק, ויכולים, בעזרת תבונה והתמקצעות, למנף את העסק כולו באמצעות חישובים ורישומים נאותים, מסודרים ואחראיים.

 

בית ספר דיפלומה מציע קורס הנהלת חשבונות 1+2    לפרטים על הקורס לחץ

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב