תורת ישראל הניצחית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תורת ישראל הניצחית 

מאת    [ 21/09/2012 ]
מילים במאמר: 522   [ נצפה 2944 פעמים ]

לפרשת האזינו

פרשת האזינו-המכונה" שירת האזינו"מהווה תמצית כל התורה.

השירה הנפלאה והמרתקת מבהירה לנו חשיבות התנהגותו של כל אדם

שתהא מעוגנת בתורת ישראל. להבין תמיד שכל הצלחה תלויה בהתנהגותו של האדם, בהפעלת רצון נחישות ועוצמה אך תמיד להאמין שצריכה גם אמונה בבורא עולם שיסייע לאדם בהצלחתו.

המדענים- אף הם צריכים לפעול כדי להתחדש ליזום ולהיות יצירתיים אך לדעת ולהטמיע במוחם כי הקב"ה ברא עולם. צריכים כולנו לדעת שהעולם אינו תלוי רק בעובדות ויובש...אלא הכל משמש לנו מנוף להתרוממות הרוח ולהגברת לימוד תורה והאדרתה. שימוש "בשירה" משלב יופי חן ואסתטיקה

בכל העשייה של האדם.

הפרשה מתחילה בפסוק מרתק-" האזינו השמים ואדברה

                                                      ותשמע הארץ אימרי פי"

אומר רש"י- הקב"ה הועיד את השמים ואת הארץ  שיהיו עדים, שהרי משה אמר "אני בשר ודם-למחר אני מת ואז יאמרו ישראל לא קיבלנו את הברית. לכן הועיד להם שמים וארץ- עדים הקיימים לעולם"  

הרש"ר הירש אף הוא מבהיר לנו את מינוי השמים והארץ כעדים-כערבים של ברית הקב"ה עם ישראל. קיים לדבריו הבדל בין האזין—להטות אוזן אל המדבר כדי לקלוט את דבריו, לעומת ותשמע הארץ- שמיעה היא גם בלא רצון. במקרה זה- היעד העיקרי הוא "השמים"–הם הפעילים והארץ סבילה, לכן "האזינו" השמים—"ותשמע" הארץ.

בספרי –הבהירו את נבואת ישעיהו הנביא –"שמעו שמים והאזיני ארץ"(ישעיהו א,כ) משה שהיה קרוב לשמים- לכן נאמר בו "האזינו השמים"...ישעיהו שהיה רחוק מהשמים קרוב לארץ- לכן כתוב " והאזיני ארץ"...

השמים מביאות לארץ פוריות ושגשוג,התפתחות האנושית בזכות בריאת עולם, אור...חום...אוויר...ויבשה...עלינו –בכל מעשה ידינו-להיות יוזמים ויצירתיים להפעיל מוח חכם ויצירתי ולהאמין שבורא עולם יעניק לנו סיוע והצלחה בהפעלת מוחנו הפורה והנבון.

רבי אלימלך מליז'נסק בספרו  נועם אלימלך מבהיר לנו שלומדי התורה נקראים שמים, כאשר בשמיים יחדשו חידושים הם יהיובבחינת האזנה- ואז יפתחו פיהם לדבר –ללמוד תורה גם בארץ וזהו ואדברה.

וכן, "האזינו" –דברי תורה היוצאים מפי צדיק עולים למעלה –לשמים ומאירים כל העולם ונכנסים לליבותיהם של אנשים.

בהמשך כתוב-"יערוף כמטר ליקחי" היינו המתפלל והלומד דבריהם בבחינת מטר, כאשר המטר משקה- מרווה את הארץ וגורם לצמיחה. כך לימוד התורה גורם לצמיחתם של אנשים, מעורר אותם ומעודד ללמוד תורה ולהאדירה. המטר- המטפח צמחים כמו תורה המוסיפה חכמה ודעת והמון אמונה בבורא עולם.

בעל" אהבת ישראל" מבהיר לנו חשיבות " שימה בפיהם" , הפה הוא צינור המחשבה, חשוב ללמוד בקול ולדבר, כדי שהנלמד יוטמע היטב במוחנו, לא די בשמיעה והאזנה תמיד עלינו להוסיף דיבור כדי לעגן הנלמד במוח.   

1

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב