עורך דין דיני עבודה - לשמירה על זכויותיכם בעבודה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עורך דין דיני עבודה - לשמירה על זכויותיכם בעבודה 

מאת    [ 13/09/2012 ]
מילים במאמר: 627   [ נצפה 1324 פעמים ]

 
 

דיני העבודה בארץ הם תחום מורכב אשר דורש התמחות מיוחדת. תביעות לגבי דיני עבודה אינן נידונות בבתי המשפט הרגילים אלא בבתי הדין לעבודה, והייצוג בהם נעשה באמצעות עורך דין אשר מתמחה בתחום. ישנה חשיבות עליונה לפניה אל עורך דין דיני עבודה במקרה בו מבקש עובד לתבוע את המעסיק. ללא התייעצות עם עורך דין מנוסה יכולה התביעה להידחות גם אם העובד צודק בתלונתו, אך חוסר הבקיאות בחוקים עלול להכשיל אותו. גם מעסיקים יכולים להסתייע בשירותיו של עורך דין דיני עבודה כאשר הם מבקשים להתגונן מול תביעות הנראות להן בלתי צודקות, מצד העובדים. ישנם כמה תחומים עיקריים בהם עוסק עורך דין המתמחה בדיני עבודה.

תחומי העיסוק של עורך דין דיני עבודה

ללא ספק בין העיסוקים המרכזיים של עורך דין דיני עבודה אפשר למצוא את כל הקשור בזכויות העובד במקרה של פיטורים. חשוב לדעת כי לא רק שכל עובד זכאי לקבל פיצויי פיטורים אלא שלמעשה הוא אינו יכול לוותר עליהם, מתוקף החוק. במקרים רבים מעבידים מנסים להתחמק מתשלום פיצויי פיטורים, בעיקר כאשר הפיטורים נעשים עקב משבר כלכלי אליו נקלעו או במקרים של עובדים ותיקים אשר צברו סכום גבוה של פיצויים המגיעים להם. ישנן דרכים שונות בהן מעסיקים מנסים להפחית את פיצויי הפיטורים שהם משלמים, ולא תמיד העובד מודע לעובדה כי לא קיבל את כל הפיצויים המגיעים לו. בהקשר זה כדאי לציין כי גם מעסיקים יכולים לפנות לבית הדין לעבודה באמצעות עורך דין המתמחה בדיני עבודה, כדי לקבל את האישור החוקי לשלם פיצויי פיטורים מופחתים (וגם זאת רק במקרים יוצאי דופן).

עוד דוגמא לתועלת שבשכירת עורך דין דיני עבודה היא במקרה של הלנת שכר. החוק קובע גבולות ברורים לדחיית תשלום המשכורת על העבודה בחודש מסויים, וכל איחור מעבר לתאריכים אלו נחשב להלנת שכר אשר המעסיק חייב לפצות את העובד בעבורה. אך בשונה מתביעות אחרות שיכול עובד להגיש נגד המעסיק במקרים בהם הוא חושב שזכויותיו נפגעו, תביעה בגין הלנת שכר מוגבלת בזמן. העובד יכול לתבוע את המעסיק עד שנה מן התאריך בו היה אמור לקבל את משכורתו, אך במקרה וקיבל את השכר במועד מסויים מוקצבים לו חודשיים בלבד לעשות זאת. מסיבה זו ברור כי ללא עורך דין דיני עבודה ישנו סיכוי גבוה כי העובד לא יקבל בסופו של דבר את הפיצוי המגיע לו. כדאי להדגיש כי גם כאשר השכר שולם בסופו של דבר, עדיין מגיע לעובד פיצוי על הלנת השכר. המחוקק ניסה למנוע ככל שניתן מקרים של הלנת שכר ולכן קבע שיעור פיצויים גבוה במיוחד על עבירה זו. גובה הפיצוי יכול להגיע לעשרות אחוזים מן השכר, ועל כן מעסיקים רבים מנסים להתחמק מתשלום הפיצוי לעובד ששכרו הולן.

זכויות הנשים בעבודה

תחום מיוחד שבו יש צורך בשירותיו של עורך דין דיני עבודה הוא מכלול החוקים אשר מתייחסים להעסקת נשים. נשים זכאיות לזכויות מיוחדות כגון הגנה על משרתן גם בתקופה של הריון וחופשת לידה. עם זאת ישנם מעסיקים רבים אשר מפרים זכויות אלו ומשיקולי רווח מפטרים עובדות אשר נכנסות להריון או מאלצים אותן לעבוד בזמן חופשת הלידה שלהן. עורך דין דיני עבודה יכול להגן על זכויות אלו ולהבטיח כי לא רק שהעובדת לא תפוטר אלא שגם לא יורעו תנאי העבודה שלה (פעמים רבות מתוך כוונה לגרום לה להתפטר ביוזמתה). נשים יכולות לפנות לעורך דין המתמחה בדיני עבודה גם כדי לזכות במאבק על תנאי עבודה אשר עלולים לפגוע בבריאותן במהלך הריון, עבודה בשעות מאוחרות וכדומה. בהקשר זה כדאי להזכיר כי גם גברים יכולים להסתייע בשירותיו של עורך דין דיני עבודה במקרים בהם בת זוגם ילדה, כיוון שישנם חוקים מסויימים אשר חלים גם עליהם במקרה זה.

בשנים האחרונות נכנס לתוקפו חוק נוסף אשר כל עורך דין דיני עבודה יכול לטפל בו, והוא החוק המגן על נשים עובדות מפני הטרדה מינית במקום עבודתן. הטרדה מינית יכולה לבוא מכיוון המעסיק אשר מבקש לנצל את מרותו על העובדת, או מצד אחד העובדים. הטרדות מיניות יכולות לנוע בין הטרדות מילוליות או יחס כללי אשר נועד להשפיל את האישה, ועד למעשים חמורים יותר כמו מעשים מגונים וכדומה וכולן נכנסות תחת הקטגוריה הרחבה המאפשרת תביעה כנגד דיני עבודה.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב