דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


האם עבירת בניה מתיישנת? ומה המשמעות 

מאת    [ 04/09/2012 ]

מילים במאמר: 352   [ נצפה 2081 פעמים ]

הרפורמה בחוק התכנון והבניה שכה דובר בה, טרם באה אל העולם ונראה, כי היא סובלת מאותה בירוקרטיה בלתי אפשרית אשר בה היתה אמורה לטפל...

בנתיים, בשל היאוש הרב מהליכי התכנון הטובעים בבירוקרטיה קשה ובלתי נסבלת, נוטלים רבים מאזרחי מדינת ישראל את החוק לידיים ומעדיפים לבנות ללא היתר בניה, תוך הסתכנות בהרשעה פלילית וקנס כספי גבוה.

ברם, עבירות הבניה ללא היתר (בשונה מעבירות השימוש), מתיישנות לאחר חמש שנים. פעמים רבות לא ניתן להעמיד אדם לדין פלילי בשל בניה שביצע ללא היתר וזאת אך מן הטעם שחלפו חמש שנים ממועד הבניה.

אולם, מתברר, כי לא תמיד תביא טענת ההתיישנות את הישועה לעבריין הבניה.

עניין דומה נדון לאחרונה על ידי בית המשפט המחוזי בירושלים (עפ 26886-02-11 שפיצר נ' מ"י) במסגרת ערעורים שהגישו הן המדינה והן נאשם, על גזר דין שניתן על ידי בית המשפט לעניינים מקומיים בו הורשע הנאשם בבניה ללא היתר שביצע בשטח של כ- 45 מ"ר בחצר בבניין ברחוב התקופה 16 ירושלים.

בית המשפט השית על הנאשם קנס בסך 15,000 ש"ח והורה על הריסת תוספת הבניה הבלתי חוקית שבנה.

הנאשם טען בערעור, כי ביצע את העבודות נשוא כתב האישום בפברואר 2004 ואילו כתב האישום הוגש בחודש מרץ 2009 ולכן משחלפו למעלה מחמש שנים לא ניתן היה להרשיעו מחמת התיישנות.

בית המשפט המחוזי בחן את הראיות שהובאו בפני בית המשפט לעניינים מקומיים ומצא, כי בעבר נעשה ניסיון של מפקחים להיכנס למקרקעין של הנאשם, ואף נוהלו הליכים משפטיים נגד הנאשם בשל שמנע את כניסתם ובסופו של יום ביקר מפקח בניה במקרקעין בינואר 2009.

משכך, דחה בית המשפט המחוזי את טענת הנאשם וקבע, כי פעולות החקירה שבוצעו עצרו את תקופת ההתיישנות לפני שחלפו חמש שנים ממועד הבניה.

בית המשפט הוסיף וקבע, כי הגשת תלונה בלבד כנגד עבריין הבניה, אין בה כדי להפסיק את תקופת ההתיישנות, כך גם פעולות הכנה משרדיות שלא הגיעו לשלב של פתיחת חקירה. אולם, ביקור מפקח הבנייה בנכס שנעשה על-רקע תלונת שכנים מהווה פעולת חקירה, העוצרת את מירוץ ההתיישנות.

נמצאנו למדים, כי לא בכל מקרה בו חלפו חמש שנים ממועד ביצוע עבירת הבניה תחול התיישנות שתימנע את הרשעתו של הנאשם בדין, שכן פעולות חקירה שבוצעו על ידי הרשות המקומית מאפסות את שעון ההתיישנות.

עו"ד דן הלפרט, בעל תואר ראשון ושני במשפטים ותואר ראשון במינהל עסקים, חבר ועדת הקניין של לשכת עורכי הדין ומאמריו מתפרסמים בעיתונים "גלובס" ו"הארץ". משרדנו מתמחה בתחום המקרקעין (הגנת הדייר, תיווך, הסכמי שיתוף ופירוק שיתוף, עסקאות מקרקעין (פינוי בינוי/ תמ"א38/ תמ"א 38/2/ מכר/ רכישה/ קבוצות רכישה/ קבלנים/ קומבינציה), שכירות, תכנון ובניה, מושבים, בתים משותפים (רישום ותיקון צו בית משותף, סכסוכי שכנים בנוגע לשימוש ברכוש המשותף, ליקויי בניה ועוד).
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב