ביטוח דירה - האם לבטח דירה שכורה?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ביטוח דירה - האם לבטח דירה שכורה? 

מאת    [ 29/08/2012 ]
מילים במאמר: 508   [ נצפה 2150 פעמים ]

 
 

האחריות הבסיסית של השוכר כלפי המשכיר היא להשיב את הדירה בתום תקופת החוזה בדיוק באותו המצב שבו קיבל אותה. כל נזק באחריותו לרכוש - יתוקן על חשבונו וכך גם נזק שיגרם באחריותו לדירות ורכוש השכנים (לדוגמא, חלילה, במיקרה שפורצת שריפה המתפשת אל הדירות השכנות). מעבר לכך, אין השוכר אחראי על דברים שהתרחשו בדירה שלא בשליטתו כגון : נזקי רעידת אדמה, נזקי צנרת ועוד. ביטוח דירה הכולל כיסוי צד ג' יתן מענה בדיוק לכך ויכסה את הנזק לדירה, לרכוש של השוכר ולשכנים. במיקרה שהדירה מבוטחת על ידי המשכיר יש לשים לב שקיים סעיף אשר מונע את זכות השיבוב של חברת הביטוח נגד השוכר, כלומר – במיקרה של נזק לדירה, בעל הדירה יפוצה בהתאם לפוליסה שלו אך אם לא בוטל סעיף השיבוב, חברת הביטוח עלולה לטבוע את השוכר כאחראי על הנזק שנגרם לדירה.

פוליסה אישית

רכישת פוליסה אישית המתאימה לצרכיכם ואותה ביכולתכם להעביר עמכם ליעד המגורים הבא שלכם, מונעת מכם להיות נתונים לחסדי בעל הבית שלרוב ידאג לחוזה ביטוח דירה סטנדרטי שלא תמיד יתאים לכם ספציפית. בכל מקרה, עוד בטרם החתימה על חוזה השכירות יש לוודא באחריות מי נמצא ביטוח דירה כדי למנוע אי הבנות ועוגמת נפש בזמן אמת. ולא לשכוח לעדכן את פרטיכם על הפוליסה עם המעבר לכתובת אחרת.

חשוב לדעת

הפוליסה מתחלקת למספר חלקים של אחריות. ביטוח מבנה הוא באחריות בעל הבית, כך הוא שומר על רכושו. זה יתן כיסוי הכולל נזק לקירות, לדלתות הדירה, לחלונות ועוד. הוא כולל גם פגיעות אפשריות מנזקי שריפה, שיטפון, רעידת אדמה וכ"ו. שמאי מטעם החברה יגיע לדירה כדי להעריך את שוויה. הפרמטרים הקובעים לוקחים בחשבון את גיל הנכס, גודל הנכס, מיקומו, האם יש בו סורגים, גלאי עשן, אזעקה או כל מיגון אחר. ביטוח תכולת דירה הוא באחריות השוכר. הוא גר בנכס ועמו חפציו, עליהם ברצונו להגן. זה בתנאי שאכן יש לו רכוש בעל ערך כספי ששווה לבטח כמו טלוויזיה, מחשב, תכשיטים ועוד. ביטוח תכולה נותן כיסוי למקרה של גניבה, שריפה ועוד לגבי ציוד שדווח ונכלל בפוליסה. שווי הפרמייה עומד ביחס ישיר לערך החפצים המבוטחים. ככל שערכם עולה כך עולה שוויה. במידה ותרכשו חפצים יקרים חדשים חשוב להכניס אותם לפוליסה כדי שיובטחו גם הם. יש לקחת בחשבון ששמאי שיגיע להעריך את שווי הרכוש עשוי לדרוש מיגון מינימאלי לדירה, באם אין כזה (פלדלת, סורגים ועוד).

אופציה נוספת

ישנה אפשרות נוספת, הדורשת שיתוף פעולה בין השוכר למשכיר והסכמה לגבי תשלום דמי ההשתתפות העצמית ומימוש הפוליסה והיא רכישת פוליסת ביטוח תכולה לדירה שכורה משולבת שבה מתחלק תשלום הפרמייה באופן שווה בין השוכר למשכיר, לשביעות רצון שניהם. ניתן להוסיף  הרחבות לכיסויים נקודתיים, לפי צרכים משתנים, למבנים חיצוניים כגון בריכה, גינה ועוד או רכוש יקר. זה עשוי להתאים בעיקר אם מדובר על חוזה ארוך טווח במיוחד או אם מדובר בשכירות מבן משפחה או חבר קרוב, כדי למנוע בירוקרטיה מסובכת במיקרה של שינויים. שלא יווצר מצב שזה יעכב אתכם מלממש את תוכניותכם במקום אחר. חשוב לבדוק היטב את כל סעיפי ההתרה של חוזה כזה וההשלכות המשפטיות העלולות לנבוע ממנו, לפני שממהרים לחתום. בכל מיקרה, חשוב לבחון הצעות ממספר חברות בטרם מחליטים. ולא לשכוח לקרא את האותיות הקטנות, לרוב הן החלק החשוב ביותר במסמך כולו, בעיקר במסמכים רשמיים מסוג זה. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב