מנהיגות דואגת לסדר אירגון ומשמעת
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מנהיגות דואגת לסדר אירגון ומשמעת 

מאת    [ 28/08/2012 ]
מילים במאמר: 600   [ נצפה 2076 פעמים ]

 
 

פרשת שופטים פותחת במשפט:"שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך", מבהיר לנו חשיבות  הסדר והאירגון של בניית עםהתלוי בעיקר במנהיגות המשפיעה על כולם.

בפרשתנו מספר המצוות -73- מתוך תרי"ג המצוות.הפרשה העמוסה ביותר במצוות. משה מבהיר לעם כולו ?חשיבות היושר,הסדר, האירגון, ואהבת האדם, אף כי משה יודע שהוא לא יוביל את העם היהודי לארץ ישראל.

הפרשה נוגעת בעיקרון חשוב לשמירת הדמוקרטיה ולהשמת גבולות כדי למנוע אנרכיה-ולהעניש את מי שמסכן את קיומה. כל זאת כדי לבנות מדינה יהודית-דמוקרטית. בדרך זו שומרים על חיי חברה ושותפות אמיתית.

המשפט חשוב שיהא מתוך צדק יושר והגינות. הצדק מהווה אמת מידה עיקרית למשפט העיברי.

המשפט השני בפרשתנו מדגיש את תכונות האופי של השופט."לא תטה משפט, לא תכיר פנים ולא תקח שוחד-כי השוחד יעוור עיני חכמים ויסלף דברי צדיקים".

תכונותיו של השופט מהוות את התשתית היסודית למשטר תקין וצודק.

הרמב"ם בהלכות סנהדרין מבהיר שיש צורך בשבעה דברים המאפיינים את השופט:חכמה...ענוה...יראה...שנאת חינם...אהבת אמת...אהבת הבריות...בעלי שם טוב.

חכמה: חשוב ליישם הכתוב בתורה ?למנות אנשים חכמים ונבונים, בעלי דעה מרובה היודעים גם חכמות נוספות כמו רםואה וחשבון,כדי שיוכלו להתאים את החוקים למציאות המשתנה , שיהיו אינטלקטואלים בעלי השכלה רחבה.

ענווה:במסכת סנהדרין מודגש שכל שופט ומנהיג יהא חכם,שפל רוח,ודעת הבריות נוחה הימנו.

יראה:הרמב"ם מדגיש שהשופטים צריכים לישב באימה וביראה, לא להקל ראש, לעסוק בדברי תורה וחכמה, יראת השופט צריכה להיות רק מהקב"ה ולא מבשר ודם.

שנאת ממון:השופט צריך להיות איש הגון-ללא דין ודברים על קבלת שכר.

אהבת אמת":השופט חייב להיות איש אמת, כפי שמציין הרמב"ם-השופטים צריכים להיות "אוהבים את האמת ,שונאים את החמס,בורחים מכל מיני עמל".

אהבת הבריות:עליו לכבד את הבריות, לא להתנשא, לא לפגוע בדיבורו בפסקיו ובמעשיו באדם.חייב להיות אמון הדדי בין השופט והציבור, צריכה להיות להם עין טובה.

שם טוב:יושר והגינות לא מספיקים, מעשיות הטובים צריכים להראות כלפי חוץ, אסור לשופט לדון מי שהוא אוהבו או שונאו.

אנו יודעים שכיום לשופטים צריכים להיות גם יידע ומיומניות במשפט, כושר הבעה, ניסוח בכתב ובע"פ, דייקנות,עמידה בלוח זמנים,כושר לניהול דיון, הבחנה בין עיקר לטפל,יכולת להגיע להחלטות, אופי רגוע ושקט,עמידה בלחצים,יצירת קשר עם אנשים,הגינות,מוסריות,חכמה ובינה.

הפרשה מדגישה משפט מפתח ועקרוני ביהדות:"צדק צדק תרדוף",הצדק היא התכלית העליונה בבניית עם.צדק של היחיד ושל הכלל, תפקידו של כל אחד מאיתנו לרדוף אחר הצדק-כל הזמן ללא הרף ובמלוא ההתמסרות.

שהרי הצלחה מדינית לאומית תלויה בעשיית צדק. ירושת הארץ בכניסתם לארץ חייבת להיות משולבת כל הזמן בהגשמה מלאה של הצדק. לכן הפסוק מכפיל את הצדק" צדק צדק תרדוף".

מינוי שופטים בעלי תכונות חשובות כפי שהדגשנו בעשיית צדק כל הזמן ובכל התחומים חשובים ועקרוניים מאז כניסתם לארץ ישראל ועד היו.

עלינו ללמוד מעקרונות אלה כל מינוי מנהיגם בביתנו, במערכת החינוך, מנהיגות נוער, להיות מעוגנים בתכונותיו של שופט-מנהיג כפי שמציין הרמב"ם עליו לנהוג כל הזמן ביושר בעשיה ובתהליכי פתרון בעיות ודילמות.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב