ואהבך וברכך והרבך
דף הבית  >> 
 >> 
הרשם  |  התחבר
מאמרים

ואהבך וברכך והרבך 

מאת    [ 23/08/2012 ]
מילים במאמר: 706   [ נצפה 1879 פעמים ]

 
 

פרשת עקב היא המשכה של פרשת ואתחנן המסכמת כאמור את מנהיגותו של משה ביציאתם ממצרים ועד כניסתם לארץ ישראל.יחד עם זאת ראוי להדגיש שבחומש דברים קיימים 200 מצוות  מתוך תרי"ג המצוות שבתורה.

ראוי להדגיש שפעמים רבות חוזרים על המושגים:יראת ד...אהבת ד...ועבודת ד...שהם מהווים בסיס איתן לקיומה של "האמונה" ביהדות.

מודגש בפרק ז פסוק יג –"ואהבך וברכך והרבך וברך את פרי בטנך ופי אדמתך". "ואהבך" ע"פ הרש"ר הירש היא התוצאה הראשונה של קיום מצוות הקב"ה. בורא עולם יאהב כל אדם –שיקיים מצוות. האהבה  מהווה מוקד חשוב ביהדות ביחסו של הקב"ה אלינו. אנו מודעים היטב בחייו של ככ אדם, בחשיבות האהבה בחיי המשפחה והחברות . התורה מדגישה שעלינו לאהוב את חברינו כשם שאנו אוהבים את עצמנו-בפסוק""ואהבת לרעך כמוך".

בהמשך הפסוק של ואהבך-"וברכך", היות ומעשיו של האדם הצדיק והמאמין והמצליח במלאכתו- הרי האמונה בבורא עולם- יסייעו לקב"ה לברכך ולהמצילח דרכיך כולם."והרבך" מבהיר הרש"ר הירש- שאדם טוב ומאמין  יבורך ע"י הקב"ה שתלך ותרבה ותשגשג בדורות ההולכים וגדלים.

ככל שבכל דור נתחדש ונהיה יצירתיים מתוך אמונה בבורא עולם הרי הקב"ה ימשיך לדאוג לפריחתנו ולפארנו בחכמה ובדעת וברכוש-כל עוד נמשיך להיות עם המושתת על קיום תורה ומצוות.

"וברך את פרע בטנך", הארץ תפרח ואתה היהודי המאמין המקיים תורה ומצוות תתרבה במשפחתך.בפסוק י"ד כתוב "ברוך תהיה מכל העמים"...לימוד תורה וקיום מצוות ואמונה בבורא עולם הפכו היהודים לחכמים בעולם וכל העמים יודעים זאת מאז ומתמיד כולל במאה שנים האחרונות-שהרי 22 אחוז ממקבלי פרס נובל יהודים.

בפרק י פסוקים יב-יג, מודגשים חמש בקשות שהקב"ה מבקש מעם ישראל.

"ועתה ישראל מה ד אלוקיך  שואל מעמך, כי אם ליראה את ד אלוקיך, ללכת בכל דרכיו ולאהבה אותו, לעבוד את ד אלוקיך בכל ללבבך ובכל נפשך לשמור את מצוות ד ואת חוקותיו אשר אנוכי מצווך היום לטוב לך".

א.    יראת ד...ב. הליכה בכל דרכיו...ג.אהבת ד...ד.עבודתו בכל הלב ובכל הנפש...ה.שמירת המצוות והחוקים .

חמשת הבקשות מהוות כל שאפשר לבקש מאדם . אנו רואים שאהבת ד מהווה גם כאן יחס חשוב ועקרוני אותו צריך להשתמש ביננו לבין בורא עולם.

חשוב להדגיש שהבקשות אינן זהות במהותן לכולם...לכל עם ישראל בשווה. שהרי יש בעלי יכולות ותפקידים שיכולים לבצע –יראה-ואהבה-בצוצמה רבה ויש שאינם יכולים לבצע כל הבקשות באותן עוצמות, כלומר יש לדרוש מכולם אך כל אחד לפי ערכו.

מצויינים ארבעה סוגי אנשים בישראל: 1. ראשיכם שהם מנהיגי ישראל. 2.תלמידי חכמים. בעלי בתים העמלים רבות לפרנסתם. 4. נשים וילדים שאינם חייבים בכל המצוות.

1.ראשיכם- מנהיגי ישראל, הנושאים על גביהם "אחריות" להצלחה ולעשייה חיובית וערכית. שהם העוסקים בצורכי ציבור שהיא מצווה חשובה וגדולה, היא מהווה דוגמא אישית ולכן חשוב שידגישו יראה ואהבה. הנצי"ב מדגיש חשיבות התנהגותם של מנהיגי הציבור, באשר הם חורצי גורלות בני אדם בהחלטותיהם ועליהם להימנע משגיאות.

2. תלמידי חכמים- מהם נידרשת מאוד אהבת ד, להדר בקיום מצוות- אהבת  השם מכל הלב כולל לימוד תורה והפצת תורה לכל עם ישראל.

3. המוני ישראל העוסקים במלאכתם-חשוב שיקיימו המצוות הלכה למעשה ,לעיתים קשה לדרוש מהם יראה ואהבה.

4. נשים וטף–הפטורים מחלק מן המצוות, הם פועלות ועושות רבות בעשיית הטוב בדוגמא האישית והליכות עולם בצור אנושית ומוסרית.

 

מותר וראוי ללמוד כל הזמן אחד מן השני להיות מנהיגים ראויים ומעולים וכן בכל גיל ללמוד ולהיות תלמידי חכמים ואז לקיים כל המצוות ולהוות דוגמא נפלאה לעם ישראל.

 

1

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב