פרשת שופטים - תמים תהיה..
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

פרשת שופטים - תמים תהיה.. 

מאת    [ 22/08/2012 ]
מילים במאמר: 764   [ נצפה 1415 פעמים ]

 
 

 בס"ד

 

כשקשה ליהודי הוא פונה לחסדי שמים. פונה בתפילות לקב"ה, פונה לצדיק וחכם שיתפלל בעדו, מרבה בצדקה ובמעשים טובים. הכל כדי להרבות זכויות ולהינצל.

אבל יש יהודים אשר בשעת הדחק והקושי - פונים לקוסמים, מכשפים, מקובלים כאילו, כל מיני עושי ניסים ונפלאות. ורבים מהם מתוך תמימות לחשוב כי הסגולה-קמיע - ברכת אלוקים היא. 

"יש ויש בנו "תמימים" למכביר, אשר התמימות האמיתי הוחלף בכסילות ופתיות, המאמינים לכל קול עלה נדף". (הרב משה הלל)*

 

דרך ארוכה עברו בני ישראל מיום בו נאמר לאברהם, אבינו הגדול והקדום, שחי בסביבה של מנחשים וקוסמים ועובדי עבודה זרה: צא מאצטגננות (חוזה בכוכבים) שלך - "התהלך לפני, היה תמים" (בראשית יז, א), עד התייצבם מול הארץ המובטחת להם ומשה מזהירם מפני ה"קוסם קסמים מעונן ומנחש ומכשף" ומורה לעם ישראל: "תמים תהיה עם ה' אלוקיך" (דבריםן, יח, יג)

 

ומהו תמים?

מסביר רשי"י:"התהלך עמו בתמימות ותצפה לו ולא תחקור אחר העתידות, אלא כל מה שיבוא עליך קבל בתמימות, ואז תהיה עמו ולחלקו". לפי רש"י התמים מקבל את הנהגת ה' כפי שהיא. (רש"י לפסוק "תמים תהיה") 

ועל כך נכתב הספר החשוב, "תמים תהיה" מאת הרב המקובל יעקב משה הלל ראש ישיבת "אהבת שלום" בירושלים.

הספר יצא בהמלצת בד"ץ העדה החרדית בירושלים והודפס כבר במספר מהדורות וזכה לברכת והמלצת גדולים וחשובים.

 

"בהיות כי נתברר שהשנים האחרונות קמו...מעדות שונות שמתחזים באיצטלא של פועלי ישועות ומגידי עתידות...ומתעללים בממונם וגופם של תמימי דרך המדוכאים בצרות רח"ל, הפונים אליהם לישועה". (מהסכמת בד"ץ העדה החרדית )

 

"ובקונטרס זה לוחם הוא מלחמת ה' מלחמת מצוה אמת וצדק נגד מכה המהלכת והמתפשטת בעו"ה של פועלי ישועות מזוייפים ונותני קמיעות ומדמים להשתמש בקבלה מעשית להגדיל שמם וכיסם...וע"ז מטילים שם רע על צדיקים באמת שדרכם דרך קדושה וטהורה" (הרב שמואל הלוי ואזנר - מתוך ההסכמה לספר "תמים תהיה") 

"כל כוונתו לטובה להציל את עמו ישראל מאותם אנשים המשתמשים בכשפים ושדים להראות כוחם, ומרמים הבאים אליהם...ולפעמים מערבים קודש בחול, שדים עם שמות מלאכים, ולפעמים גורמים נזק.." (הרב המקובל רבי יצחק כדורי זצ"ל - מתוך ההסכמה לספר "תמים תהיה")

והרב יוסף שלום אלישיב זצוק"ל בירך על הספר: "יהי רצון שחפץ ה' בידו יצליח והקונטרס יה' לתועלת להימנע מלהיכשל באורחות עקלקלות. והבוטח בה' חסד יסובבנו להוושע תשועת עולמים"

 

ואלו הנושאים עליהם כתב, הסביר ופירט, הרב משה הלל בספרו "תמים תהיה":

לא לפנות לקוסמים, מעוננים ומנחשים,

חכמת האצטגננות, חוזים בכוכבים ומזלות,

ניחוש,

גורלות, פסוק לי פסוקך, שיחת עופות, חובר חבר, לוחש על המכה, קמיעין,

אוב ידעוני ודורש אל המתים,

מכשף,

ספר יצירה והשתמשות בשמות הקודש,

מעשה שדים,

עורך שולחן למזל,

סגולות ולחשים,

שאלת חלום,

הכרת פנים ושרטוטי ידים 

וכן מובאים בספר סיפורי חסידים ודעת רבותינו המקובלים בנושאים הנ"ל. עם דעות ופירושים מהרמב"ם, מהרמב"ן, מהארי"י הקדוש, מהגמרא ועוד. 

ובספרי (פיסקא קע"ג) נאמר:  "תמים תהיה עם ה' אלוקיך, כשאתה תם, חלקך עם ה' אלוקיך...אם תהיה תמים עם ה' ולא תפנה עמו לבקש לדעת עתידות...כי תסמוך על ה' כי הוא יכין העתידות עליך לטוב"**

 

וכיצד יוכל אדם להגיע למדריגת ה"תמים"?  מדריגה שהיא הגבוהה במדרגות עבודת השם?*** 

ויש מספר דרכים להגיע למדריגה זו, מדריגת ההתבטלות הגמורה בפני השם: 

1. מתוך אהבה. שמגודל אהבתנו לה', אנו מתבטלים אליו לגמרי.

2. מתוך גודל יראת ה'.  

3. מתוך אמונה - שמתוך שאנו מאמינים בהנהגת ה'/ בעולם אני מקבלת עלי באהבה את מה שקורה בעולם ואף פעם אין לי קושיות וסתירות על הנהגת ה'. אלא כל שיבוא עלי אני מקבל בתמימות.

 

ובשבח התמימות על פי רבי נחמן מברסלב

ופירוש יפה על פי רבי נחמן מברסלב על הפסוק "תמים תהיה עם ה' אלוקיך". רבי נחמן לא גרס עיסוק בחקירה ופירש את דברי חז"ל "הלואי ואותי עזבו ותורתי שמרו" על אלה ההולכים בדרכי החקירה: הלואי "ואותי עזבו", היינו שהיו מפסיקים לחקור ולעסוק בי - ו"תורתי שמרו", היינו שיהיו לומדים יותר את התורה ושומרים מצוותיה בתמימות ובפשטות, (בשם האדמו"ר ר' משה מקוברין זצ"ל) ****

  

וזה גם מה שיועיל למי שמחפש סגולה להינצל, משהו להיאחז בו:

"ולכמה בני אדם הגדתי בדרך הלצה ...איזה סגולה נאה וקלה לזכות על ידה לישועה מהירה אמרתי, והלא בתורתנו הקדושה כתוב: "והייתם לי סגולה" (שמות י"ט ה). נמצא שהסגולה הגדולה והנפלאה היא בכם ממש תלויה, בתשובה וצדקה ותפילה, אשר הם עצם הסגולה, לזכות בה לכל טוב לעד סלה." (הרב משה הלל) *

 

 

 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

*קונטרס "תמים תהיה" ע' 28.

**קונטרס תמים תהיה ע' ה

*** על פי בעל ה"נתיבות שלום" לדברים.

*** מתוך ספר דעת חכמים לפרשת שופטים*

 

 מתוך האתר "פרשת השבוע"

http://web.kosher2all.co.il/Sites8/parashathashavooa/DEFAULT.asp

.

 

ציפורה בראבי - האתר "רפואת הרמב"ם http://www.2all.co.il/Web/Sites/thinkgood/DEFAULT.asp

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב