ושמרתם ועשיתם
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ושמרתם ועשיתם 

מאת    [ 31/07/2012 ]
מילים במאמר: 586   [ נצפה 1662 פעמים ]

 
 

משה ממשיך בפרשת ואתחנן בנאומו אל עם ישראל-בסכמו ארבעים שנות מנהיגותו. בפרק ד פסוק ו נכתב פסוק חשוב ועקרוני-התקף מאז ועד היום בחשיבותו ועוצמתו של העם היהודי,בדרכיו הנכונות והאיכותיות להיות הטוב בעולם.

"ושמרתם ועשיתם כי היא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים אשר ישמעון את כל החוקים האלה ואמרו רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה"

הרש"ר הירש מבהיר לנו המילים"ושמרתם ועשיתם",קיבלתם תורה מהר סיני-התנאי הראשון של חובת שמירת התורה לתמיד-הוא "הלימוד", הואיל ותורה היא יסוד כל חיי העם היהודי הוא השורש של כל יעודכם ועתידכם, לכן עלינו כל הזמן ללמוד ולקיים-שמירה ועשיה, תלמוד ומעשה.אלה שני התחומים ההופכים אתכם לחכמים ונבונים לעיני העמים. "החכמה" מבהיר הרש"ר הירש הוא לימוד וקליטת המשפטים מהתורה,"הבינה"היא אומנות המחשבה הדרישה להגשמתם, היינו שכל איתן וכשרון החשיבה של השכל המסיק מסקנות נכונות ואיכותיות.

מבהיר הרש"ר הירש-שגם לעמים אחרים יד תרבות של מדעים ואומניות,אלא שהמדעים והאומניות של העם היהודי מבוסס היטב על בניין חיי אדם וחיי עם –על יסודות בסיסיים של דעת השם ואמונה, וחובות האדם בעמלו–תוך ידיעת התורה והגשמתה.

כלומר הפסוק מדגיש שחכמת העם היהודי תהא לעיני העמים, אנו יודעים שהעם היהודי שהיה מפוזר בגלות באלפי ארצות ומקומות ,שמר על ייחודיותו  בלימוד תורה ושמירתה, בכל מקום ידעו כולם שהעם היהודי הוא החכם ביותר.אנו יודעים שיש בסיס איתן ביהדות–פסוק המופיע בגמרא במסכת חגיגה:"אין בית מדרש ללא חידוש",היינו חשוב מאוד להתחדש,ליזום,להיות יצירתיים כל הזמן –אך הכל מבוסס על תשתית –בסיס של תורת ישראל הניצחית.

העמים האחרים משתנים אף הם בהתאם לשינויים החלים כל הזמן בכל תקופה ובכל אתר. היינו הכל תלוי בעמים האחרים במוח האדם בלבד-הגורם לשינויים המתאימים לאותה תקופה ולאותו מקום.

היהודים בכל אתר ואתר בעולם היו אף הם כמובן יצירתיים וחדשניים אך הכל מבוסס על תורת ישראל-על בניית אדם-בית-משפחה-קהילה. וכמובן לימו-לימוד תורתנו הניצחית. היהודים פיתחו בטחון עצמי ואמיץ בלימוד תורה והאדרתה באמונה בקב"ה.כך הפכנו לעם החכם בעולם.היהודים עם הבונה חברה לאומית מגובשת הבנויה על יסודות תורה חכמה ובינה.

לימוד דף יומי של גמרא מחזק את האמונה ואת יסודות העם היהודי.הרב לאו סיפר בזמנו-בסיום הדף היומי כי בהיותו רב ראשי בארצנו-נתבקש לארח ליום -30- פרופסורים מאירופה, הם פגשו לומדי דף יומי ושאלו אותם לאיזה תואר אתם לומדים?או לאיזה גמול השלמות?הם נידהמו לתשובה השלילית. הלימוד לשם לימוד וקיום מצוות של תורתנו הניצחית, הפעלת מוח פורה ואיתן בכל החיים תוך בניית חיי חברה,אחריות ואהבת אדם. כך מופעל מוח פורה לשם לימוד וזו התשתית של בניית חכמה  שגשוג יידע וצמיחה מתמדת,קיבלנו תורה ואותה עמנו שומר לעד, זו התשתית היצוקה המהווה את גדולתו הרוחנית והמוסרית של העם היהודי.

לא די שהאדם ילמד וישים תורתו במוחו ובליבו-עליו גם להעביר תורה לבניו ולבני בניו,כפי שמודגש-"והודעת לבניך ולבני בניך",כל שבנית במעשים ובמחשבות עליך להעביר לדורות הבאים, כפי שמציין שלמה המלך החכם מכל אדם—"יפוצו מעיינותיך חוצה"למען יידעו ולא רק יאמינו.

כך יחוש כל אדם בכל דור כאילו הוא קיבל תורה מסיני. פיתוח " רוחניות" האדם מהווה תשתית החכמה היהודית לעד.

עלינו לבסס את היהדות על" ושמרתם" את התורה שקיבלתם בעבר "ועשיתם"-התחדשות מתמדת בכל דור" כי היא חכמתכם ובינתכם" ,להגדיל תורה כל הזמן על בסיס התורה הניצחית וכן כל אומות העולם יתפעלו מעוצמת החכמה היהודית.

1

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב