צדק משפט ויושר
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

צדק משפט ויושר 

מאת    [ 26/07/2012 ]
מילים במאמר: 584   [ נצפה 2236 פעמים ]

 
 

לפרשת דברים

ד"ר יחיאל שרמן

 

פרשת דברים הפותחת את חומש דברים- מבהירה דברי פרידה של משה מעם ישראל, לאחר שהיה מנהיגם במשך ארבעים שנה.

פרשתנו ?נקראת תמיד בשבת שלפני תשעה באב ונקראת "שבת חזון". המילה       "איכה" המופיעה בפרשתנו- "איכהאשא לבדי טרחכם ומשאכם במדבר"(דברים א-יא)ובתשעה באב קוראים את מגילת איכה שכתב הנביא ירמיהו והפותחת ב"איכה ישבה בדד קריה נאמנה". מילה נוספת הנמצאת בפרשה ובמגילת איכה היא "בדד" המבטאת את החטא והעונש הצפוי.

הפרשה עוסקת בשלושה נושאים שארעו כמובן במהלך ארבעים שנות המדבר.מינוי שופטים,חטא המרגלים, וכיבוש עבר הירדן. משה החל במינוי שופטים כדי להבהיר לנו במהלך כל חיינו ובמשך כל הדורות-שצדק ומשפט הוגן חשובים ועקרוניים ביותר.בלי חוק ויושר אין לנו זכות על הארץ-אין חברה מיטבית ללא חוק ומשפט. יש צורך בסדר אירגון ותכנון  על פי תורת ישראל כדי לבנות עם איכותי.

כמובן שיש חשיבות גדולה באמונה, אמונה בבורא עולם שהבטיח לנו את ארצנו.אך למרות ההבטחה-יש צורך בקבלת ארץ ישראל מתוך יושר הגינות ומשפט נכון ואיכותי.צריך כמובן גם להאמין ביכולתנו בכישורינו ובצידקתנו בהגעה לארץ המובטחת.אך כל התהליך צריך וחייב להעשות מתוך צדק ומשפט נכון- ולהשתדל בדרכי שלום.

משה מזכיר לנו את מינוי המנהיגות בעם ישראל,"ואקח את ראשי שיבטכם, אנשים חכמים וידועים, ואתן אותם ראשים עליכם שרי אלפים ושרי מאות".

לעולם עלינו ללמוד ממשה כי יש צורך במנהיגות ביניים, אך כל המנהיגים צריכים להיות חכמים וידועים-ותמיד משולבים בחוק ומשפט הוגן וישר.

שהרי לעולם יש דעות שונות,מחלוקות וטענות אחד לשני. תמיד יש צורך בגורם אובייקטיבי שישפוט בין המתווכחים כדי להחזיר הסדר על כנו.חשוב שהמנהיגים יהיו גם אנשי  חיל-בעלי אומץ לב ועוצמות פנימיות להתמודד עם דילמות . עליהם להיות-יראי אלוקים, אנשי אמת ושונאי בצע. כדי שכל משפטם והחלטותיהם יהיו אובייקטיביים, אמינים ומקובלים.

בעם ישראל יש צורך בצדק חברתי המבוסס על תורת ישראל הניצחית.

"דין פרוטה כדין מאה",הצדק והיושר חייבים לחול על כל נושא ולא משנה אם מדובר באיכות או בכמות ענקית. ביהדות חלק ניכר מהמשפטים חייבים להיות קשורים בתורתנו-תורת ישראל.

התורה מטילה על מנהיגי ישראל "אחריות" לביצוע כל המשפטים ביושר והגינות. הצדק החברתי חייב תמיד ?כל הזמן לנצח "אחריות" מהווה מילת מפתח בהצלחה בכל תחום ובמיוחד בתחומי המשפט-הצדק.

לכן מצוין ומודגש המשפט החשוב:"על שלושה דברים העולם קיים :על הדין, על האמת ועל השלום"עולמו של עם ישראל מבוסס על התורה ועל הארץ-אך בשילוב "שם שם לו חוק ומשפט".

משה מבהיר בנאומו לעם ישראל חשיבות ההגעה לארץ "שמע אל החוקים ואל המשפטים...למען תחיו ובאתם וירשתם את הארץ, כי הארץ היא ארץ השם".

משה מבהיר "שכיבוש" הוא דבר משחית-לא חיובי, אך כאשר עם ישראל מגיע לארץ ישראל-יש בזה כיבוש איכותי צודק ונכון שהרי מגיעים וכובשים הארץ מכוח הזכות-מכוח הירושה...מכוח ההבטחה של בורא עולם את הארץ לעם היהודי. לכן יש כאן צדק יושר והגינות-בהגיענו לארץ.

תמיד יש צורך באמונה בקב"ה ובהבטחה הניצחית לעם ישראל-כדי לחיות בארץ ישראל מתוך יושר וצדק ?מאז ולתמיד.

 

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב