טיול אל קברי צדיקים בצפון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

טיול אל קברי צדיקים בצפון 

מאת    [ 03/07/2012 ]
מילים במאמר: 958   [ נצפה 4073 פעמים ]

 
 

קברי צדיקים הינם מקום קבורתם של דמויות מופת לפי המסורת היהודית. מדובר בעיקר בצדיקים מקומיים שנפטרו בתקופת המשנה והתלמוד ועד לימינו.

אל קברי הצדיקים נוהגים לעלות לרגל אלה המאמינים בקדושתו של הצדיק, בכוחו ובסגולות בהן ניחן. סביב העלייה לרגל מתקיימת לרוב הילולה ובקשת משאלות, בעיקר לזיווג ופרנסה טובה.

בארץ, ההילולות הגדולות נערכות בהר מירון (קבר הרשב"י), בנתיבות (קבר הבבא סאלי) ובטבריה (ר' מאיר בעל הנס).

בשנות ה-90 עשה משרד הדתות רבות למען ההגדלה במספר קברי הצדיקים המוכרים. חלקם אף הוכרזו כמקומות קדושים בהתאם לחוק השמירה על המקומות הקדושים. גם משרד התיירות הפך להיות גורם פעיל חשוב בתגבור הפעילות סביב קברי הצדיקים, לאחר שזיהה את הפוטנציאל המסחרי תיירותי.

בשנים האחרונות יוצאות יותר ויותר הסעות מאורגנות לקברי צדיקים בגליל. במהלך הטיולים מבקרים במספר קברי צדיקים כדוגמת קבר הרמב"ם, קבר רבי מאיר בעל הנס, רבי עקיבא ועוד.

 

לפניכם סקירה קצרה, ממש על קצה המזלג, על כמה מגדולי הצדיקים באזור הצפון:

רבי עקיבא- מגודלי חכמי ישראל בכל הדורות. מנהיגו הרוחני של מרד בר כוכבא. נזכר בתלמוד הבבלי קרוב ל- 1,500 פעם. נחשב לסמל למסירות נפש על התורה. אישיותו הכובשת של רבי עקיבא והטפתו לאהבת הזולת נודעו ברבים  .לרבי עקיבא מיוחסת האמרה המפורסמת ואהבת לרעך כמוך.

מנהג האבלות במהלך ימי העומר קשורה בתלמידיו של רבי עקיבא. התלמוד מספר על 24,000 תלמידיו אשר מתו ממגפה, מכוון שלא נהגו בכבוד זה אל זה. כתוצאה ממות תלמידיו חל מנהג האבלות בימי העומר ובו אסור להסתפר, להתגלח ולהתחתן.

קבר רבי עקיבא שוכן על צלע 'הר השקדים', המשקיף על פני העיר טבריה.

רבי מאיר בעל הנס-   כינויו של עושה נפלאות הקבור בטבריה.  ר' מאיר היה תלמידו של רבי עקיבא וחתנו של רבי חנינא בן תרדיון.

לאחר חורבן בית שני הרומאים ניסו בכל כוחם לנצח את העקשנות היהודית. הם ניסו לחנך אותם ל"קדמה", ולעזוב את עקרונות הדת ה"מיושנים".  רבי חנינא בן תרדיון המשיך ללמד תורה בסתר עד שנתפס בידי הרומאים. ר' חנינא נידון לשריפה בכיכר העיר ובתו נענשה אף היא כשכלאו אותה הרומאים בבית כזונה בבית בושת. רבי מאיר בעל הנס התחפש לגוי ונכנס לבית הבושת בניסיון להצילה.

ר' מאיר ניסה לשחד את שומר בעל הבושת, אך הנ"ל פחד מעונש אם הדבר יתגלה. ר' מאיר הבטיח לו שאם חייו יהיו בסכנה, יאמר "אלקא דמאיר ענני" (האלוקים של מאיר, ענני), וה' יושיע אותו. כדי להוכיח זאת, נכנס ר' מאיר למכלאה של כלבים אכזריים, ששמרו מסביב לכלא. כשרצו להתנפל עליו ולהרגו, קרא: "אלקא דמאיר עני", ומיד הכלבים עזבו אותו. השומר השתכנע, ושחרר את הבחורה. כשנתגלה הדבר, נידון השומר למות, אך כל פעם כשרצו לתלות אותו, הוא קרא "אלקא דמאיר ענני", וחבל התליה נקרע. גם את ר' מאיר עצמו רצו הרומאים להרוג, ושוב ניצול בעזרת ניסים מיוחדים. 

באופן מסורתי מקובל לזהות אותו עם התנא רבי מאיר, אך יש השוללים זיהוי זה.
קבר רבי מאיר נמצא לחוף הכנרת בדרומה של  העיר טבריה.

בליל פסח שני, י"ד באייר,  נערכת במקום הילולה. לפי המנהג, בשעת נתינת הצדקה אומרים את פסוק התפילה המופיע בסיפור התלמודי על הנס של רבי מאיר: "אלהא דמאיר עננו".

רבי משה בן מימון - הרמב"ם 

אחד האישים החשובים והנערצים ביותר ביהדות. הוכר כפילוסוף גם בתרבות הערבית והאירופית. בערבית הוא מוכר כמוסא בן מימון  או מוסא בן מימון בן עבדאללה איש קורדובה הישראלי. באירופה מקובל לכנות את הרמב"ם מיימונידס על שום האופן בו נכתב שמו ביוונית

את חינוכו והשכלתו רכש מאביו וממורו ? ר' יוסף אבן מיגאש. את ידיעותיו הרפואיות שאב הרמב"ם מהספרות היוונית הקדומה, מכתבי הרופא והסופר קלאודיוס גלנוס ומרופאי מצרים העתיקה.    

הרמב"ם שימש כפוסק ומנהיג לקהילה היהודית במצרים ובתפוצות. שאלות רבות נשלחו אליו בנושאים של הלכה ואמונה מכלל יהדות התפוצות. יהדות תימן אף שמרה עימו על קשר רציף וקיבלה על עצמה את הרמב"ם כפוסק וכמנהיג.

מקום נכבד תופסים ספרי הרמב"ם וכתביו בספרות התורנית. כתביו המרובים עוסקים בענפים שונים: ביאורים לדברי חז"ל, פסקי הלכה, פילוסופיה , רפואה , תשובות ואגרות לקהילות יהודיות שונות ועוד.

הרמב"ם נפטר במצרים בגיל 66. גופתו הועברה לפי דרישתו לטבריה ובה אכן עומד ציון שמקובל כמקום קבורתו.          

עוד באזור טבריה:
רחל אשת רבי עקיבא, יוחנן בן זכאי (בחצר קבר הרמב"ם),

 

רבי שמעון בר יוחאי ? או הרשב"י. חי באמצע המאה השנייה לספירה, היה תנא (כינוי לחכם שחי בתקופת המשנה) בן הדור הרביעי, תלמידו המובהק של רבי עקיבא, אחד מגדולי חכמי התלמוד, מחלוצי הקבלה ומחברו של ספר הזוהר.

לשמו נקשרו אגדות אין-ספור והוא מוזכר אלפי פעמים בתלמוד ובספרות המדרש. חז"ל מתארים את ר' שמעון בר יוחאי כ"מלומד בניסים".

זכותו הגדולה של הרשב"י הינה במיוחד "פקידת עקרות". האמונה אומרת שרבים שלא זכו שנים רבות לזרע בר קיימא והתפללו על קברו של הקדוש, זכו בתוך זמן קצר לחבוק בן.

קבר ר' שמעון בר יוחאיהשוכן בהר מירון שבגליל העליון, הינו ללא ספק מקברי הצדיקים הנודעים והנערצים במסורת ישראל. 

רבי יונתן בן עוזיאל - לכל צדיק נהוג לייחס סגולה מסוימת. קבר יונתן בן עוזיאל נימצא בליבו של יער ביריה, סמוך לעמוקא. 
בן עוזיאל, היה גדול התלמידים של הלל הזקן. הוא תרגם את התורה והנביאים לארמית, אומרים שהיה רווק או נשוי חשוך ילדים.

האמונה אומרת שכל רווק או רווקה שיגיעו לקברו בעמוקה יראו ישועה בזיווג, פרנסה או פריון.

עוד באזור עמוקא:

-          קברו של הלל הזקן המתאים לבקשות לאריכות ימים.
-          חוני המעגל שבעת עצירת גשמים, היה חג עיגול סביב עצמו ומודיע לריבון עולם שאינו זז מהעיגול עד שירדו גשמים.
           כיום  עורכים על קברו תפילות המוניות, בנוכחות רבנים חשובים, בשנות בצורת. יום ההילולה של חוני המעגל הוא ג' באייר.  
-          רבי אלעזר המודעי
-          רבי אלעזר המודעי  ועוד...

 

המלצה חמה:
אם החלטתם לצאת בקבוצה ולהעביר ביחד זמן איכות ולחוות חוויה קצת שונה, מומלץ מאד לשכור את שירותיה של חברת הסעות מכובדת ומנוסה בהסעות לטיולים אל קברי צדיקים.

הנסיעה באמצעות חברת הסעות יכולה לעיתים לעשות עבורכם את כל ההבדל. כך תוכלו לבלות יחדיו, מבלי להתעסק בעניינים טכניים כמו מועדי הגעה רצויים, תכנון מסלול וכדו'. כך תוכלו לנצל את כל זמנכם לחוויית הטיול הרוחני אליו יצאתם.

 

 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב