עם כלביא יקום וכארי יתנשא
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

עם כלביא יקום וכארי יתנשא 

מאת    [ 01/07/2012 ]
מילים במאמר: 545   [ נצפה 4112 פעמים ]

 
 

ד"ר יחיאל שרמן

 

מלך מואב ראה את מפלת סיחון ועוג שהיו עמים חזקים ואיתנים,הבחין  בעוצמתם של העם היהודי גם במלחמה.נפלה עליו אימה ופחד, חשש הוא מלצאת למלחמה עם עם ישראל. בלק ידע גם שניצחונותיהם והצלחתם של העם היהודי ביציאתם ממצרים ובשהותם במדבר נבעה בעיקר מבורא עולם שאיתו דיבר משה רבנו.

היינו, הבין בלק שאין לו סיכוי במלחמה, אולי הוא יצליח לנצח את עם ישראל-"בדיבור", לכן ביקש מבלעם שיסייע לו במלחמתו בדיבור-בקללות, אך בלעם הבהיר שעליו לומר-לדבר- רק את שיאמר לו –הקב"ה.על כן הוא ברך.

משפט מדהים מאוד אומר בלעם " הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא"...כאשר העם נאלץ להילחם הוא יכול לטרוף כארי-שהרי האמונה –גבורת הרוח מחדירה בנו את הנחישות והעוצמה לנצח גם במלחמה . כבר אז החלה שנאת העמים לישראל, הצלחתם של ישראל מעוררת קנאה ושנאה בעמים.

הרמב"ם מדגיש כי תורת ישראל ובחירת עם ישראל על ידי בורא עולם עורר הקנאה והשנאה בעמים השונים באמצעות החרב –המלחמה מחד ומאידך-באמצעים רוחניים, להפר את תורת ישראל הניצחית.

בלעם מתגלה בפרשה –כאחד מצדיקי העולם...במיוחד בהתחלה בו הוא מצהיר כי יעשה אך ורק מה שהקב"ה יצווה עליו לעשות.

חז"ל מדגישים שבלעם היה חכם אך רשע גמור, הוא גייס את כוחו הרוחני לא לבניינו של עולם.שלוש פעמים מנסה בלעם לקלל את עם ישראל ונמצא מברך אותם.בהתבוננותו על מבנה המחנה- בו שוכנים העם לשבטיו מתאר בלעם את חוסנו של העם במשפטים...מה טובו אוהליך יעקב משכנותיך ישראל...

רש"י מסביר שכל שבט ושבט שוכן לעצמו ואין הם מעורבים...בלעם התפעל ממידת הצניעות שנהגו בני ישראל במדבר.

 

 

 

בלעם הדגיש משפט מפתח נוסף מעבר לדמותנו כלביא...וכארי...הן עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב.

מזה אלפי שנים משפט זה נחשב כעקרוני לעם היהודי. בכל אתר ואתר בו שכנו היהודים בגולה- תמיד היו כעם לבדד ישכון,,,בכל מקום בעולם נחשבו היהודים לחכמים ונבונים- אך לא היו  מעורבים בתוך העמים.

היהודים בכל תפוצות הגולה שמרו על יהדותם וייחודיותם במשך אלפי שנים. זו היתה אחדות אמיתית ואיכותית שנבעה מהדת היהודית, מהרוחניות שקנו היהודים בלמידת התורה ובשמירת המצוות.

האמונה –מהווה בסיס ותשתית לקיומו הניצחי של העם היהודי,הזהות היהודית היא ניצחית-לעד.תורת ישראל מהווה התשתית לקיומנו לנצח.

היעד שלנו בדורנו לשמור על יהדותנו גם בגולה של היום וכמובן בארצנו שלנו-ארץ ישראל.זה האתגר החשוב של מנהיגי העם היהודי בכל התפוצות ובכל הקהילות. כמובן בכל בית בישראל יש לשמור תורה ומצוות וללמוד תורתנו הניצחית.

"עם לבדד ישכון"...מכוון לאופי הפנימי של ישראל, לשפה...לתורה...לתרבות העם היהודי... חובה עלינו לשמור ולשמר לנצח-לעולם את הזהות הייחודית שלנו של העם היהודי ותורת ישראל הניצחית.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב