חובת הדיווח של נאמן
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

חובת הדיווח של נאמן 

מאת    [ 13/06/2012 ]
מילים במאמר: 479   [ נצפה 2446 פעמים ]

 
 

עו"ד עידו שערבי שואל:

נאמן המחזיק בנאמנות מניות של חברה פרטית עבור מוטב.

 

השאלות:

1.

מהן חובות הדיווח אם בכלל החלות על הנאמן?

2.

האם זה משנה אם היו הכנסות מדיבידנד או מרווח הון בגין מכירת המניות, לבין מצב שהנאמן רק החזיק במניות שלא יצרו רווח כלשהו?

3.

טכנית במידה ועל הנאמן לדווח, כיצד עליו לדווח? איזה טפסים/דוחות יש למלא? לאיזה פקיד שומה יש להגיש?

4.

האם על הנאמן לצרף את הסכם הנאמנות לרשם החברות? או לפקיד השומה?

5.

האם על הנאמן להודיע לאיזושהי רשות כלשהי על עצם היותו נאמן המחזיק מניות עבור צד ג'?

6.

האם יש משמעות לשיעור האחזקה המוחזק בנאמנות?

?

עורך דין אריה ליבוביץ' משיב:

על מנת ליתן מענה מלא על כל ההיבטים הנובעים משאלה זו יש לכתוב ספר, יחד עם זאת ננסה לענות בקצירת האומר ממש, תוך שרטוט המהלך הנכון, כאשר על אף שלא נאמר במפורש אני מניח כי הנהנה והיוצר שניהם תושבי ישראל (בין אם זה אותו אדם ובין אם אלו שני אנשים נפרדים):

1. באופן כללי יש לבחון את הוראות הנאמנות לא מן הנמנע כי נאמנות זו עולה בגדר נאמנות שהוצאה מגדר הסדר הנאמנויות בפקודת מס הכנסה וככזו, כלל לא יחולו על הנאמן החובות המנויים בפקודת מס הכנסה ביחס לנאמן – מומלץ לבחון מקרה זה עם עו"ד המומחה למיסים – מרבית המקרים של נאמנות במניות שהגיעו לעיוני אכן אינן נאמנות לצורך מס הכנסה;

2. בעניין חובות הדיווח אין רלבנטיות לשאלת מימוש/הפקת רווח מן המניות אלא ביחס לשאלת התשלום במקרה והיה רווח. מכל מקום במידה וזו נאמנות קיימת חובת דיווח גם על עצם ההחזקה ועל עצם קיומה של הנאמנות.

3. הטפסים המרכזיים של כל נאמנות הינם טפסים, 147 (על יצירת הנאמנות), 1327 דו"ח ההכנסות של הנאמנות), וטופס 151ח (הודעה על פרטי הנאמנות. בנוסף ישנם טפסים נוספים על פי סוג הנאמנות, קיום חלוקות מן הנאמנות, שינוי זהות הנישום בנאמנות וכדומה.

4. במסגרת פרטי הנאמנות מבוקשים בד"כ הסכם הנאמנות + באשר למקום ההגשה במידה והמדובר בנאמנות בה לפחות נאמן אחד הינו תושב ישראל (כפי שעולה במקרה זה) הרי שהדיווחים יוגשו לפקיד שומה ת"א 3. נציין שלעניין רשם החברות – על אף שבעבר לא הקפידו על כך כל כך יש מקום בהחלט להודיע על כך גם לרשם החברות ולכל הפחות לבצע רישום במרשם המניות של החברה לפיה המניות מוחזקות בנאמנות.

5. התשובות לעניין זה הוזכרו בתשובה 4 לעיל.

6. ישנה משמעות בין השאר ביחס לדינים שונים של בעל מניות מהותי, כמו גם לעניין חנ"ז וחמי"ז אם המדובר בחברה זרה.

לסיכום, תחום הנאמנות הינו אחד התחומים העדינים ביותר ויותר ממומלץ להיוועץ עם מומחה שייתן התייחסות להסכם הנאמנות הספציפי שלכם.

התשובות אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי, ואין המומחים המשיבים או המערכת אחראים לתוצאות השימוש בהן.

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות- לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד. מחבר הספרים: "אמנות מס- 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות"; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה בלשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר- טל: 077-7051717; Email: office@atax.co.il , מקור המאמר באתר המשרד- www.atax.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב