ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם 

מאת    [ 10/06/2012 ]
מילים במאמר: 620   [ נצפה 1826 פעמים ]

 
 

לפרשת שלח

ד"ר יחיאל שרמן

 

טרם כניסתם של בני ישראל לארץ ישראל,נשלחו המרגלים לתור את הארץ, נציג מכל שבט. הרש"ר הירש מדגיש כי במהלך ארבעים שנות המדבר ובשלבי הוצאתם מעבדות לחרות ממצרים היו ניסים גדולים וחשובים. בשלבי כניסתם לארץ העם חייב להשתתף במעשיו בעצוב גורלו. המרגלים נתבקשו לחפור את  נקודות התורפה של הארץ על מנת לכבוש אותה בהמשך. כיבוש פיזי אך גם כיבוש רוחני-"ויתורו את הארץ"...תפקידם היה בעיקר להכיר את הארץ כקרקע להתפתחות עם.

ארץ ישראל היא ערך מקודש מחד ומאידך היא צורך קיומי.ניתן לבנות עם חכם ורוחני,עם שלומד תורה איתנה רק אם קיים שילוב של קרקע מוחשית יציבה. הרב יעקב אריאל מדגיש שיש צורך חיוני בשילוב קרקע איתנה ומוצקה לרגליים כדי שהרוחניות ונשיאת הראש אל-על תהא משולב כגורם העיקרי בהגעה לאץ.

הערך הרוחני –האמונה הפנימית שבכל אדם צריכה להיות קשורה גם בארץ זבת חלב ודבש, בפירות רבים ומשובחים ביופי ובשפע. צריך לחוש בלב ולראות בעיניים. המדרש מדגיש שיש צורך שהעיניים יילכו אחר הלב.

אך תמיד...תמיד צריך להחדיר בכל אחד את האמונה שזו הארץ שהובטחה לנו מבורא עולם, שהמסע הארוך במדבר והיציאה מעבדות לחירות במצרים נועדה להביאם לארץ ישראל ולבנות עם רוחני –המחדיר תורה  ורוחניות לכל איבריו.

אף כי הכיבוש יכול לגרום להתמודד עם קשיים, צריך לכבוש את היעד העיקרי –שבשבילו יצא העם ממצרים.

אנו בתפילתנו אומרים מדי יום"ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם" כלומר עלינו בכל עשייתנו ובכל תוכניותינו ויעודינו להחדיר בתוכנו בכל נימי נפשנו כי עלינו להשיג כל רצונותינו הצודקים בעלי האמונה והראיה הרוחנית,למצוא ולאתר כל  רעיון חדשני ויצירתי כדי להתגבר על הקשיים שבדרך.

הריגול-תפקידו העיקרי לבדוק את המקום כדי להשתמש בכלים הנכונים והיעילים כדי לכבוש כל יעד וכל פסגה,ולא...ולא...להיסחף על לבבכם ועיניכם ...

צריך למצוא הדרכים ,הרעיונות והיוזמות כדי להשיג את התכנית שנקבעה,

והעיקר ---להאמין בך בעצמך וביכולתך להשיג כל המטרות.

כאשר בני ישראל יצאו מעבדות לחירות ושהו ארבעים שנה במדבר כדי לגבש עם מלוכד ומאמין בתורתנו הקדושה, היה על המרגלים לספר על הקשיים שקיימים אך ממש לא להסיק מסקנות שליליות בכניסה והכיבוש הארץ. בודאי לא לשלול את הרעיון להגיע...להיכנס ולכבוש את הארץ. כאשר עשרב משנים עשר המרגלים הביעו דעתם על עצמם-"ונהי בעינינו כתגבים" היינו חוסר אמונה מדהים העצמם ובעוצמתם של העם שיצא ממצרים, המשילו עצחמם כחגבים...ובהמשך משפט מדהים..."וכן היינו בעיניהם",,,,מניין המרגלים ידעו מה נעתם של יושבי הארץ על העם שיצא ממצרים?...כחגבים.

המרגלים הוציאו את דיבת הארץ בדיבורם, שהרי כתוב במשלי י"ח "מוות וחיים ביד הלשון"... הלשון היא המובחרת באמצעי הביטוי ולכן צריך להיזהר לא להוציא לשון הרע-שהיא אחד החטאים החמורים ביותר. המספר לשון הרע כופר בעיקר.

חטא המרגלים לא מנע את כניסת עם ישראל לארצנו-אך גרם לבכייה לדורות.

חכמים הדגישו חשיבות לימוד תורה, שכתוב"והגית בו יומם ולילה"...כל איש מישראל חייב בתלמוד תורה,כפי שמצויין "ותלמוד תורה כנגד כולם"..."שתלמוד מביא לידי מעשה"...

לכן עלינו לשאוף רוחניות למוחנו ולא להיות נתונים להשפעות הלב והעינים,כדי לא להיות מושפעים מחומרים רעילים ושליליים מבחוץ.

על כן יש חשיבות גדולה מאוד להטמעת האמונה בכל אדם-בכל נימי נפשו- כדי שהפנימיות תשפיע עלינו ולא החיצוניות.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב