מהו שכר הטרחה הראוי לסוכן מכס בעבור שחרור משלוח?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהו שכר הטרחה הראוי לסוכן מכס בעבור שחרור משלוח? 

מאת    [ 07/06/2012 ]
מילים במאמר: 405   [ נצפה 1667 פעמים ]

 
 

עו"ד גיל נדל, ליאור מנשרוף

 

לאחרונה, דחה בית המשפט לתביעות קטנות בחיפה תביעה של יבואן משקאות חריפים נגד סוכן המכס שלו, בטענת חיובי-יתר מופרזים בגין שחרור מכולה, מעבר למוסכם בין הצדדים.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

 

יבואן משקאות חריפים פנה לסוכן מכס, כדי שיטפל בשחרור מכולת משקאות חריפים שייבא לארץ.

 

היבואן טוען ששילם בתמורה לשירות זה לסוכן המכס 5,000 ש"ח, ואילו שכר הטרחה הראוי והמקובל עבור שירות מסוג עומד על 1,000 ש"ח, ולכן תבע מסוכן המכס את ההפרש, על סך 4,000 ש"ח.

 

מנגד, הציג סוכן המכס חשבוניות לפיהן חויב היבואן בסכום של 4,733 ש"ח, בעבור השירותים שניתנו לו, ולא 5,000 ש"ח כפי שטען.

בנוסף, טען סוכן המכס, כי הוא הודיע מראש ליבואן מהו גובה שכר הטרחה אותו הוא גובה בעבור שירותים מסוג זה, ולכן הוא אינו צריך להשיב לו את הסכום אותו הוא תובע.

 

פסיקת בית המשפט:

 

בית המשפט קבע כי אין לחייב את סוכן המכס להשיב ליבואן 4,000 ש"ח, כפי שנתבעו.

 

בית המשפט קבעה שעל מנת להוכיח שהסכום בו חויב היבואן חורג מהמקובל, היה על היבואן להציג בפני בית המשפט חשבוניות אשר שולמו בעבור אותן פעולות לסוכן מכס זה או סוכן מכס אחר, וזאת משום שכל פעולה של שחרור מכולה, שונה מהשנייה.

 

במקרה זה היבואן הציג חשבוניות ששילם לסוכן מכס אחר אך לא בגין יבוא משקאות חריפים, ולכן בית המשפט דחה ראיה זו וקבע כי אינה משמעותית.

 

כמו כן, הוכח שסוכן המכס הציג בפני היבואן, טרם ביצוע הפעולה, את הסכום אותו הוא דורש עבור ביצוע העבודה, דבר השומט את הקרקע מטענת היבואן כי חויב בכספים מעבר למה שסוכם..

 

בסופו של דבר, דחה בית המשפט את תביעת היבואן, וחייב אותו בתשלום הוצאות על סך 800 ש"ח.

 

[ת.ק. (חי') 46511-11-11 עובייד זועבי נ' ג'ט קרגו בע"מ, פסק-דין מיום 3.5.12, השופטת רחל חוזה].

 

הערות:

 

במקרה זה, נכשלה תביעת היבואן בשל מספר סיבות, שהעיקרית ביניהן לדעתנו היא אי-הצגת הסכם בכתב בינו לבין סוכן המכס, ביחס לגובה העמלה המגיעה לסוכן המכס בעבור שחרור המכולה. יתכן בהחלט, שהסכם כזה כלל אינו קיים משום שאף צד לא התעקש ולא דרש לחתום על הסכם למתן שירותים.

במקרה כזה, בהיעדר הסכם בכתב, היה צריך היבואן להביא ראיות חזקות יותר להוכחת הטענה כי נגבה ממנו סכום מופרז, אך יתכן שסכום התביעה (4,000 ש"ח) לא הצדיק מבחינתו השקעה מעבר למה שנעשה.

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב