סוגיית מזונות אישה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סוגיית מזונות אישה 

מאת    [ 29/05/2012 ]
מילים במאמר: 384   [ נצפה 1633 פעמים ]

 
 

מזונות אישה

דיני המעמד האישי נקבעים במדינת ישראל בהתאם לדתם של בני הזוג. מזונות אישה הם תשלום שמקורו בדין העברי אותו האישה זכאית לקבל מבן הזוג כל זמן שטרם הסתיימו נישואיהם והתקבל גט הגירושין. סכום זה מתייחס לצרכי הקיום והרווחה שלה כדוגמת נסיעות, תחזוקת הבית, טיפול רפואי ועוד והוא מבוסס על זכותה להתקיים באותה רמת חיים שלה הורגלה בזמן החיים המשותפים עם בן הזוג.  

יודגש כי אין מדובר על הערכה אובייקטיבית של נזקקות בפועל אלא על צרכים המתייחסים למצב הקיים, דהיינו גם אם האישה- למשל נוהגת לבקר שלוש פעמים בשבוע במספרה- המזונות ייתיחסו לרמת החיים לה הורגלה והבעל במקרה זה עשוי בהחלט למצוא עצמו כאשר הוא מחוייב באותם שלוש פגישות שבועיות בפועל ללא קשר לשאלה האם מדובר בהוצאה הכרחית מבחינת האישה.

תביעה למזונות אישה ניתן להגיש לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני בהתאם לכללי הסמכות והכריכה המקובלים.

הכוונה היא שכאשר האישה מגישה לבית הדין הרבני את תביעת הגירושין היא יכולה להקנות סמכות לבית הדין לדון גם בעניין מזונות האישה כאשר היא "כורחת" זאת בעניין תביעת הגירושין במסגרת כתבי בי הדין המוגשים במסגרת ההליך.

כאן גם המקום להזכיר, כי לאור השוני בין הערכאות האמורות אשר אחת מונחית לפי כללי המשפט העברי והאחרת לפי כלל חוקי מדינת ישראל, גם פסיקתן יכולה להיות שונה ולכן נדרשת חשיבה מרובה בעניין הערכאה המתאימה להגשת התביעה.

מתי תישלל הזכות של האישה לקבל את המזונות המגיעים לה?

הזכאות לקבלת מזונות אישה יכולה להישלל במקרים בהם הוכח כי האישה בגדה בבן זוגה, ברם בדרך כלל לצורך כך נדרש הצד השני להציג ראיות משמעותיות החורגות אף מהודאה אישית שלה בבגידה.  עילה נוספת היא אי קיום מצוות הדת היהודית, יחד עם זאת, טיעון מהסוג האמור לא יתקבל בדרך כלל אם הוצג לראשונה רק במסגרת תביעת הגירושין.

 מלבד זאת גם סירוב של האישה לקיים עם בן זוגה יחסי מין כאשר אין הצדקה הולמת לכך יכול להוביל לשלילת המזונות.

חובה לשים לב שעובדת האישה בעלת רכוש משל עצמה, או מעמדה התעסוקתי אינם מפחיתים מזכותה לקבל מזונות מסוג זה. במקרים אלו יכול בית הדין הרבני לדרוש לבצע קיזוז בין הסכומים אך לא לבטל את התשלום.

הזכות לקבלת סכום זה מוקנית לאישה מכוח הדין ולכן על מנת לממש את זכותה באופן מלא ועל הצד הטוב ביותר, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה ובעל ניסיון בדיני המשפחה.

אין לראות במאמר זה ייעוץ משפטי מסוג כלשהו.

גיל גייר, עו"ד ומגשר
/>Gil@gieradv.com
03-5061337

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב