מכולה גנובה תושב לבעליה החוקיים
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מכולה גנובה תושב לבעליה החוקיים 

מאת    [ 20/05/2012 ]
מילים במאמר: 440   [ נצפה 1633 פעמים ]

 
 

עו"ד גיל נדל, ליאור מנשרוף

 

לאחרונה, קיבל בית משפט השלום בחיפה תביעה של חברת ספנות זרה, בגין מכולה שלטענתה נגנבה ממנה.

 

המקרה עוסק בכלל המכונה "תקנת השוק", לפיה אדם יכול לרכוש בעלות בנכס מסוים גם כאשר הנכס נמכר לו על ידי מי שאינו הבעלים של אותו נכס, וזאת בהתקיים מספר תנאים:

 

הנכס נקנה מאדם אשר עוסק במכירת נכסים מסוגו של הממכר. לדוגמא קניית נעליים ממוכר נעליים.

העסקה נעשתה במהלך העסקים הרגיל, לדוגמא בשעות העבודה המקובלות ובמקום ציבורי ולא באופן "מחתרתי".

הקונה שילם תמורה ריאלית ביחס לשוויו המלא של הנכס.

הקונה קיבל את הנכס לחזקתו.

הקונה עשה את כל תהליך הרכישה בתום לב ובלא ידיעה על כך שהנכס נמכר שלא על ידי בעליו האמיתיים.

 

במקרה זה, המכולה נמצאה אצל צד שלישי שטען שרכש אותה בתום לב אך בית המשפט דחה את הטענה והורה על השבת המכולה לבעליה החוקיים, חברת הספנות הזרה.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

 

חברת הספנות הזרה טענה כי המכולה אשר כעת נמצאת בידיה של חברה ישראלית, נגנבה ממנה בעת שהמכולה הייתה במחסן של חברה אחרת. לכן, דרשה חברת הספנות הזרה מבית המשפט לקבוע כי היא הבעלים האמיתי של הנכס - המכולה - וכי על החברה הישראלית להחזירה לחזקתה.

 

מנגד, טענה החברה הישראלית כי היא רכשה את המכולה כדין מחברה ישראלית הרשומה בישראל. לטענתה, הרכישה בוצעה בתום לב ובתמורה ולכן הבעלות על המכולה למעשה עברה אליה מכוח "תקנת השוק".

 

פסיקת בית המשפט:

 

בית משפט השלום דחה את טענתה של החברה הישראלית, משום שעל פי דעתו לא התקיימו התנאים להוכחת "תקנת השוק", אשר מכוחה ביקשה החברה הישראלית לרכוש בעלות במכולה.

 

כך, ייחס בית המשפט חשיבות לכך שהחברה הישראלית שילמה 6,000 ש"ח + מע"מ עבור רכישת המכולה, סכום המהווה שליש ממחירה הריאלי של המכולה, דבר המעיד על חוסר תום ליבה של החברה הישראלית.

כך, ציין בית המשפט כי גם הימנעותה של החברה הישראלית מלברר פרטים נוספים הנוגעים לחברה ממנה רכש את המכולה, גם היא מעידה על חוסר תום ליבה של החברה הישראלית.

 

כמו כן, קבע בית המשפט כי החברה הישראלית רכשה את המכולה מחברה שעיסוקה אינו מכירת מכולות אלא בתיווך עובדי סיעוד, ולכן תנאי נוסף של "תקנת השוק" אינו מתקיים.

 

בסופו של עניין, פסק בית משפט השלום כי על החברה הישראלית להחזיר את המכולה לחברת הספנות הזרה תוך 7 ימים, וחייב את החברה הישראלית בתשלום הוצאות בסכום של 5,000 ש"ח.

 

[ת.א. (שלום חיפה) 21795-03-12 ADMIRAL COTINER LINES INC נ' יוסף מאי ואח', פסק-דין מיום 26.3.12, בפני השופטת אילת דגן. באי כוח הצדדים לא צוינו].

 

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב