תביעת ביטוח בגין מטען שנגנב- היש להחליף את סדר הגשת הראיות?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

תביעת ביטוח בגין מטען שנגנב- היש להחליף את סדר הגשת הראיות? 

מאת    [ 20/05/2012 ]
מילים במאמר: 566   [ נצפה 1296 פעמים ]

 
 

עו"ד גיל נדל, עו"ד רוזי מורדוך-רון

סדרי הדין האזרחי קובעים כי הסדר הרגיל בהגשת תצהירים וראיות הוא כזה בו הצד התובע הוא הראשון להגיש ראיות ורק לאחר הגשתן של אלה, מגיש הצד הנתבע את ראיותיו שלו. חקירות המצהירים נעשות על פי אותו הסדר, כך שראשית, נחקרים עדי התובע, ולאחר מכן נחקרים עדי הנתבע.

 

יחד עם זאת, קורה לא אחת, שחל שיבוש בסדר זה, מסיבות שיכול שיהיו תלויות בצד התובע אך יכול גם שלא, וההחלטה האם לאפשר סטייה מסדרי הדין נתונה לשיקול דעתו של השופט הדן בתיק.

 

לאחרונה הוגשה לבית המשפט בקשה מצד הנתבעות, חברות ביטוח, לאפשר להן להגיש תצהירים וחוות דעת מטעמן, רק לאחר שייחקרו עדי התובעת - יצואן שמטענו נגנב ומצהירים מטעמו.

 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:

 

יצואן הגיש תביעה לתשלום תגמולי ביטוח בסך של כ-1.6 מיליון ש"ח, עקב גניבת משלוח של מוצרי קוסמטיקה שאמור היה להישלח לארצות הברית.

 

לטענת היצואן, המשלוח נגנב מתוך מכולה שעל משאית, שעה שהמשאית חנתה ליד ביתו של נהג המשאית, שאמור היה להובילה למחרת בבוקר לנמל אשדוד.

 

הנתבעות-חברות הביטוח טענו, במסגרת כתב ההגנה, טענות בדבר אי שיתוף פעולה מצד היצואן וסתירות בגרסאות הניתנות על ידו ועקב כך ביקשו, כאמור, שתינתן להן, מן הצד האחד, האפשרות לחקור קודם את המצהירים מטעם היצואן בטרם יוגשו עדויות מטעמן, ומן הצד האחר, לדחות את מועד הגשת ראיות מטעמן עד לקבלת תצהיר נהג המשאית, שלא הוגש במסגרת ראיות היצואן-התובע.

 

החלטת בית המשפט:

 

בית המשפט התייחס בהחלטתו, להלכת סוויסה (ע"א 4249/98 סוויסה נ' הכשרת היישוב חברה לביטוח בע"מ, פ"ד נה(1) 515 (1999))  אשר קובעת כלל פשוט לפיו, את המשפט יש לנהל בקלפים פתוחים, וזאת למען לא יפתיע אחד הצדדים את יריבו במהלך המשפט בראיה בלתי צפויה ובכך יכשיל אותו.

 

לפי כלל זה, רשאי בעל דין לקבל לידיו מידע על מסמכי היריב, בין שהם "מועילים" (ויכולים לסייע לו בטיעוניו) ובין שהם "מזיקים" (תומכים בטיעוני הצד שכנגד). עם זאת, רשאי בית המשפט לסטות מן הכלל, במקרים בהם הוא סבור, כי עיון במסמכים בשלב מוקדם, עשוי להביא לשיבוש בראיות ולא יסייע לחשיפת האמת.


המשמעות היא, שבמקרים אלה, רשאי השופט הדן בתיק את להפעיל את שיקול דעתו ואף לעיין בעצמו במסמכים, בטרם קבלת החלטה בעניין.

במקרה הנדון, קבע כבוד השופט קינר, לאחר עיון בראיות שהוגשו לו במעטפה חתומה, כי על חברות הביטוח להגיש ראיותיהן במועד הרגיל המיועד לכך (לאחר הגשת ראיות התובעת ולפני חקירתה), היות ואין חשש כי הדבר ישבש את מהלך המשפט ויהווה מכשול לחשיפת האמת. יחד עם זאת, בית המשפט אפשר לחברות הביטוח להגיש תצהירים רק לאחר שיוגש תצהיר מטעם נהג המשאית, אשר טרם הוגש.

 

[ת.א. (שלום ראשל"צ) 1354-09 רויאל אורגניק בע"מ נ' חתמי ללוידס והפניקס חברה לביטוח ואח', החלטה מיום 28.2.12, השופט יחזקאל קינר. שמות ב"כ הצדדים לא צוינו].

 

הערות:

 

על מנת לייעל את ההליכים ולאפשר לבית המשפט לקבל החלטה מבוססת בתיק, הכלל המנחה הינו משחק בקלפים פתוחים לפיו נדרשים הצדדים לחשוף את כל המידע ברשותם, בין אם מועיל להם ובין אם מזיק.
משסיים כל צד להביא ראיותיו, יתחיל שלב החקירות והתובע הוא שייחקר ראשון על ראיותיו.


אך כאמור, במצבים חריגים, רשאי בית המשפט להפוך את סדר הבאת הראיות או לאפשר חקירה לעדי צד אחד בטרם הובאו ראיות הצד האחר.

במצבים חריגים, רשאי בית המשפט להפוך את סדר הבאת הראיות או לאפשר חקירה לעדי צד אחד בטרם הובאו ראיות הצד האחר.

עו"ד גיל נדל עוסק בתחום דיני יבוא ויצוא, מסי יבוא ומסים עקיפים, חוזים בינלאומיים, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני. עו"ד נדל מרצה בפורומים מקצועיים רבים כגון מכון היצוא, לשכת עורכי הדין, ארגוני סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים, איגוד שלכות המסחר ועוד. לעו"ד נדל מדור קבוע בעיתון "תעשיות", במגזין PORT 2 PORT, ובפרסומים נוספים. חומר נוסף מאת עו"ד נדל ניתן להוריד באתר האינטרנט, בכתובת http://www.nadel-law.co.il האמור לעיל הינו מידע כללי ואינו מהווה חוות דעת משפטית. לקבלת ייעוץ משפטי יש לפנות לעורך דין עם מלוא פרטי המקרה הספציפי. מידע על ספרים מפרי עטו של עו"ד גיל נדל ניתן למצוא באתר האינטרנט: http://www.tradelibrary.co.il>

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב