סקיטופוליס(בית שאן) בזמן המרד הגדול בגליל (67 לספירה)
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

סקיטופוליס(בית שאן) בזמן המרד הגדול בגליל (67 לספירה) 

מאת    [ 14/05/2012 ]
מילים במאמר: 613   [ נצפה 4464 פעמים ]

סקיטופוליס(בית שאן) בזמן המרד הגדול בגליל (67 לספירה)
כמשתקף ב'מלחמות היהודים' מאת יוספוס פלויוס
הקדמה
ספרו החדש(בעברית) של דזמונד סיוורד-בוגד בירושליים הוא המקור העיקרי לכתיבת סקירה זו.המדובר בביוגרפיה עדכנית של יוסף בן מתתיהו. סיוע נוסף מצאתי ברומן ההיסטורי הספר הגנוז ?י.אבי תמר (פרופ יורם צפריר) למרות היות ספר זה רומן סיפורי(אשר מתאר את כתיבת ספרו הרביעי של פלוויוס-חיי יוסף) . הרשיתי לעצמי לראות בו מקור לחיי היום יום באותה תקופה  וזאת עקב בקיאות  המחבר .
מבוא
סקיטופוליס - בתקופת המרד בגליל (מחצית שניה של המאה הראשונה) הייתה כידוע עיר מערי הדקפוליס ומיושבת בעיקרה בלא יהודים(נוכרים? מה זה?)אך מטבע הדברים הושפעו החיים בה מאירועי הסביבה הקרובה יותר או הקרובה פחות (טבריה ,גמלה,יודפת )אך ידוע לנו ממקורות התקופה על אוכלוסיה יהודית בסקיטופוליס ( על כך בהמשך)


תאור כללי
   פלויוס קצור תולדות חיים
יוסף בן מתיתיהו בן משפחת כהונה בירושלים התפרסם בעיקר כהיסטוריון היחיד של תקופת מרד בית שני(67-73)בגליל ובירושליים.
פירסומו המשני לו זכה היה פרשת חצייתו את הקווים במערכת יודפת ובהמשך- בשנת 70 במערכה על ירושלים(בה השתתף לצידו של טיטוס בתפקידו כמסייע לצד הרומי) .
הוא הותיר לנו 4 יצירות ספרות (מלחמות,קדמוניות,נגד אפיון ,חיי יוסף)אשר נכתבו בתקופות שונות של חייו ומכאן הבדלי גישות לאותם ארועים.
כאמור לעיל יוסף החל את חייו כבן כהונה ,בהמשך כבעל מינוי הכמכין את המרד ומפקד הגליל תוך התמודדויות עם שליטים יהודים מקומיים כגון יוחנן מגוש חלב,יוסטוס בן פיסטוס איש טבריה  ואחרים.וסיום כיועץ ובעל מעמד בחצרות אספסינוס  ובנו טיטוס (ברומה כרומאי ) תאריך מותו ומקום קברו אינם ידועים.
.
   פלויוס כמפקד המרד בגליל
רבות נכתב על שאלת התנהגותו כמפקד,כמנהיג פרגמתיבוגד. נראה שהשאלה תישאר ללא מענה מוסמך .זאת בעוד מנהיגים אחרים בני אותה תקופה (למשל יוחנן מגוש חלב) נהגו באמות מידה דומות  וההיסטוריה מקילה עימם.
פרוט
איזכורי סקיטופוליס 'במלחמות'
מס דף ב בוגד בירושליים
24
גבולו הגליל ממערב פטולמיאיס(עכו) ומחוזותיה ,והר כרמל אשר שייך לפנים לבני הגליל ועתה הוא שייך לבני צור,למרגלות הכרמל נמצאת גבע עיר הפרשים הנקראת כך מפני שפרשי צבא הורדוס התיישבו  לאחר שחרורם.בדרום גובל הגליל בשומרון ובסקיטופוליס ומגיע עד מימי הירדן.......

88
....זה שאירע בסקיטופוליס שם נטבחו אלפים רבים אף שהוכיחו את נכונותם להילחם למען רומא.
כלומר מלחמת היהודים  ברומאים  לא הייתה עניין של בחירה אל של כורח.

92 מלחמות 40-42חיי יוסף
...שכנע יוסטוס את אנשי העיר(טבריה)(כנגד רצונם)ליטול נשק ויצא עמם והצית את הכפרים של גדרה והיפוס ששכנו בגבול שבין טבריה וסקיטופולס.
130 מלחמות ג 405
לאחר כבוש יודפת נסוג אספסינוס עם שני לגיונות אל עכו ומשם לקיסריה הימית .לגיון שלישי נשלח אל העיר היוונית סקיטופוליס מרחק כ10 קילמטרים (?????בוגד בירושליים) 130

289 מלחמת היהודיםז 323 336
.....מדוע נטבחו 18000 יהודים בסקיטופוליס ,אף שהיו נכונים להלחםנגד הקנאים?.......

סקיטופוליס במרד הגדול
בהקשר לממלכת הורדוס אין כל איזכור לסקיטופוליס מאחר והיא לא נשתייכה לממלכתו והוותה כעין טריז של פרובניצית סוריה(השאלה היא למה ?) .
נצחונות יהודה המכבי על צבאות הסלבקיים הביאו לפעולות נקם של הנוכרים בשכניהם היהודים .סקיטופוליס יצאה דופן במובן זה (היחסים נשארו תקינים).
בניו של יוחנן הורקנוס החשמונאי ?אריסטובולוס ואנטיגונוס הטילו מצור על העיר היוונית שומרון ,אנשי שומרון מזעיקים לעזרתם את אנטיוכוס ה-9 אך הוא ניגף בקרב ונאלץ למצוא מחסה בסקיטופוליס  אחד ממפקדיו ?אפיקרטס הסגיר את העיר לידי היהודים תמורת בצע כסף  ובכך באה לקיצה (107 לפנ"ס) התקופה ההלניסטית בבי"ש.

סכום
מתי נוסדה סקיטופוליס ? 
איזכור נוסף  קדמוניות יב 183 ?ספור גובה המיסים  יוסף בן טוביה .
סקיטופוליס  בשנת 240 לפנה"ס כבר נזכרת כפרובינציה בממלכה התלמיית  ההלניסטית ככתוב:"גם כאשר גם תושבי סקיטופוליס ניסו לעלוב בו (ביוסף בן טוביה) וסירבו לשלם לו את המס,אשר קודם לכן שלמו ללא ערעור,הרג את החשובים שבהם ושלח את רכושם למלך (תלמי השלישי)
כלומר מדובר במצב בו היו תושבי סקיטופוליס  רגילים לשלם את מיסיהם וסירובם הוא תופעה חדשה .לפיכך ניתן להסיק כי תקופת יסוד העיר קודמת לאירוע זה (שהתרחש בימי תלמי השלישי). בימי תלמי השני בשנת 240 לפנה"ס.

ראובן חורש

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב