גישור לגירושין - איך זה עובד ?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

גישור לגירושין - איך זה עובד ? 

מאת    [ 30/04/2012 ]
מילים במאמר: 528   [ נצפה 1250 פעמים ]

 
 

לפני כמה שנים פנה אלי זוג צעיר עם ילדים על מנת שאסייע להם להתגרש בהליך גישור. כחודש לאחר סיום התהליך התקשר אלי אביו של הבחור: גם אנחנו מתגרשים. האם תוכלי לסייע גם לנו להתגרש בגישור?...
נפגשתי עם ההורים, שניהם בשנות השבעים לחייהם. נראה שגירושי הבן נתנו לגיטימציה גם להם לסיים מערכת יחסים לא טובה ולפתוח פרק חדש בחייהם. התחלנו תהליך של גישור.

מה זה בעצם גישור -
גישור הינה דרך איכותית לפתרון מחלוקות בהסכמה מחוץ לכותלי בית המשפט. שני בני הזוג מנהלים שיחה עם המגשר. תפקיד המגשר הינו לעזור לשני בני הזוג לקיים ביניהם דיאלוג ומשא ומתן. המגשר יעזור לכל אחד מבני הזוג להגדיר לעצמו את הצרכים שלו. כמו כן יסייע המגשר לכל אחד מבני הזוג לבטא את הצרכים שלו בפני בן הזוג בצורה שתוכל להישמע. עם זיהוי הצרכים (השונים והמשותפים) יעזור המגשר לבני הזוג לנהל משא ומתן ולבחון חלופות שונות לפתרון. המטרה הינה להגיע לפתרון בו מירב הצרכים של בני הזוג מקבלים מענה (WIN WIN). 

המגשר הינו ניטרלי ואובייקטיבי. הוא אינו נוקט עמדה ואינו מחליט בסכסוך (להבדיל משופט ובורר). רק בני הזוג יחליטו. בני הזוג הם אלו שישלטו בתהליך לכל אורכו. החל מקביעת קצב תהליך הגישור, משכו ותכניו. בסוף התהליך ייחתם הסדר רק אם שני בני הזוג יסכימו לו.

הליך הגישור מאופיין בהגינות. כל אחד מבני הזוג מתחייב לגילוי כלכלי מלא. בני הזוג מתחייבים למאמץ כן לפתרון המחלוקת בתהליך הגישור. ככל שבני הזוג ישתפו פעולה זה עם זה כך יגדלו סיכוי ההגעה להסכם.

כאשר מדובר בילדים קטנים בעיקר, ניתן מקום מיוחד לקולם של הילדים. תפקיד המגשר הינו לוודא שצרכי הילדים נבחנים בתהליך ושהוריהם התחשבו בהם בגיבוש הסדרי הפרידה.

הליך הגישור מאופיין בדיסקרטיות. על המגשר חלה חובה לשמור בסוד את הדברים הנאמרים בגישור. על ההליך כולו פרושה מעטפת חסיון באופן שדברים שנאמרו בחדר הגישור ומסמכים שנולדו תוך כדי הגישור לא יוכלו לשמש כראייה בבית המשפט אם הגישור לא יסתיים בהסכמה. גם המגשר יהיה מנוע מלהעיד בבית המשפט אודות הגישור, אם הגישור לא יסתיים בהסכמה. כל אלו נועדו על מנת לאפשר לבני הזוג פתיחות מירבית בתהליך הגישור.  

בסוף תהליך הגישור נערך הסדר גישור: הסכם ממון / גירושים (בהתאם לאופי העניין) שיוגש לבית משפט למתן תוקף של פסק דין. הגישור יהווה תחליף להתדיינות משפטית. הגישור יהיה קצר יותר, זול יותר ואנושי יותר מהתדיינות משפטית, שהינה, מטיבה בעלת מאפיינים לוחמניים.

ניתן לערוך הליכי גישור בענייני משפחה שונים[1]: גישור לגירושין, גישור לפרידה, גישור להסכמי ממון, גישור לחיים משותפים (פרק ב'), גישור בין יורשים ועוד.
יתרונו הגדול של הגישור הינו הצד האנושי שבו. בתהליך דיסקרטי, מכבד והגון מגיעים בני הזוג בעצמם להסכמה על כל העניינים החשובים בחייהם.

ומה לגבי הזוג 'שלנו' ? ובכן, מסתבר שהם מאוד הזדרזו. לכל אחד מהם כבר היה בן/בת זוג חדש שחיכה להם בחוץ ....הליך הגישור הסתיים יחסית במהירות בהסכם שאיפשר להם לפתוח דף חדש בחייהם, ועם זאת לשמור מקום של כבוד לשנים שהיו, ולהמשיך לשתף פעולה בעמידה בראש המשפחה המורחבת.

*טור זה אינו מהווה ייעוץ משפטי. אין להסתמך על האמור בו. יש צורך בייעוץ פרטני לכל מקרה על פי נסיבותיו. 


[1] הליכי גישור מתבצעים גם בעניינים אחרים, כגון: גישור עסקי, צרכני, בין שכנים ועוד. מאמר זה אינו עוסק בעניינים אלו.

מיכל קמפפר הינה עו"ד ומגשרת ועוסקת בגירושין בשיתוף פעולה. בעלת ניסיון בסיוע למשפחות לעבור את תהליך הגירושין בשלום תוך דאגה לכל בני המשפחה. ממייסדי עמותת "להתגרש בשלום". דואר אלקטרוני: href="mailto:michal@divorce-together.commichal@divorce-together.com">">michal@divorce-together.com אתר של מיכל: http://www.divorce-together.com 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב