התנהגות האדם חשובה ועקרונית
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

התנהגות האדם חשובה ועקרונית 

מאת    [ 22/04/2012 ]
מילים במאמר: 575   [ נצפה 2147 פעמים ]

 
 

אם קובץ מצורף זה מכיל תמונות, הן לא יוצגו.  הורד את הקובץ המצורף המקורי

בסד

 

התנהגות האדם חשובה ועקרונית

לפרשת אחרי מות -קדושים                     

ד"ר יחיאל שרמן

 

שתי הפרשות המעניינות מדגישות בעיקר את החשיבות לתיקון מידות האדם. הפרשה פותחת אחרי מות שני בני אהרון נדב ואביהו שהקריבו אש זרה במשכן ובהמשך מבהירה הפרשה כיצד על הכהן הגדול להתנהג בבית המקדש.

פרשת קדושים מסבירה לנו חשיבות "קדושים תהיו כי קדוש אני ד' אלוקיכם". בהמשך שפע של מצוות " לא תעשה", היינו כיצד להתנהג ולחיות בחיי חברה תקינים מתוך יושר והגינות טוב לב וצדק.

טרם כניסתם של בני ישראל לארץ הקודש – ארץ ישראל מובהר להם שאומנם יצאו הם מעבדות לחרות אך גם לחרות יש מגבלות איסורים ודרכים נכונות לחיות ולבנות חברה ישרה והוגנת כפי שמדגשים המשפטים הבאים:

איש אמו ואביו תראו... את שבתותי תשמרו... בצדק תשפוט עמיתך...

לא תלכו בחוקות הגוי... מפני שיבה תקום... והדרת פני זקן...

לא תלך רכיל בעמך... לא תקלל חרש... לפני עיוור לא תיתן מכשול...

לא תשנא את אחיך בלבבך... לא תיקום ולא תיטור את בני עמך...

ואף הציווי אותו הדגיש ר' עקיבא זה כלל גדול בתורה ואהבת לרעך כמוך...

שפע של מצוות הקשורות בין אדם לחברו, התנהגות של יושר והגינות, כניסה לארץ, ישיבה בארץ הקודש בארץ ישראל חשובה מאוד אך חשוב מאוד מאוד שנבין מהפרשה כי הישיבה בארץ אינה מספיקה –יש צורך בישיבה עם התנהגות הולמת וטובה. בשהייתנו בארץ, עלינו לבנות בניה רוחנית כל הזמן התנהגות הוגנת חשובה מאוד אך היא חייבת להיות מעוגנת בהפעלת מוח פורה וחכם. למידת "מרוחניות" כל הזמן כדי שכל התנהגותנו תהיה נכונה ואיכותית ואף יעילה כדי שיחד נבנה חיי חברה ואהבת אדם.

 

צריך שהרוחניות הנלמדת והמופנמת בתוכנו תשפיע על התהנגתינו ויחסנו עם החברים.

כל חיי האדם- עליו להתבונן בהתנהגותנו ובעשיתו ולשאול עצמו מדי יום, איזה מעשים טובים הוא עשה? אילו התנהגויות עליו לשפר? במה עליו להתחדש? שהרי כתוב במסכת חגיגה "אין בית מדרש ללא חידוש" כל שיפור, כל חידוש, כל יוזמה, כל יצירתיות צרכים להעשות כל הזמן אך תמיד עם בדיקה עצמית ויסודית המבהירה שכל עשייתנו חיובית וערכית. ככל שנטמיע בתוכנו יותר ויותר "רוחניות" התשובות תהינה חיוביות ונכונות.

פעמים האדם טועה בדרכו, לעתים מגלים חסרונות בהתנהגתנו, חובה עלינו לאגור כוחות נפש כדי לתקן את עצמינו. פרשתנו מבהירות לנו דרכים וכלים כיצד להתנהג כיאות ולהשתפר בדרכינו לנתיבים נכונים ואיכותיים.

הפרשה מבהירה לנו חשיבות עבודתו של הכהן הגדול ביום הכיפורים עליו להשפיע על עם ישראל להתנהגות איכותית נכונה והתיחסות בין אדם לחברו.

"הרוחניות" הנרכשת ע"י כל אדם מגבירה כוחתיו להיות דוגמא לחבריו.

"הרוחניות" הבסיסית משפיעה על אמונתו של האדם בבורא עולם ואמונה בעצמו ביכולתו ובכישוריו – שהוא שליחו של בורא עולם עלי אדמות. כאשר אדם חש שהוא שליח של הקב"ה – עוצמת התנהגותו והשפעתו חזקים איתנים ויצירתיים.

האמונה הטמונה בנו- משפיעה על השכל על מוח פורה ורענן ומשפיעה גם על האינטליגנציה הריגשית ועל התנהגיתו לבניית חיי חברה, האמונה משפיעה על המוח המנתב את פעילויות הרגש את הכבוד היחס האנושיות ואהבת האדם.

תיקון המידות של כל אחד מאיתנו מהווה בסיס ביהדות כפי שמצוין בפסוקים: לא תעשו עול במשפט... לא תישא פני דל... לא תהדר פני גדול... בצדק תשפוט עמיתך... הווה דן את חבריך לכף זכות...

צריך כל אחד מאיתנו להיות דוגמא אישית לכל הסובב איתנו וכך השפעתנו תהא התנה וחזקה יותר ככל שנחוש תמיד כי אנו קדושים כן נוכל יותר ויותר להשפיע על חברים לכיוונים נכונים ואיכותיים לבניית חיי חברה מעולים לכן ואהבת לרעך כמוך מהווה מוקד חשוב ביהדות.

- תואר ראשון ושני במדעי הטבע-ביולוגיה

- תואר שלישי בחינוך במנהיגות

משרות במשרד החינוך:
- 3 שנים מפקח על מדעי הטבע
- 12 שנים מפקח כולל
- 10 שנים מפקח מחוזי

בכל תחום פיתח מנהלים כמנהיגים, אשר הגיעו להישגים הטובים בארץ באזורם

ב6 שנים האחרונות מרכז את הקורס המכשיר מנהלים בבר אילן, וכמובן מלמד חינוך ומנהיגות באוניברסיטה ובעוד 3 מכללות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב