מדור תכנוני מס ועצות מעשיות בנושא: תכנון מס: להקים נאמנות ולא לדווח עליה!! - כיצד?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מדור תכנוני מס ועצות מעשיות בנושא: תכנון מס: להקים נאמנות ולא לדווח עליה!! - כיצד? 

מאת    [ 19/04/2012 ]
מילים במאמר: 623   [ נצפה 1286 פעמים ]

 
 

הקדמה קבועה

במדור שלהלן נבקש להציג בפני המעיין עצות מעשיות ותכנוני מס אשר יש בהם בכדי לסייע בידי אנשי המקצוע להפחית ופעמים אף לאיין לחלוטין את נטל המס המוטל על כתפי לקוחותיהם. העצות ותכנוני המס שיינתנו במסגרת מדור זה יעסקו בכלל תחומי המיסוי דוגמת: מיסוי מקרקעין, מס הכנסה, מיסוי בינלאומי, מס ערך מוסף מס בולים ועוד. במסגרת הרשימות השונות אותן נביא יושם דגש על הצד המעשי - פרקטי, מסיבה זו ננסה גם להביא מידי פעם "מכשירים פרקטיים" דוגמת טבלאות אשר יש בהן בכדי להקל על איש המקצוע בעבודת תכנון המס. הרעיונות אשר יובאו במסגרת מדור זה, בחלקם, אינם מוכרים כלל לאנשי המקצוע אחרים מוכרים מעט וחלק הינם ידועים ומפורסמים. מטרת מדור זה אינה רק לחדש אלא גם לאסוף, להציג ולהעלות את הדברים על הכתב ובכך להקל על איש המקצוע .

מבוא

ברשימה שלהלן נעסוק בסוגיה שבחודשים הקרובים צפויה להיהפך לאחת החמות ביותר בתחום המיסים יהא סוגיית הנאמנויות. תיקון 147 לפקודה ש שנכנס לתוקפו ב-1.1.06 הסדיר את נושא מיסוי הנאמנויות. בנוסף שינה תיקון זה את הוראות הדיווח בעניין נאמנויות. חובת הדיווח באופן מעט שונה נקבעה כבר במסגרת תיקון 132 לפקודה (1.1.03), על אף שבפועל הוראות הדיווח האמור כמעט ולא נאכפו. כמו כן הוסיף תיקון 147 לפקודה הוסיף הגדרה של "מהי נאמנות" כך שניתן לדוגמא יהיה לפתור את השאלה האם חובת הדיווח חלה רק על נאמנות שאינה הדירה או גם על נאמנות הדירה, האם חובת הדיווח חלה גם על מוסדות מעין נאמנותיים (דוגמת פאונדיישן) וכדומה).

כיצד להקים נאמנות ולא להתחייב בדיווח עליה:

על אף האמור לעיל וכפי שנראה להלן, עצם הוספת ההגדרה של "נאמנות", מביאה לכך שמה שלא הוגדר בה לא יחשב כנאמנות ומכאן שלא יתחייב בדיווח.

נאמנות הוגדרה על ידי המחוקק כדלקמן:

""נאמנות" - הסדר שעל פיו מחזיק נאמן בנכסי הנאמן לטובת נהנה, שנעשה בישראל או מחוץ לישראל, בין אם הוא מוגדר על פי הדין החל עליו כנאמנות ובין אם הוא מוגדר אחרת;"

יוצא אפוא שללא "נאמן" אין נאמנות.

הדיבור "נאמן" הוגדר על ידי המחוקק כדלקמן:

""נאמן" - אדם שהוקנו לו נכסים או הכנסות מנכסים, או שהוא מחזיק בנכסים בנאמנות; בכל מקום בפרק זה שבו מדובר בנאמן, משמעו הנאמן בתפקידו זה, בנאמנות שבה מדובר; לענין זה יראו הקניה לחברה להחזקת נכסי נאמנות כהקניה לנאמן ויראו תאגיד כמפורט בתוספת ראשונה א' כנאמן; שר האוצר רשאי להוסיף בצו תאגידים לתוספת הראשונה א';"

במקביל להפניה זו הקיימת בהגדרה לתוספת ראשונה א', הרי  שהתוספת האמורה קובעת כדלקמן:

"1. FOUNDATION - לפי חוקי הולנד, ליכטנשטיין, פנמה, איי בהמה או האנטילים ההולנדים;

2.  ESTABLISHMENT - לפי חוקי ליכטנשטיין;

3.  REG. TRUST - לפי חוקי ליכטנשטיין."

על פניו לא היה צורך בהגדרת הנאמן. ויתירה מכך הגדרה זו יוצרת מעגל שוטה (שלא כאן המקום לעמוד על כך)

קביעת רשימה ספציפית של גופים שיחשבו "נאמן" תוך קביעת סמכות לשר האוצר לקבוע גופים נוספים, במקום לכתוב כבר בלשון התוספת עצמה "וכן גופים נוספים דומים", צפויה להביא לטענה (ואכן תביא)הפשוטה לפיה הקמת גוף מעין נאמנותי במדינה אשר לא נמנתה בתוספת לא תחשב כהקמת נאמנות ולכן לא תחייב את היוצר , נאמן , ונהנה בדיווח [1] . כך לדוגמא במאמר קודם שפורסם על ידי המחבר הוצעה מדינת נוויס (Nevis) כמקום המאפשר הקמת פאונדיישן ואף על פיכן מקום זה לא נמנה בתוספת לעיל.    

נראה כי לאור האמור לעיל יאלץ מחוקק המשנה או המחוקק הראשי לתקן את לשון התוספת הראשונה כמתואר לעיל ; או שלחילופין יפנה בית המשפט ליתן פרשנות תכליתית תוך תיקון טעותו של המחוקק ותוך קביעה למעשה כי המחוקק טעה כאשר הגדיר את " הנאמן " , מבלי לציין בפשטות שכל ישות משפטית יכולה להיות נאמן . עד שתתוקן טעות זו ניתן יהיה להשתמש ברעיון המוצג לעיל .


[1]     דוגמא לכך ראו במאמרי: אריה ליבוביץ, foundation  בנוויס (nevis) והחוק למיסוי נאמנויות לא יחול עליך!!

עוסק במיסוי בינלאומי, מיסוי נאמנויות, מיסוי מקרקעין, מע"מ, ירושת וצוואות- לרבות הלבנת הון, מיסוי יהלומנים, מיסוי ענף ההי-טק, רילוקיישן( relocation) ועוד. מחבר הספרים: "אמנות מס- 111 טבלאות השוואה"; אנציקלופדיית אמנות מס כרך ב'; "נאמנויות ומיסוי נאמנויות"; '"חוק מס הבולים"; סדרת ספרי מס ערך מוסף (כרכים א'-ד'); בעל מדור קבוע: לתכנוני מס בירחון "ידע למידע". ובעיתון "ליצואן" של מכון היצוא הישראלי, מחברם של עשרות פרסומים בירחונים מקצועיים; מרצה בלשכות עורכי הדין, רואי החשבון ומכון היצוא הישראלי. מ"מ יו"ר ועדת המיסים וסגן יו"ר ועדת הנאמנויות בלשכת עוה"ד בת"א. ליצירת קשר- טל: 077-7051717; Email: office@atax.co.il , מקור המאמר באתר המשרד- www.atax.co.il

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב