למה קשה לבחור בטוב?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

למה קשה לבחור בטוב? 

מאת    [ 16/04/2012 ]
מילים במאמר: 1116   [ נצפה 1996 פעמים ]

 
 

שאלה: למה קשה לבחור בטוב? אם כל כך טוב לבחור בטוב אז למה רבים מאיתנו בוחרים לפעמים ברע?

תשובה:  תאר לך שכל המאכלים הלא כשרים בעולם היו עם טעם גרוע וריח לא נעים וכן על כל התגברות שלנו על  הכעס היינו מקבלים מיד חבילת שטרות כסף, ועל כל תפילה בכוונה היינו מקבלים מיד את מבוקשינו בלי שהיות ובעיות, האם היה יהודי בעולם שלא היה מקיים מצוות? כולם היו אצים רצים לקיים מצוות.


אם יציעו לאדם שתי עבודות, באחת ירוויח 900 שקל לחודש ובשנייה - מיליון, האם תהיה לו התלבטות באיזו מהן לבחור? ברור, שהגיוני הוא לקבל את העבודה בעלת המשכורת הגבוהה יותר. כך גם אם יהיה שכר עצום ומידי לכל מי שמקיים מצוות במצב זה, אין ספק שלא תהיה כל אפשרות של בחירה.

אדם יקיים מצוות כי ברור לו שהשכר גדול יותר מהעבירות, וכי יגיע לו פרס על בחירה הזו? הרי הוא לא בחר, הוא היה מוכרח, הוא ראה וידע את האמת. ואלוקים מעוניין לתת לנו שכר בגלל בחירתנו בטוב ולא בגלל שהיינו מוכרחים לעשות טוב.

כדי לקיים את מטרת הבריאה, שהיא ההטבה השלימה הנצחית ובלי בושה למקבל, אז אלוקים בנה מערכת שתראה אפשרות שקולה לבחור בין טוב לרע.

שיראה כאילו שתי האפשרויות משתלמות.

בלעדי הבחירה השקולה לא נוכל לקבל שכר כל כך גדול - שכר נצחי.

לכן אלוקים ברא בתוך האדם שני כוחות: יצר טוב-הנשמה האלוקית, ויצר רע- הנפש הבהמית, וכל אחד מהם מושך לכיוון שלו.

הנשמה מושכת לכיוון הרוחני, המוסרי, הערכי ולעומת זאת היצר הרע- הנפש הבהמית מושכת לכיוון האנוכיות, התאוות והמידות הרעות וכו'
האדם נברא בכוונה לא מתוקן עם מידות לא מתוקנות, ועל ידי עבודה על מידותינו אנחנו מתעלים ומתקנים את עצמינו ואז זוכים להיות יותר מושלמים וזוכים לגמול האלוקי הנצחי.
על מנת שהשיקול והבחירה יהיו שווים אלוקים נתן כוח מסויים לרע- כוח ההטעיה והפיתוי- שים לב אפילו בסיגריות זה עובד על האנשים. האדם בשכל יודע שעישון מזיק אפילו על כל חפיסת סיגריות כתוב דברים מזעזעים כמה העישון מסרטן, ממכר, גורם למחלות וכו' אבל הפרסומת הצבעונית של הסיגריות יותר מושכת- זה דוגמא לכוח של ההטעיה.

ובמשל הלקוח מחיי היום יום. אדם עומד ליד דוכן הגרלה ומספרו זכה! ניגש אליו האחראי ומצביע לו על שתי חבילות המונחות אי שם בארון. הוא שואל את הזוכה : באיזו חבילה תבחר?

אחת משתי החבילות היא אריזה גדולה עטופה בנייר צבעוני מבריק וזוהר. מאד מושך. לעומתה החבילה השנייה היא מעטפה פשוטה, אפורה ומקומטת היא אפילו נראית קצת דוחה.

למגריל אין זמן רב להחליט, כל הצופים דוחקים בו שיבחר כבר, הגורל נפל - הזוכה מעוניין בחבילה הגדולה והנוצצת, היא קוסמת יותר.

אך הוא הפסיד...כי המעטפה הייתה מעטפה של צ'ק שמן ואילו החבילה הגדולה היא סך הכול חבילת סוכריות ושוקולד ריחניים... אבל הוא בחר בנוצץ...

כלומר, כדי שתישאר אלטרנטיבה מול הטוב והאמת, חייב הרע (=שקר) להתחפש ולפנות לדמיון של הבוחר.

אחרת, אין לו שום סיכוי.

וזה הכוח של הרע- כוח ההטעיה.

כוח ההטעיה של היצר בנוי גם מכך שהיצר הרע משלם במזומן כסף קטן שנגמר מהר ולעומתו היצר הטוב משלם בצ'ק דחוי אבל בכסף גדול אמיתי ונצחי.

משל לכך: החופש הגדול בא (סוף סוף...) ובחור צעיר יוצא לחפש עבודה. הוא פוגש באדם מבוגר ומכובד המחזיק מזוודה כבדה בידו. הוא אומר לבחור הצעיר ואומר לו שאם הוא ייקח עבורו את המזוודה לכתובת X הוא ישלם לו יפה.

חושב הצעיר - איזה יופי ! להרוויח כבר ביום הראשון!

מדוע לא? ואז עולות שתי שאלות : א. מה הכתובת ב. והיא השאלה היותר חשובה : מה גובה התשלום?

ובכן, הכתובת - עונה המבוגר, היא אינה כה קרובה, אך במהלך של 3/4 שעה תגיע אליה. והתשלום, הו, התשלום גבוה,

אתה תקבל אלפיים דולר. אמנם לא ברגע זה, כי אם אחרי החגים במשרדי המפואר שבתל-אביב.

לכאורה, 'העסקה משתלמת?' האם לא כן?

אלא, שבאותה שנייה נעצר לידם אופנוע. הרוכב דומה לטרזן מצועצע והוא שורק לידידנו הבחור הצעיר וצועק : רוצה להרוויח כסף בחופש? הקפץ לי את החבילה הקטנה הזו לקומה שלישית בבניין כאן ממול וקח מיד 20 שקלים. לפני

שהוא גומר את דבריו דוחף הוא חתיכת עוגה טרייה וריחנית לידי הבחור הצעיר, ובנוסף מנפנף מולו בשטר הירוק של העשרים שקלים.

לבחור הצעיר יש מאבק שכלי בין שתי הצעות :

א. חבילה כבדה, תשלום גבוה מאד אך בעוד זמן רב.

ב. חבילה קטנה. תשלום נמוך. אך מידי.

רוב הסיכויים שבמאבק שכלי טהור זה, יאמר השכל כי עדיף לקבל את ההצעה הראשונה. הסכום הרבה יותר

מהשני ואין לו כל מתחרה.

אך למאבק חסר סיכוי זה מצטרף גורם נוסף להכרעה.

והוא הרגש.

הרגש תוקף את השכל, בנשק אחר לגמרי. הוא מנפנף בכסף מול העיניים. הוא מגרה בריח הפיתוי של העוגה. ואז

יכול השכל להתבלבל השכל ולקפל את דגלו. ואז הבחור יעדיך את הרווח המיידי אבל הנמוך מאוד.

לעומת זאת הוא יכול להתגבר על הרגש ולהפעיל את השכל ולבחור בתשלום המאוחר אבל הגבוה יותר.

היוצא מדברינו שבהתמודדות בין אמת ושקר. כלומר בין יצר טוב ליצר רע. אין סיכוי לרע! כי מה יש להבדיל ולהסתפק בין רווח של  20- שקלים לבין רווח של אלפיים דולר?

בין אור לחושך? בין חיים למוות???

כלום ! אין סיכוי ! כי הכל הבל ורעות רוח.

לכן, אם רוצים שתשאר בחירה, בין רע לבין טוב (כדי לתת את הצ'אנס לבן-אדם לעמול בעולם הזה - כדי לזכות

לגמול הנצחי חייבים לצפות ולעטוף את הרע בכוחות שיוכלו להטעות את שכל הבוחר ולמשכו, או אז יפנה לתאוותיו,

לרצונותיו - הלא-יפים, ובכך ינסו לשבש לו את השכל הישר.

זהו, אלו פניו של העולם "הגדול", המתקדם, הנאור והתרבותי : סרטים ודמיונות, גירויים ופיתויים, חמדה ותאווה, "אמנות" וסמים. ועוד רשימה ארוכה שהגדרתה היא : יצירת מוקד משיכה לאושר מדומה. אך לזמן קצר.

 

הפיתרון להתגבר על הטעיות היצר הוא בדרכים רבות אבל העצה העיקרית היא לדעת את האויב , לדעת במה כוחו של היצר וללמוד גם מה הם הכוחות שיש בנו על מנת לגבור עליו. לכן על ידי לימוד תורה, לימוד יהדות האדם לומד לזהות את תעתועיו של היצר וכיצד להינצל ממנו. כל ספרי המחשבה והמוסר מלאים בעצות כיצד לנצח את היצר וכך לזכות לחיי נצח, ואין להתייאש משום נפילה וכל מאמץ הכי קטן מביא תוצאות ושכר נצחי מן השמים.

בנוסף כתוב גם שללימוד התורה והיהדות יש כוח רוחני סגולי שנותן כוח לנשמה האלוקית על מנת לגבור על היצר הרע, זה כמו שני חילות שלוחמים אחד עם השני ועל ידי לימוד תורה אתה נותן מזון, אנרגיה ותחמושת לנשמה האלוקית על מנת לגבור על היצר הרע.

אלוקים יודע את יצרינו ואת כוחו של היצר, ולכן נתן לנו 70 שנה כדי לתקן ואין לצפות לתקן את הכל מיד אלא להתקדם לאט לאט ולא להתייאש כלל! ולכן כדאי ושווה כל מאמץ לבחור בטוב, גם רצון לבחור בטוב זה דבר טוב, כתוב בזוהר שאין רעותא טבא שאיתאביד- תרגום: אין רצון טוב שנאבד! כל דבר טוב , כל מחשבה טובה כל מאמץ לכיוון הטוב זה טוב ! זה מצויין ! כתוב בספרים שיש רצונות טובים שמתקבצים יחד לאט לאט עד שבסוף אנחנו מקבלים את הכוחות לנצח את הרע ולבחור בטוב

שאלה זו היא אחת מתוך יותר ממאה שאלות ותשובות ביהדות וקבלה, לצפייה ברשימת השאלות המלאה כנסו לכאן - שאלות רוחניות מיסטיקה קבלה

 

 

עולם
יהדות קבלה - הכותב הוא מנהל אתר
עולם יהדות קבלה
 - מאות שאלות ותשובות וקישורים ביהדות וקבלה.
בעל
חנות טבע - חנות ויטמינים
כשרים

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב