הפסיכותרפיסט ההוליסטי כשמאן מודרני
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

הפסיכותרפיסט ההוליסטי כשמאן מודרני 

מאת    [ 11/04/2012 ]
מילים במאמר: 537   [ נצפה 1770 פעמים ]

 
 

סקירה תאורטית
חוקרים רבים ניסו להגדיר את המושג שמאן, אך קשה מאוד לעשות זאת כיוון שיש הבדל בין שמאן לשמאן ובין תרבות לתרבות. עפ"י ויקיפדיה, שמאניזם הוא מכלול של שיטות אקסטאטיות ותרפויטיות המבקשות להשיג קשר עם היקום המקביל והבלתי נראה של הרוחות, על-מנת להשיג את תמיכתן בניהול עניינם של בני האדם. נחום מגד, בספרו "שערי תקווה ושערי אימה" מגדיר את השמאן כמנהיג רוחני, קוסם ורופא שבטי היוצר קשר עם הרוחות בדר"כ ע"י טכניקה של אקסטזה או של שינוי במצב התודעה. השמאן פועל במסגרת הקוד השבטי כדי לשמר או לשנות את פני הדברים, לעזור לאנשים במאבקי הקיום ובמצבי חרדה וכך לדאוג להרמוניה אנושית וקוסמית. ע"פ השמאנים שאני אישית הכרתי,  אוסיף שתפקיד השמאן הוא לדאוג לאיכות החיים של האנשים בקהילתו ברמה הפיזית, הרוחנית והנפשית. מניתי את ההגדרות הללו, כדי לשים את הדגש על כך שהשמאן שעליו אני עומד לכתוב במאמר זה, מקושר יותר לתפקיד המסורתי ולא לשמאן שמוכר כיום במערב (נאו-שמאניזם, שמאניזם מערבי, שמאניזם תיירותי, ניו אייג', וכו').

לעומת זאת, הפסיכותרפיה היא טיפול במשברים, בהפרעות ובמצוקות נפשיות באמצעים פסיכולוגיים. בעוד פסיכותרפיה מתייחסת לריפוי נפשי, המושג הוליסטי מוגדר כשלם (Whole), כלומר התייחסות לגוף ולנפש. מכאן נובעת הגדרת הפסיכותרפיה ההוליסטית הטוענת לריפוי נפשי דרך שימוש בהבנת האדם השלם המורכב מגופו, נפשו ורוחו. גישה טיפולית זו יוצאת מתוך הנחת היסוד שפגיעה במצבו הבריאותי של האדם נובעת מפגיעה באחד משלושתם או בכולם יחד- שהרי הם מצויים ביחסי גומלין כל הזמן (באופן מודע או לא מודע). כלומר, לפי הגישה הטיפולית של הפסיכותרפיה ההוליסטית ההתייחסות היא לכל הרבדים באופן שווה: הרובד הפיזי, הרובד המנטאלי והרובד הרוחני-אנרגטי. אם נבחן את הקשר בין הרבדים, אזי ישנה השפעה של מחשבות על רגשות והשפעה של המערכת האנרגטית על כל הרבדים. אם הכלי העיקרי של הפסיכותרפיה הקונבנציונאלית הוא השיח הטיפולי (כלומר המילים) הרי שהגישה ההוליסטית משתמשת גם בכלים נוספים השייכים לגוף, לנפש ולרוח. לדוגמה: מגע, דמיון מודרך, שימוש בתרגילי נשימה, תנועה, קול, צבע, התבוננות ומדיטציה.  השימוש בכלים אלה נועד להשיג שתי מטרות עיקריות: הראשונה היא להגיע אל שורשי הבעיה המצויה ברמה הלא מודעת ולהעלות אותה לרמה המודעת. המטרה השנייה היא הקניית כלים להתמודדות עם מצבי מתח וקונפליקטים פנימיים, ולשמירה ותחזוקת  אורח חיים בריא, תוך שימת דגש על הגשמה עצמית והתפתחות אישית.


מה הקשר בין השמאניזם המסורתי לפסיכותרפיה הוליסטית ?
עפ"י ההגדרות אפשר כבר להבחין בקשר הראשוני החשוב מכל שגם הפסיכותרפיסט וגם השמאן תכליתם לעזור להפחית מצוקה, לשפר את איכות החיים ולטפל במשברים. תפקידו של השמאן הוא איזון והרמוניה אצל המטופל וריפוי הקשר שלו עם הקהילה שלו, עולם הרוחות והטבע. מעל לכל תפקידו לעזור לקהילה לשמר את מערכת האמונות ואת המבנה החברתי של השבט שלו. כמובן שדרכו היא מעל לכל רוחנית, אך יכולתו נמדדת בהתאם לצרכים החברתיים של אותו שבט. תפקידו החברתי הוא להגן על החיים, על הבריאות, על הפוריות, ועל הקשר הרוחני של הקהילה עם העולם שמעבר (מוות, מחלות, משברים, רוחות רעות וכו'), בעוד שתפקידו של הפסיכותרפיסט הוא לעזור לאינדיבידואל. כמובן שבפרספקטיבה רחבה יותר העזרה היא קהילתית, אך המטרה הראשונית של הטיפול היא עזרה למטופל.
בעוד שהפסיכותרפיסט ישתמש במילים, בסמלים וברעיונות כדי לעזור למטופל בשינוי דרכי החשיבה והדפוסים המזיקים לו וכמו כן, יעזור לו לעורר את כוחות הריפוי הטבעיים שלו ולהפוך כוחות אלו לזמינים בכול עת שהמטופל בוחר בכך, הרי שהשמאן ישתמש בטקסים ובסמלים כדי להזכיר למטופל, את ההקשר למסורת, לאמונה, למיתולוגיה ולסמלים של השבט שאליו הוא שייך.  

לקריאת המאמר המורחב :
http://www.morisoz.com/?page_id=262

מוריס עוז - www.morisoz.com
מלווה תהליכי ריפוי, העצמה ומודעות דרך עבודת גוף-נפש-רוח, באמצעות הילינג, דמיון מודרך ופסיכותרפיה. חבר בצוות ההוראה במכללת רידמן במסלול פסיכותרפיה הוליסטית .

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב