העלאת גיל הנישואין
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

העלאת גיל הנישואין 

מאת    [ 11/04/2012 ]
מילים במאמר: 363   [ נצפה 1713 פעמים ]

 
 

בסוף פברואר 2012 הגישו ח"כ יריב לוין בשיתוף עם סגניתו ח"כ גילה גמאליאל, את הצעת החוק בדבר העלאת גיל הנישואין ( תיקון- העלאת גיל הנישואין). בתחילת מרץ התכנסה ועדת השרים לענייני חקיקה ודנה בהצעה להעלאת גיל הנישואין הנקוב בחוק מגיל-17 ל-18. הכוונה העומדת מאחורי ההצעה היא למזער את תופעת נישואי הקטינים הפוגעת בזכויות היסוד שלהם, כשבראשן הזכות להיכנס בברית הנישואין תוך הסכמה חופשית וגמירות דעת. בניגוד למציאות כיום בה יכולים ההורים להחליט על נישואי בניהם ובנותיהם לפני שאלו סיימו את לימודיהם הסדירים ורכשו השכלה - ובכך למנוע את התפתחותם כרצונם.

גיל הנישואין מושפע מנורמות חברתיות בינלאומיות, כך שחקיקה שהייתה נכונה ותואמת את הנורמות בעבר, חייבת ליישר קו עם הדינאמיקה הכלל עולמית כמו גם עם ההתפתחות בעולם המשפט ותוצאות המחקרים הנוגעים לנישואי קטינים. כיום בעולם לא רואים בעין יפה נישואים בין ילדים לפני גיל 18 - ונישואים בגיאלים אלו שכיחים יותר במדינות עולם שלישי.

 

החוק הנוכחי

 

חוק גיל הנישואין התש"י 1950 מגדיר כי גיל הנישואין החוקי עומד על גיל  17 עבור קטינים וקטינות כאחד. לפיכך נובע כי נישואים כמו גם עריכתם, אינם חוקיים בקרב קטינים שטרם מלאו להם שבע עשרה שנים. מדובר בעבירה פלילית שעונשה עומד על קנס או שנתיים מאסר, למעט מקרים מיוחדים בהם ניתן היתר מיוחד לנישואים אלו מטעם בית הדין לענייני משפחה. היתר זה ניתן אך ורק אם מלאו לקטין או הקטינה שש עשרה שנים ולנוכח נסיבות מיוחדות המצדיקות את מתן ההיתר. במקרים של הריון או לידה ההיתר ניתן אף בטרם מלאו לקטין או הקטינה 16, אך גם היתר נישואין אינו ערובה מפני קשיים או גירושים.

 

העלאת גיל הנישואין – הצעת החוק

 

נישואי קטינים יוצרים לא מעט קשיים, גם אם נעשו בהסכמה. אלו מתבטאים בלא מעט תסכולים, קשיים כלכליים, אינספור תיקי גירושין, גילויי אלימות, כמו כן ניכרת פגיעה ביכולת רכישת ההשכלה, פיתוח הקריירה והיחלצות ממעגל העוני. בעקבות זאת, הצעת החוק מציעה להעלות את גיל הנישואין לגיל שמונה-עשרה. בנוסף, הוצע להחליף את הוראות סעיף 5 לחוק הקובעות שבית המשפט לענייני משפחה רשאי לאשר נישואי נער או נערה במידה והאישה הרתה לגבר או לנער, או בנסיבות מיוחדות אחרות המצדיקות מתן היתר נישואין. ובמקומו ולקבוע כי בית המשפט יוכל לתת היתר נישואין כאשר ישנן נסיבות מיוחדות המצדיקות זאת מבלי לקבוע מה יהיו הנסיבות שיצדיקו אותו.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב