מהי תביעה ייצוגית?
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מהי תביעה ייצוגית? 

מאת    [ 21/03/2012 ]
מילים במאמר: 571   [ נצפה 1939 פעמים ]

 
 


תובענה ייצוגית תוגש לפי חוק תובענות ייצוגיות. מטרתה של התביעה הייצוגית הינה פיצוי קבוצה גדולה של אנשים, בעלי עילת תביעה זהה, ואשר בשל גודל הפיצוי האישי לכל חבר, שאינו רב, רוב חבריה לא יטרחו לתבוע את המגיע להם בבתי המשפט.

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה יצוגית, כשמה כן היא - תביעה המוגשת באמצעות נציגים של קבוצת תובעים. עם זאת, בניגוד לתביעות אזרחיות על פי תקנות סדר הדין האזרחית, בתביעה ייצוגית נדרש אישור בית המשפט להגשת תביעה ייצוגית.

החוק המסדיר תביעה ייצוגית בישראל הוא חוק תובענות ייצוגיות, והוא מגדיר מי רשאי להגיש תביעה יצוגית ובגין אילו עילות ניתן להגיש תביעה יצוגית (ולפיכך- גם את מי ניתן לתבוע).

תביעה יצוגית נועדה להסדיר פיצוי בגין נזקים שנגרמו לקבוצה גדולה של אנשים, כאשר אותו נזק הינו יחסית קטן ועל כן רוב חברי הקבוצה לא יטרחו להגיש תביעה בגינו, אלמלא היתה מוגשת תביעה יצוגית. תביעה יצוגית תזכה את עורך הדין המייצג בשכר טרחה לפי קביעת בית המשפט.

במקרים בהם נגרם נזק רב, אך לכל חבר בקבוצה נגרם נזק קטן, נדרשת תובענה ייצוגית שתשרת את חברי הקבוצה.

בתי המשפט נעזרים בתביעות ייצוגיות במקרים מסוימים ככלי חינוכי עבור חברות גדולות או רשויות הפועלות בניגוד לחוק, גם במקרים בהם הנזק ללקוחות אינו חמור. כך למשל, בתביעה יצוגית נגד חברת שטראוס בגין אי ציון תאריך תפוגה על גבי שלגונים, הנזק ללקוח אינו חמור, אך בית המשפט העביר לחברת שטראוס מסר, כי אין בכך כדי להמעיט בחומרת המעשה.

מתי תאושר תובענה ייצוגית?

בכדי להגיש תובענה ייצוגית לבית המשפט, יש לקבל את אישור בית המשפט, זאת בניגוד לתביעה אזרחית המוגשת על פי תקנות סדר הדין האזרחי. בכדי לאשר את התביעה, יש להגישה לבית המשפט בצירוף בקשה לאישור תובענה ייצוגית, כלומר, עוד בטרם ידעו התובעים אם כלל ניתן להגיש את התביעה, יש להכינה.

התנאים שבית המשפט יבחן את התקיימותם בבואו לאשר הגשת תובענה ייצוגית

1. חוק תובענות ייצוגיות קובע כי על תובענה ייצוגית להיות בעלת נגיעה אישית לתובע המייצג את הקבוצה.

2. מדובר על "עילת תביעה לכאורה". המילה "לכאורה" הינה משום שעל התביעה עוד להתברר בכדי לקבוע אם קיימת עילה אם לאו. בית המשפט בודק את סיכויי התביעה. אם מדובר, לדעת בית המשפט, בתביעה מופרכת בעלת סיכויים נמוכים להתקבל לטובת התובע, ישלול את האפשרות לדון בה. על ההחלטה שלא לדון בתובענה ייצוגית ניתן להגיש ערעור.

3. על עילת התביעה להיות משותפת לחברי הקבוצה, מלבד התובע המייצג, ובעלת משמעות.

4. על התובע להיות תם לב וכן בא כוחו, ובית המשפט סבור כי ייצגו את הקבוצה נאמנה.

5. הסעד לחברי הקבוצה הינו אחיד.

6. הדרך של הגשת תובענה ייצוגית הינה הדרך הטובה ביותר להתמודד עם עילת התביעה.

לקבלת מענה מקצועי מעורכי דין המתמחים בתביעות ייצוגיות כנסו לפורום תביעות ייצוגיות >>

סעדים

בתובענה ייצוגית, מבקש התובע באמצעות בא כוחו פיצוי עבור קבוצה מוגדרת של אנשים. בין אם המדובר בקבוצת לקוחות שניזוקו מהתנהגות כושלת של חברה, או אזרחים שנפגעו מהתנהלות כושלת של רשות ממשלתית וכו'.

סעדים נפוצים הם צוי מניעה, פיצוי כספי. בית המשפט יקבע אופן בו כל חברי הקבוצה יהנו מפיצוי בגין התנהלות הנתבע.

לסיכום, תביעה ייצוגית מוגשת לפי חוק תובענות ייצוגיות. מטרתה של תביעה ייצוגית היא הענקת סעד לחברי קבוצה שנפגעו באופן דומה מחברה או מרשות, אך בשל גובה הפיצוי הנמוך אשר לו זכאי כל חבר קבוצה, רוב חברי הקבוצה לא יטרחו להגיש תביעה בגינו. על תביעה יצוגית להיות מאושרת על ידי בית המשפט ואינה תתקבל באופן אוטומטי. בית המשפט יבחן האם תביעה יצוגית היא הדרך הטובה ביותר לניהול התביעה והאם התביעה מוגשת בתום לב. בית המשפט יפסוק פיצויים לחברי הקבוצה, לרוב בדרך של הסדר פשרה. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב